Ne každý den máme tu možnost trávit určitý čas v přírodě ve svém rozjímání. Přesto nás příroda vždycky pozitivně nabije. Nemusíte hned spěchat do parku nebo vymýšlet výlet do lesa, abyste zrelaxovali po jakkoli náročném dni. Stačí si to doma udělat útulné. Terasa na zahrádce nebo balkón může spolehlivě suplovat relaxační místnost. Jak toho docílit?

Úklid jako meditace

Váš relax v podstatě začíná už samotným úklidem terasy nebo jiného venkovního prostoru, kde chcete odpočívat a být v sobě. Pokud vás slovo úklid jakkoli znepokojuje, představte si, že uklízíte současně i ve svém těle, a duše tak získá zase trochu více prostoru a svobody. Určitě znáte ten pocit po úklidu, kdy z vás jakoby všechno spadne. Člověku se hned lépe dýchá.

Tipy pro úklid:

 • Začněte od podlahy. Terasu pěkně vymeťte. Můžete si představovat, že vymetáte ze svého života všechny staré programy, které už nyní nepotřebujete. Nezapomeňte na nejrůznější zákoutí nebo třeba okapy. Povrch podlahy na terase hravě vyčistíte vysokým tlakem vody. Díky kombinaci tlaku a množství vody odstraníte poměrně snadno i ulpívající špínu, včetně mechu či lišejníků.
 • Pozor dejte na spáry nebo těsnění, abyste je nepoškodili. Na podlahu je fajn i roztok teplé vody s octem a pár kapkami esenciálního oleje – např. eukaplyptus.
 • Dřevěné podlaze věnujte speciální péči. Po uschnutí dřevo ošetřete speciálním olejem. Materiál je totiž citlivý k rozmarům počasí a sníh, déšť i ostré paprsky na něm mohou zanechat stopy, pokud to ovšem není vaším záměrem.
 • Natírejte po směru žilkování, a pokud se v některých místech olej nevsákne, otřete přebytky suchým hadříkem, zamezíte tím vzniku skvrn. Při natírání dřeva by venkovní teplota neměla být nižší než 10 stupňů a nátěr by následující den neměl zmoknout.

Pečujeme o nábytek

Stejně jako podlaha, i nábytek si zaslouží naši pozornost. Obzvlášť pokud nebyl přes zimu chráněný. Péče záleží opět na materiálu, z něhož je vyroben.

 • Na vyplétaný ratanový nábytek pořiďte speciální přípravek, odstraňující prach a mastnotu.
 • Plastový nábytek stačí jen otřít hadříkem a teplou vodou s mýdlem.
 • Dřevěný nábytek jemně očistěte brusným papírem, čímž odstraníte nerovnosti a povrch vyhladíte. Následně dřevo – podobně jako v případě dřevěné terasy – naolejujte nebo ošetřete lazurou, aby byl chráněný. Nezapomeňte také dotáhnout šroubky.
 • Kovový nábytek lze rovněž zbavit rzi za pomoci brusného papíru, odloupnutý lak přelakujte.
 • Vysokou odolnost mají výrobky z duralu či tahokovu, které jsou v podstatě bezúdržbové.

Pěkně pod střechou…

Spoustu práce při údržbě terasy i nábytku vám ušetří zastřešení terasy. Na druhou stranu, jak bylo řečeno výše, práce je také meditační a relaxační prostředek. Střecha ale má samozřejmě své opodstatněné výhody. Třeba díky ní nemusíte uklízet polštáře či podsedáky na nábytku a podlahu bez obav zútulníte například kusovým koberečkem…

Jak zútulnit terasu

No a konečně se dostáváme k poslednímu bodu – samotnému zútulňování. Jak tedy na to?

 • Polštářky – Barevné podsedáky či naducané polštářky přinesou nejen větší komfort, ale zároveň posezení rozzáří!
 • Úschovný venkovní box – Může sloužit k úschově podsedáků či polštářů, snadno do něj ale vměstnáte i další věci, které je dobré mít po ruce, ale zároveň je nechcete mít na očích – od dětských venkovních hraček přes boty na zahradu až po drobné zahradní nářadí či grilovací náčiní. Všechno tohle spolehlivě ochrání.
 • Houpací síť – Na nosné trámy pergoly lze přivázat síť, ve které je příjemné si užívat lenošení s knihou v ruce… Populární jsou také závěsná křesílka.
 • Jako v obýváku – Neváhejte si terasu zútulnit různými doplňky jako je elegantní ubrus, vázy, sošky, svíčky, obrázky, poličky se vzpomínkovými předměty, energetické amulety, …cokoli, co máte rádi. Na druhou stranu – všechno má svou rovnováhu, a tak příliš dekorativních předmětů může odvádět pozornost a zabraňovat tak mysli, aby si patřičně odpočinula. Bude-li na terase nebo balkóně chaos, těžko tam dostatečně zrelaxujete, i když budete na čerstvém vzduchu.
 • Vůně – pokud si chcete vytvořit speciální meditativní atmosféru, určitě se bude hodit aroma lampa nebo svíčka z citronely (která odpudí hmyz, který by vás mohl rozptylovat), či difuzér s esenciálním olejem. Používat můžete i kadidlo nebo pálit santalové dřevo apod.
 • Osvětlení – Aby bylo večerní posezení ještě příjemnější, lze terasu či balkón doplnit lucernami, svíčkami, přenosným ohništěm apod. Hravé duše uvítají barevné lampióny. Skvělým osvětlením, které nepřehluší potřebnou uklidňující atmosféru nebo solární lampy. Vybrat si je můžete podle nálady i vkusu.

Máte doma originálně zařízenou terasu? Pošlete nám ji vyfocenou pro inspiraci.