Meditovat se dá různě, stejně jako cvičit. Klidně můžete začít i s takzvanou vedenou meditací (na internetu nebo v rámci ucelenějších jógových programů jich najdete mnoho – stačí si vybrat). Nebo se mrkněte níže na náš manuál, naučí vás techniky, které do vaší mysli vnesou klid.
Možná žijete s představou jogína, který dlouhé hodiny sedí v pozici lotosového květu a zpívá si přitom mantry. Zapomeňte na ni. Meditace je stejně jako praktikování ásan bytostně osobní záležitostí, řiďte se tedy tím, co vám dělá dobře. Nebojte se experimentovat a hledat, co vám sedne.
Hlavně se netrápit, když to nejde
Netrapte se, pokud vám dělá problém jen tak sedět a něco si vizualizovat. Možná jste prostě typ, který uvítá variantu meditace v pohybu – nejlépe se na to jde přes chůzi. Opravdu, ne každá meditace je vhodná pro každého a je až příliš mnoho lidí, kteří vkládali do meditace naději na řešení svých problémů nebo prostě pro vnitřní klid, ale po několika neúspěšných pokusech to vzdali a již nikdy nezkusili znovu.
Je to obrovská škoda! Proto vás prosím, neházejte flintu do žita a zkoušejte. U cvičení ásan také některé nejdou hned a některé se třeba ani nikdy nenaučíte, přesto to nijak nesníží pozitivní vliv jógy.
Vezměme si na pomoc ájurvédskou typologii
O ájurvédě jsme na našich stránkách také již párkrát psali, možná si i pamatujete, jaké osobnostní typy rozeznává. A tak, jste-li podle ájurvédy váta a máte hodně těkavé myšlení, je zbytečné, abyste se trápili transcendentální meditací. Při ní je nezbytné soustředit se na jeden předmět, což je pro váty obtížné.
Ale i pro ostatní typy lidí je přechod k meditaci obtížný. Proto je dobré si připravit půdu. Pokud máte hlavu plnou rozvířených myšlenek, je těžké soustředit se na dechové techniky a meditaci celkově. A to i přesto, že vnímání dechu je považováno za vcelku jednoduchou techniku – u které navíc můžete klidně zůstat a žádné další prvky do meditace nevnášet.
Nejdřív si dobře zacvičit
Je dobré, doporučované a skutečně to funguje, když nejdřív zařadíte ásanovou praxi. Díky koncentraci na pozice a sledování dýchání během jejich provádění, vás postupně dovede i ke zklidnění mysli a budete připraveni snáze se posunout na cestu do vlastního nitra.
A nyní již přejděme k jednotlivým používaným meditacím.
Vizualizace
Hodí se při emocionálním stresu, kdy potřebujete uklidnit a sjednotit myšlenky. Pozorujte páteř a uvědomujte si jeden obratel po druhém. Pak si všimněte, jak po páteří směrem nahoru stoupá světlo.
Mantra meditace
K meditaci s mantrou se v buddhismu a hinduismu používá tradiční modlitební růženec – meditační korálky japa mala. Skládá se ze 108 korálků a jednoho „guru korálku“ s třásní. Používá se k odpočítávání. Střapec by měl směřovat k vám, ukazováček ven od korálků – reprezentuje totiž vaše ego. Korálky posunujte mezi palcem a prostředníčkem. V duchu si přitom opakujte svou mantru. Mohou to být slova ze sanskrtu nebo jakýkoliv váš záměr, třeba slovo láska. Až dojdete korálek po korálku ke střapci, jste na konci meditace.
Meditace v chůzi
Velmi pomalu kráčejte tam a zpět mezi dvěma body vzdálenými od sebe třeba jen několik metrů. Vnímejte každou část kroku, jak pracuje chodidlo, jak se postupně dotýká země, jak se zvedá. Pohled směřujte na zem, asi tak 2 metry před vás, hlava je vzpřímená. Nerozhlížejte se okolo ani nekoukejte pod nohy. Ruce spojte před nebo za tělem. V cíli věnujte pozornost každému detailu, tomu, jak se tělo zastaví, otočí, jak vyráží na další cestu. Každý pohled si uvědomte. Stejně tak se koncentrujte na své smysly – zda slyšíte nějaký zvuk nebo zda něco zahlédnete periferním viděním. Nesmíte ale nechat smysly, aby strhly vaši pozornost a narušily soustředění.
Pokud se tak přeci jen stane, na chvíli se zastavte, zkoncentrujte se a pokračujte. Tato meditace probouzí energii a uvědomění. Nejlepší je, pokud se vám podaří střídat ji s meditací v sedě.
Jóga nidra
Jóga nidra – takzvaný jógový spánek, není meditací v pravém slova smyslu, jde spíše o relaxační techniku, která je primárně určena k regeneraci sil. Probíhá vleže a je dobré na poprvé vyrazit na vedenou lekci. Potřebujete lektora s příjemným hlasem, aby vás dokázal udržet na hranici bdění a snění. Alfa stav, tedy hlubokou fázi relaxace, se nepodaří navodit napoprvé, chce to praxi. Zlepšuje se také tok krve a lymfy.
Když se vám to podaří, uvolní se svalová tenze, sníží se tlak na vnitřní orgány a z těla se začnou efektivněji vyplavovat toxiny. Tím dochází k intenzivní regeneraci. Deset minut v alfa stavu má údajně stejné účinky jako tři hodiny spánku. Důležité je jóga nidru dokončit a nechat lektora, aby vás z ní citlivě přivedl zpět.
Existují i další podoby meditace či variace na stávající – třeba to, co si budete vizualizovat. Existují i meditace za pomoci muder a manter a možná najdete i nějaké další. Nezapomeňte, co jsme si říkali na začátku – nebát se experimentovat a hledat, co vám bude fungovat. Hlavně se předčasně nevzdávat!
Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.
Další inspirace: Komunikace s týmem projektu jogazobyvaku.cz., četba knížek jednotlivých lektorek, on-line kurz meditace Vít Aora a různé články související s jógou, meditací či mindfulness.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.