Meditace nemusí být nutně zdlouhavá a provedena výhradně v klidném prostředí. Sami sobě se můžete věnovat také během dne, po probuzení, při pracovní přestávce a večer před usnutím. To vy sami si v sobě tvoříte klid potřebný pro meditaci a sami si vytváříte čas, který meditaci věnujete.

Meditace jako životní styl

Meditace není půlhodinkou, kterou si během dne vytvoříme pro to, abychom se ponořili sami do sebe. Je neustálým napojením na sebe sama, své nitro a svou vlastní intuici. Ponoření se do meditace je pouze hlubší prací s tímto stavem. Určitě bychom neměli být celý den ve stresu a na meditaci se těšit jako na relax, který nás na chvíli vytrhne z koloběhu všedních věcí.

Ták a hotovo. Půlhodinka klidu a teď zpět do reality. – přesně takto NE

Měli bychom být neustále v přítomném okamžiku. Stejně, jako jsme schopni sebe sama procítit během meditace, mělo by se nám to dařit v každém okamžiku života. Meditace není něco, na co si najdu čas, až dopíšu knihu, vymaluju pokoj nebo přivrtám poličky. Neodkládá se z všedního dne na víkend.

Abychom však byli schopni pracovat se sebou během celého dne, je potřeba začít se prvně vnímat. K tomu nám pomůže několik jednoduchých meditačních cvičení, během kterých se naučíme vědomě pracovat s vlastní realitou a zpětně si uvědomit uplynulý den.

Ranní vizualizace

Den určuje z velké části to, s jakou energií do něj vcházíme.

Než vstanete z postele, uvědomte si, jak se cítíte. Zatím co váš rozum spal, vaše podvědomí pilně zpracovávalo vše, co bylo potřeba. Zkuste se do sebe nacítit a uvědomit si emoce, s kterými jste se vzbudili. Můžete se těšit na další krásný den, ale také mít z něčeho strach, cítit úzkost nebo nervozitu z něčeho, co vás během dne čeká. Nalaďte se do pocitu klidu.

„V noci rozum spí a věci prostě jen jsou. Ty, na kterých opravdu záleží, nabudou zase své podoby, přežijí pustošení denních analýz. Člověk znovu pospojuje své kousíčky a stane se zas klidným stromem.“

Antoine de Saint-Exupéry

Projděte si v mysli následující den a sledujte své emoce. Ve chvíli, kdy vás něco vychýlí z vašeho pocitu klidu, jen to pozorujte a počkejte, dokud emoce neodezní a vy se opět nevrátíte k sobě.

Teprve až si budete jisti, že vstáváte do dalšího krásného dne, v němž vás nic nerozhodí, ve kterém se bude dařit a na který se těšíte, vstaňte a pusťte se do ranních rituálů.

Odpoledne nabité energií

Během dne nás čekají schůzky, termíny a další lidé a nám mnohdy nezbývá čas na odpočinek. Právě ve chvíli, kdy nám vše přerůstá přes hlavu, je nejlepší od všeho na chvíli vypnout. Nebrat telefony, neřešit neexistující konflikty a na chvíli vypnout počítač. Uvařte si čaj, najděte si místo, kde vám bude příjemně, a stravte chvíli jen sami se sebou.

Zavřete oči a ponořte se do hlubin vlastních pocitů. Jak se cítíte? Je ve vás klid? Nebo cítíte napětí. Postupně si uvědomujte své vlastní pocity a nechte je odplynout, dokud nezůstane jen pocit klidu a vyrovnanosti.

Zhluboka se nadechněte, vydechněte a představte si nad sebou Slunce nezměrných rozměrů. S každým nádechem si vizualizujte energii, která do vás vstupuje, a s každým výdechem si představujte, jak z vás odplouvá veškerá únava.

Relaxace a zhodnocení uplynulého dne

Večer přichází čas uvědomit si vše, co jsme si během uplynulého dne neuvědomili nebo co v nás zůstalo nedořešené. Zavřete oči, zhluboka se nadechněte, vyprázdněte mysl a spolu s výdechem nechte odplynout veškeré napětí. Soustřeďte se sami na sebe, ponořte se do vlastního nitra a počkejte, co vypluje na povrch. Která situace z uplynulého dne vás stále trápí? Měli jste reagovat jinak? Něco jste neřekli? Máte pocit, že vám někdo křivdil?

Vraťte se do těchto momentů a nechte odplynout emoce, které to ve vás vyvolává, dokud v sobě nepocítíte klid.

Stejně jako ráno, i večer si můžete vizualizovat a projít následující den, soustředit se na pocity, které to ve vás vyvolává a postupně se přeladit do pocitu klidu.

Článek vychází z mých vlastních poznatků a zkušeností.