Nemusíme připomínat, že smart-phone, tablet nebo počítač mohou být dobrým sluhou i špatným pánem. Dlouhodobé koukání do displejů a monitorů má za následek řadu zdravotních komplikací, včetně takzvaného akomodačního spasmu. Přesto se dívání na monitor mnozí z nás nevyhnout, ať kvůli své práci nebo aktuální situaci, kdy jsme nuceni pracovat nebo studovat online. Jak potíže minimalizovat, když se stala elektronická zařízení nedílnou součástí našeho života?

Oči potřebují přestávky

Ano, oči potřebují pravidelný odpočinek. Udělejte si proto řízené přestávky. Občas oči osvěžte pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti. Dalším praktickým cvičením je, že zhruba každou půlhodinu asi na dvacet sekund zaostřete zrak do dálky. Dětem z toho můžete udělat i hru. Bude je to víc bavit.

Snižte jas obrazovky

U elektronických čteček používejte negativní formát obrazu, kdy je světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachování dostatečného kontrastu plochy a textu (černá nebo tmavě modrá v kontrastu s bílou nebo žlutou). Písmena vystupují a plocha obrazovky tolik nezáří.

Pro oči je dobré difuzní osvětlení v místnosti

Při práci s počítačem by neměly být oči oslněny. To je důvod, proč jsou rozptýlené a tlumené světlo vhodnější.

Těsně před spaním nekoukejte na monitor

Doporučuje se minimálně hodinu před usnutím nepoužívat žádné podobné zařízení, aby byl spánek kvalitnější. Důvod? Modré světlo z mobilních telefonů totiž negativně ovlivňuje hormon melatonin, který stojí za buněčnou regenerací, kvalitním a zdravým spánkem. To může potažmo ovlivňovat i soustředěnost při výuce. Důvodů je samozřejmě celá další řada. Tyhle se týkají pouze tématu ochrany zraku.

Nezapomínejte mrkat

Věděli, jste, že oči se při sledování displeje mnohem více vysušují a dříve se unaví. Měli bychom se proto  zaměřovat i na pravidelné rozmrkávání. Děti si tyto věci málokdy uvědomují. Můžeme jim jít tak příkladem a dělat cvičení s nimi. Suché oči lze případně zvlhčit umělými slzami, které odstraní pocit pálení a únavy zraku. Pro zklidnění je lze používat i u dětí, ale o vhodnosti konkrétních kapek se raději poraďte v lékárně.

Návštěvy očaře

Často si myslíme, že vidíme dobře, aniž bychom měli tohle potvrzené. Zejména u dětí je důležité, aby měly správnou zrakovou korekci. K tomu slouží pravidelné preventivní prohlídky. To, že u svého dítka nepozorujete zhoršení zraku, nevypovídá o tom, zda je tomu skutečně tak či nikoli. Navíc se tím navzájem učíte starat se o sebe a své zdraví, stejně jako zvládat pravidelný systém a také máte čas, kdy můžete být spolu. 

Autor se tématice dlouhodobě věnuje a vychází ze svých zkušeností.