Moderní baňkování obličeje odkazuje na starobylé umění čínské baňkové masáže, která dokáže s obličejem opravdové zázraky. Zahřívá tkáň a zvyšuje metabolismus, posiluje krevní oběh, stimuluje lymfatický systém a zlepšuje zásobování pokožky kyslíkem.

Zároveň se díky této proceduře urychluje tvorba kolagenu a elastinu, které pokožce dodávají větší pružnost a odolnost.

Ve staré čínské tradici se věří, že „krev je kůň, na němž jezdí čchi“. To znamená, že kde není krev, není ani energie. Baňkování obličeje výrazně zlepšuje prokrvení pokožky a s ním i zásobování obličeje energií.

To vše stimuluje též samoléčebné procesy v těle. Pravidelné ošetření pleti baňkováním zabraňuje tomu, aby pokožka byla v důsledku obvyklých procesů stárnutí matná, suchá a drsná. Masáž zajišťuje svěží a živý vzhled a zdravý lesk pokožky.

Kdy, jak často, jak dlouho?

Podobně jako u masáže gua sha je pro tuto masáž nejvhodnější večer. Baňkování obličeje totiž otevírá „energetické brány“, jak říká čínská tradice. To pro nás znamená, že masáž proniká i do velmi hlubokých vrstev tkáně. Tyto „brány“ zůstávají po masáži ještě nějakou dobu otevřené, proto je potřeba pokožku chránit před vlivy okolního prostředí.

Když masírujete večer, získá pokožka přes noc čas, který potřebuje, aby impulzy zpracovala a opět se uzavřela. Nezapomínejte proto pleť před masáží vždy pečlivě vyčistit, aby na povrchu nezůstalo nic, co byste nechtěli zapracovat do hlubších vrstev.

Baňkování obličeje je intenzivní ošetření a doporučuje se 2krát týdně. To je ale obecné doporučení, pokud vše probíhá dobře, můžete masírovat i častěji. A pokud mezi baňkováním provádíte i jiné typy masáže – třeba právě gua sha – určitě si dejte alespoň den odstup mezi prováděním masáží.

Základní baňková masáž obličeje trvá 5-10 minut, je intenzivní, a proto stačí tak krátká doba. Jakmile získáte v baňkování potřebnou rutinu, budete snadno ovládat rychlost i intenzitu masáže. Pokud vám to je příjemné, můžete posléze masírovat méně intenzivně, ale delší dobu.

Kontraindikace a doporučení

Baňkování byste neměli provádět, pokud:

  • Užíváte léky na ředění krve nebo trpíte poruchami srážlivosti krve.
  • Se vám na tváři objevil zánět.
  • Máte horečku nebo cukrovku.

Během procedury se vyhýbejte místům, kde máte kůži poraněnou, kde se vyskytují bradavice či vystupující znaménka. Vyhněte se také silným a nevysvětlitelným otokům nebo lícním implantátům. Nikdy nebaňkujte žlázy. V kontextu obličeje se to týká především štítné žlázy, která se nachází uprostřed krku pod hrtanem. Proto baňkujte pouze postranní oblasti krku a střední část vynechejte. A jestliže máte kůži povadlou a získáte pocit, že ji při pohybu baňky jen dále natahujete, provádějte stacionární baňkování. (K instrukcím, jak jej provádět, se vrátíme v dalším článku.)

Čistící procesy pokožky

Baňkování obličej odvodňuje, a tedy detoxikuje, ještě víc než gua sha, o které jsme se již zmínili. Je-li v hlubších vrstvách pokožky příliš mnoho toxinů, může to zpočátku vést k drobným kožním skvrnám. Ale nenechte se odradit – mějte z nich radost: Vaše pokožka se zbavuje balastu, který způsobuje její zbytečně rychlé stárnutí. Po této čistící reakci se pokožka opět zklidní.

Pokud vaše pleť reaguje tímto způsobem, doporučuje se po odstranění oleje znovu použít čistící prostředek a tonikum, abyste pleť očistili od vytažených toxinů opravdu důkladně.

Po masáži nezapomeňte vypít sklenici vlažné vody, aby tělo bylo hydratované a mělo dostatek tekutin k odstranění rozpuštěných odpadních látek. Přípravky péče o pleť, které používáte, se po masáži vstřebají mnohem účinněji, tak toho nezapomeňte využít. Skvělá bude vyživující pleťová maska, protože výživa (a již zmíněná hydratace) jsou základ každé krásné pleti.

 

Zdroj informací: Christina Schmidová: Přírodní facelifting, za 10 minut denně o několik let mladší. Brno, 2025.