Skvěle chutnají, a navíc jsou mimořádně zdravé. Ořechy by zkrátka neměly v jídelníčku chybět. Mandle, vlašské a lískové ořechy zná úplně každý. Ale i méně běžné druhy exotických ořechů stojí za pozornost. Pokud na ně natrefíte, určitě je neváhejte ochutnat.

Pekanové ořechy

Na první pohled připomínají pekanové ořechy nám známější vlašáky. Jejich tvar je ale více protáhlý a jsou také měkčí. Mají velice příjemnou a jemnou oříškovou chuť, proto se skvěle hodí především do pestré škály moučníků, řezů a jiných sladkých jídel. Pro svůj atraktivní vzhled se často používají i k dozdobení dezertů a zmrzliny.

Pekanové ořechy jsou plody ořechovce pekanového, košatého listnatého stromu, který roste v jižních částech severoamerického kontinentu. Ořechy jsou ceněny zejména pro vysoký obsah zdravých tuků.

Makadamové ořechy

Mají světlou barvu, roztomilý kulatý tvar a lahodnou máslovou chuť. Není divu, že jsou makadamové ořechy velice vyhledávané. A lidé si jich patřičně považují, patří totiž mezi vůbec nejdražší druhy ořechů. Vyrábí se z nich rovněž makadamové mléko, které našlo uplatnění dokonce i v kosmetice.

Původním domovem makadamových ořechů je Austrálie, ačkoliv v současnosti jsou pěstovány i na jiných místech světa. Jejich zdrojem je makadamie celolistá, půvabný stálezelený listnatý strom, kterému se daří v tropických a subtropických oblastech.

Kolové ořechy

Původně se používaly kolové ořechy do světově proslulého nápoje Coca-Cola. Prášek z těchto oříšků je rovněž tradiční součástí legendární německé čokolády Scho-ka-kola, pro kterou jsou charakteristické povzbuzující účinky. A není to pouhou náhodou, kolové ořechy se totiž skutečně pyšní stimulačním efektem, kdy jsou pomocníky v boji proti únavě podobně jako třeba káva.

Kolové ořechy pochází z deštných pralesů střední a západní Afriky, dnes se ale pěstují i na jiných kontinentech. Jejich zdrojem je kolovník zašpičatělý, což je až 20 metrů vysoký rozložitý strom. V našich končinách jsou kolové ořechy dostupné především v podobě mletého prášku.

Para ořechy

Zdrojem těchto oblíbených exotických ořechů je juvie ztepilá, která upoutá na první pohled. Její výška může totiž dosahovat až neuvěřitelných 50 metrů. Jedná se o tropický strom, který pochází z jihoamerických deštných pralesů.

Para ořechy mají protáhlý tvar, krémovou barvu a příjemnou nasládlou chuť. Jsou nadupané zdravými tuky, stejně jako celou řadou mikroživin, najdeme v nich například selen a hořčík. Jsou vynikající do nejrůznějších cukrovinek, ale skvěle chutnají i samotné.

Kešu ořechy

Kešu ořechy plodí ledvinovník západní, tropický strom pocházející z Jižní Ameriky, přestože dnes existují plantáže ledvinovníků i na jiných kontinentech.

Pro kešu ořechy je typický světlý krémový odstín a nepravidelný ledvinovitý tvar. Kromě vzhledu poutají pozornost svou delikátní chutí a obsahem cenných látek, mezi kterými nechybí bílkoviny, zdravé tuky, stejně jako celá řada vitaminů a minerálů.

Šalamounovy ořechy

Šalamounovy neboli maledivské ořechy jsou u nás prakticky neznámé. A není se čemu divit, rostou totiž pouze na dvou Seychelských ostrovech v Indickém oceánu, přičemž do světa se takřka nevyváží.

Šalamounovy ořechy mají tmavě hnědou barvu a neobvyklý tvar, který připomíná lidské plíce. Pochlubit se mohou úctyhodnými rozměry a hmotností, která nezřídka přesahuje 10 kg. Dokonce jsou považovány za vůbec největší jedlá semena.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.