Švestkové výtažky jsou v tradiční východní medicíně používány více než 2 000 let. Jejich účinky jsou u nás oživovány v rámci celostní medicíny a zdravého přístupu k životu. Se švestkovým olejem se pak setkáme především v přírodní kosmetice. Pojďte se podívat, co nám to roste v sadech za poklad.

Druhy švestek

Pod pojem švestka, jinak také slivoň, zahrnujeme celou řadu odrůd.

  • Pravé švestky (plod je zašpičatělý a modrý).
  • Slívy (plod je kulatý a modrý).
  • Renklódy (kulaté a červené plody, lidově ringle).
  • Mirabelky (malé a kulaté žluté plody).

Původ švestek je ve východních a jihoevropských zemích, ale brzy zdomácněly také ve střední Evropě. Byly hojně pěstovány v antické době, kdy byly pro své léčebné účinky využívány pouze švestky pravé.

Samotné zralé plody jsou přibližně z 80 % voda. Další části tvoří třísloviny, cukry, organické kyseliny, vitamíny (A, B1, B2, E a C) a minerální látky (hořčík, vápník, železo, draslík, sodík a další). Významnými stopovými prvky jsou měď a zinek.

Účinky švestky pravé

Švestky jsou ceněny pro obsah komplexu vitaminů skupiny B. Jejich kombinace napomáhá přeměně sacharidů, obnovuje mentální svěžest, pomáhá přirozenému proudění energie a zvyšuje výkon. Výborně se hodí pro období, kdy prožíváme pocity stresu.

Slupky švestky obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin bránících vysychání buněčných membrán plodů a proniknutí bakterií skrze slupku. Výrazný je také podíl obsažené vlákniny. Ta podporuje vylučování nepotřebných látek ze střev a pomáhá při zácpě.

Doporučení celostní medicíny

Celostní medicína doporučuje švestky a výtažky z nich při mnoha fyzických obtížích.

  • Švestky konzumované denně pomáhají přirozeně odbourávat nervozitu, rozladění a sklony k depresím. Zahání neklid.
  • Při redukčních dietách pomáhají odvodnit zadržovanou vodu, ve střevech na sebe vážou nadbytečné tuky z procházející potravy a zabraňují přeměně sacharidů na triglyceridy.
  • Pomáhají posílit srdce a imunitní systém.
  • Posilují přirozenou ochranu buněčných membrán všech buněk v těle.

Pohled východní medicíny

Z pohledu východní medicíny máme v těle energii jin (ženská) a jang (mužská). Jednotlivé potraviny lze zařadit k jednotlivým elementům (dřevo, vzduch, oheň, země, voda). Jinová energie je chladná a jangová naopak horká. Východní filozofie se na tyto dvě energie dívá jako na horu, která je z jedné strany ozářena sluncem.

Pokud máme některé energie nedostatek, je potřeba ji doplnit. Švestky jsou přirozeně jangové, proto též velmi dobře prohřívají. Pomáhají harmonizovat slezinu a žaludek a vstupují do dráhy močového  měchýře.

Švestkový olej v přírodní kosmetice

V přírodní kosmetice našel své místo pro celou řadu pozitivních vlastností a obsahu minerálů a vitamínů. Tento olej s výraznou marcipánovou vůní se získává ze švestkových jader, která jsou lisována za studena.

Pleť a pokožka

Švestkový olej je přirozeně hypoalergenní, je lehký, na kůži nezanechává mastný film a rychle se vstřebává. Jeho vysoký obsah vitaminu C napomáhá omlazení pleti. Neucpává póry, pokožku hydratuje a působí protizánětlivě. Je oblíbenou přísadou například v čistících tonicích nebo jako švestkové mýdlo.

Vlasy a nehty

Švestkový olej také zvyšuje pevnost vlasů, hydratuje je a pomáhá uzdravit lámavé a roztřepené vlasy. Podobné účinky má také na nehty a kůži v jejich okolí.

Švestky jsou zkrátka pokladem, jehož účinků si cenily již naše babičky. Kromě využití v medicíně a kosmetice najdou své uplatnění také v kuchyni. V ovocných knedlících čerstvé nebo sušené na zimu.

Dobrou chuť a hodně zdraví i krásy se švestkou.

Článek vychází z mých vlastních poznatků a vědomostí.