Malí drobní členovci pro nás nepředstavují v našich podmínkách žádné nebezpečí, a přesto se mezi námi najdou tací, kteří z nich mají strach. Někteří dokonce trpí i psychickým onemocněním. Většinou to začíná v dětství, ale strachu se nedokáže zbavit ani spoustu dospělých. 

Víte, že…?

… jen v České republice existuje na více než 860 druhů pavouků? Většina z nich je ale pro nás naprosto neškodná. Asi 3 % z nich už je dokonce považováno za vyhynulé a další stovky z nich se nachází v různém stupni ohrožení. 

Strach versus fobie 

Jde jen těžko rozeznat hranici mezi strachem a fobií z pavouků. Většina osob nevyhledává odbornou pomoc, a dokonce se jim daří svůj strach celkem dobře skrývat. Fobie se většinou odlišuje tím, že propuká již v raném věku, nejčastěji v dětství. Také je pravděpodobné, že se projeví u těch, kteří takové chování odpozorovali od někoho v rodině nebo u jiných osob v blízkém okolí. Diagnostikuje se tehdy, je-li velmi častá, trvá delší dobu a ovlivňuje běžné fungování člověka.  

Kdy už jde o psychické onemocnění 

Určitě už jste někdy slyšeli o tzv. Arachnofobii. Spadá mezi psychické onemocnění a spočívá v panickém a někdy až neovladatelném strachu z pavouků. Lidé trpící touto fobií se začnou chovat nepřiměřeně kdekoliv tam, kde je možný výskyt pavouků nebo kde jsou i viditelné známky jejich existence. Mnohdy je výrazně rozruší i pouhý rozhovor o pavoucích nebo obrázek tohoto osminohého tvora. Když už pavouka zahlédnou, postihne je panický šok, aniž by s ním museli být v těsné blízkosti. 

Strach máme zakořeněný v genech 

Na toto téma už proběhlo nespočet výzkumů, a to převážně v zahraničí. Podle nich se ukazuje, že strach postihuje daleko častěji ženy než muže. Podle různých bádání za to může pradávné rozdělení mužů a žen z prehistorické společnosti. Muži se zde účastnili lovu a ženy se staraly o potomky. Musely se proto vyhýbat různým tvorům, třeba i hadům a pavoukům, kteří pro ně byly hrozbou. Z toho vyplývá jedna z teorií, že se strach dědí už od pradávna.  

Terapie je cestou 

Pokud trpíte pouze strachem, většinou s ním zvládnete bojovat sami. Jestli to ale už přerůstá do nezvladatelné fobie, která ovlivňuje i váš běžný život, je lepší vyhledat odbornou pomoc. Nejčastěji se doporučují různé podpůrné terapie. Mezi nimi je to hlavně expoziční terapie, při které vás terapeut postupně vystaví nepříjemným situacím, ze kterých máte sice obavy, ale jen ty vás také nejlépe naučí čelit vašim strachům. 

Nositel štěstí 

Ne vždy je ale pavouk vnímaný jako něco negativního. V mnoha kulturách lidé věří, že tento malý členovec nosí štěstí za podmínky, že se pouští na pavučině dolů. To je bráno jako symbol štěstí, které se spouští z nebe. Jiné národy pro změnu věří, že je symbolem nenasytnosti, vytrvalosti či úspěchu. Dříve se i věřilo, že je prospěšný pro domácnosti jako hubitel hmyzu, který by mohl přenášet nemoci. 

Jak to máte vy? Je vám nepříjemná představa pavouka, který vám leze po ruce, nebo se dokážete se svými pocity ovládnout?  

Autorka vychází vlastních zkušeností a veřejných zdrojů.