„Štěstí je volba – nikoli výsledek. Nic vás šťastnými neučiní, dokud vy se nerozhodnete být šťastní.“ Tak praví veškerá východní moudrost, filozofické školy, školy jógy, zkrátka jde o univerzální (a tisíci lety prověřenou) pravdu.

I my už jsme schopni přijímat, že štěstí je ze všeho nejvíc o nastavení naší mysli a způsobu, jakým prožíváme svět kolem nás i sami sebe. Výsledkem je, že šťastní můžete být hned teď, stačí se tomu otevřít. Pro zjednodušení vaší cesty nabízíme několik tipů, jak si to v hlavě přeskládat.

1) Žijte v souladu se sebou

Chcete-li více přebývat v přítomnosti, což je vlastně předpoklad všeho štěstí, musíte se snažit žít dobře a v souladu sami se sebou a svým svědomím. Učitel meditace Jack Kornfield trefně poznamenává: „Je těžké meditovat, pokud jste celý den podváděli, kradli, ubližovali druhým a lhali.“ Přebývání v přítomnosti nám zřetelně ukáže, co ještě je nutné v životě narovnat, abychom byli teď a tady s lehkou hlavou.

2) Hrajte si

Hravost je určitě věc, na kterou bychom neměli zapomínat. Jaké by to bylo s hravostí prozkoumávat svět, který se před vámi otevírá? Život nemusí být boj. Je to zázrak a dar a není na něm nic samozřejmého. Vnášejte radost všude, kde se dá a žasněte nad maličkostmi!

3) Pouštějte věci a nechávejte je být

Pokud zkusíte pár okamžiků sledovat svůj nádech a výdech, zjistíte, že se téměř okamžitě objevují nejrůznější rozptylující myšlenky. Aby se nám přebývání v přítomnosti dařilo, je třeba naučit se pouštět, nechávat alespoň naše starosti a plány být, odložit je. A k pouštění také někdy patří odpouštění, a to sobě i druhým.

Jde zkrátka o to, abychom mohli přítomný okamžik vnímat svěžím pohledem. Ostatně, právě tento okamžik je zcela jedinečný a neopakovatelný a my žijeme jen v přítomnosti. Je jasné, že to nemusí jít hned. Meditace je cvičení a vyžaduje určitý trénink, abychom se naučili si častěji uvědomovat, co se právě teď děje, co nám brání být plně v přítomnosti a vše, co už nepotřebujeme, pouštět.

4) Budujte vřelé vztahy

Ke štěstí potřebujeme také vztahy. Potřebujeme vnímat, že jsme s druhými ve spojení, že tu jsou pro nás a my pro ně. Někde hluboko uvnitř jsme všichni spojeni, propojeni s prostředím, ve kterém žijeme, uprostřed nejrůznějších vztahů. A máme-li být šťastní, je potřeba věnovat péči i celku, jehož jsme částí. Štěstí není záležitostí jednotlivce – ostatně nejvyšší buddhistickou ctností a klíčem ke šťastnému životu je právě soucit.

5) Zbavte se zlozvyků

Díky meditaci, přebývání v přítomnosti nebo sledování dechu nahlédneme více do toho, co se uvnitř nás odehrává, a začneme si tak lépe všímat toho, jak nám naše navyklé způsoby vnímání, prožívání a přemýšlení často dělají život mnohem těžší. A díky tomuto uvědomění můžeme navyklé reakce začít nahrazovat jinými, prospěšnějšími, které možná daleko spíš povedou ke klidu a ke štěstí, a my se tak postupně osvobodíme ze sevření naší mysli.

6) Buďte vděční

Vděčnost často zakoušíme v okamžicích, kdy prožíváme radost, ale může to být i obráceně – naše vděčnost může být zdrojem naší radosti. “Rozhlédněte se a uvědomte si, jaké všechny důvody ke štěstí již máte. Vidíte, cítíte, vnímáte… To není samozřejmost.” Většina z nás má střechu nad hlavou a každý den co jíst. A tak je dobré těmto skutečnostem a všedním okamžikům našeho života, kdy zahlédneme něco krásného, kdy se něco podaří nebo kdy nás někdo potěší, věnovat pozornost. Můžete si také založit deník a každý den si vzpomenout na pár věcí, které vám udělaly radost. Trénujete tak pozornost, aby si více všímala, z čeho se můžete těšit.

7) Hledejte smysl

Člověk si často klade otázky po smyslu života a jeho hledání hraje významnou roli. Touha po smyslu je dokonce považována za jednu z lidských potřeb. A štěstí? To je potom vedlejším produktem smyslu, tedy samo o sobě štěstí nemůže být cílem života. Tím může být jen smysl. Nejprve nás musí něco naplňovat, dávat nám smysl, teprve potom může přijít štěstí.

8) Jděte do věcí naplno

Podle amerického výzkumu, který se týkal zranitelnosti, odborníci přišli na zajímavou věc. Je to právě naše zranitelnost, která nám umožňuje žít život naplno ve všech jeho odstínech. Zranitelnost se objevuje v momentech, kdy vystupujeme ze své komfortní zóny, kdy se vystavujeme emocím nebo kdy děláme něco, co od nás vyžaduje puštění kontroly. Pokud v sobě zadusíme nepříjemné emoce, aby nás nemohlo nic ranit, zadusíme s nimi i prožívání radosti, nadšení nebo štěstí. Jak praví zenové přísloví: „Bez bahna lotos nevykvete.

9) Uvědomte si, že jste vítáni

Největší štěstí zakoušíme, když cítíme, že tam, kde ve svém životě právě jsme, jsme správně. Ve chvílích, kdy se cítíme vítáni, v souladu se světem, v souladu se životem.

Tyto chvíle se nedají vynutit. Meditace nám ale může pomoci se k tomuto prožitku přiblížit.

 

Zdroj myšlenek: Šimon Grimmich, průvodce po přítomnosti, www.vnitrniprostor.cz, pro Kondice – Jóga speciál: Jóga a emoce.