Stále více lidí investuje do vozidel na elektřinu nejen kvůli tomu, že jsou šetrnější k přírodě, ale také kvůli četným ekonomickým výhodám. Ne každý však ví, že výběr elektromobilu má i svá úskalí. Na co se při jeho výběru zaměřit a čemu se raději úplně vyhnout?

Je nutné jít hned do plnohodnotného elektromobilu? Na trhu jsou i kompromisy

Pokud si čistě elektrickým pohonem nejste úplně jistí, v úvahu vezměte některý z hybridů. Na trhu naleznete třeba plug-in hybridní vozy s velkou baterii, která může vydržet i 50 km jízdy a lze ji externě dobíjet ze zásuvky. Oproti čistě spalovacím motorům má výhodu v nižší spotřebě paliva a nižší tvorbě emisí, díky které by plug-in hybridní vozy měly dosáhnout na elektrické poznávací značky a výhody plynoucí z nich.

Nebo tu jsou i mild-hybridy s menší baterii, kterou nelze externě dobíjet, ale dobíjí se pouze vnitřně alternátorem a rekuperačním bržděním. Jejich síla stačí pouze na pár jednotek kilometrů. I přes to ale nabízí vyšší motorovou sílu a nižší spotřebu ve srovnání se spalovacími motory. Tyto vozy produkují o něco méně emisí oproti spalovacím vozům, avšak na elektrické registrační značky to nestačí.

Zásadní otázka, kterou nesmíte podcenit – nákupní taška nebo rodinné auto?

V případě, že je vaše jasná volba automobil čistě jen na elektřinu, výbornou volbou je menší elektromobil, jehož využití bude spíš pro cesty na kratší vzdálenosti. Například městské a meziměstské jízdy. Při tomto stylu používání spalovací motory nejvíce trpí, a proto je ideální alternativou malý elektrický vůz, jehož elektromotor není tolik náchylný. Navíc je cena těchto vozů poměrně příznivá a výrazně ušetříte i na palivu a servisu oproti spalovacím konkurentům.

Pokud chcete elektromobil do rodiny jako hlavní auto, je třeba zainvestovat trochu více peněz a pořídit něco prostorného s výkonným motorem a pořádným dojezdem, aby to vystačilo i na rodinné výlety. Ideální volbou je například Volkswagen ID.5 GTX, který disponuje dojezdem až 520 km a dvěma elektromotory s výkonem 299 koní.

Dojezd a výkon není vše. Velkou roli hraje i bezpečnost a výbava

Nejdůležitější jsou tyto dva parametry – dojezd a výkon. Výkon se uvádí buď v kilowattech (kW) nebo v koňských silách. Pro svižnou jízdu a bezpečné předjíždění je vhodné vyhledávat hodnotu okolo 80 až 100 kW. Pod touto hodnotou se nachází většinou malé, městské vozy, které příliš výkonu nepotřebují. U každého modelu se rovněž uvádí i maximální dojezd na jedno nabití, kde rovněž platí přímá úměra, že vyšší se rovná lepší. I z pohledu baterie, která se méně opotřebovává díky tomu, že ji není nutno tak často nabíjet.

Dalším důležitým prvkem výbavy je tepelné čerpadlo. Pro vytápění je daleko více účinnější, protože tolik nemrhá drahocennou kapacitou energie v baterii, která je navíc v zimním období o něco nižší.

Otázka bezpečnosti je zásadní, a proto dbejte na to, aby vámi vybraný vůz disponoval co možná největším možný počtem prvků aktivní bezpečnosti. Ty totiž mohou rozhodnout o tom, jestli v pořádku dojedete do cíle, a proto by měly být při výběru elektromobilu na prvním místě. Mezi ně patří například Front Assist s funkcí automatického brždění při rozpoznání překážek, chodců nebo cyklistů. Dále funkce rozpoznávání dopravních značek nebo Travel Assist, který umí auto držet ve zvoleném jízdním pruhu. Všemi těmito prvky disponuje nový Volkswagen ID.5 GTX.

Naopak není vhodné se při výběru nového elektromobilu příliš soustředit na maximální nabíjecí výkon stejnosměrným proudem (DC). I když ho prodejci vyzdvihují, stanic pro DC nabíjení je na našem území velmi málo. A když nějakou najdete, nedoporučuje se ji příliš často používat kvůli vznikajícím vysokým teplotám, které opotřebovávají baterii.

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.