Smoothie nápojům je snadné propadnout. Jsou nadupané vitaminy a dalšími cennými mikroživinami, připravíte je během krátké chviličky, dá se s nimi úžasně experimentovat, a navíc se mohou pochlubit úžasnou chutí.

Pokud toužíte se smoothies začít, je léto ideální, protože jsou čerstvé plody snadno dostupné.

Co jsou smoothie nápoje

Jedná se výživný a hustý nápoj, který je vyrobený důkladným rozmixováním vybraných druhů ovoce a zeleniny. Součástí mohou být také další přísady, nejčastěji je to voda, led, mléčné výrobky, ořechy a semínka.

Ingredience by měly být čerstvé a kvalitní, což zaručí lahodnou chuť nápoje. Kromě nich stačí mít po ruce už jen výkonný mixér. Čím vyšší otáčky spotřebič zvládne, tím lépe si poradí s rozmixováním tvrdších kousků (např. zrníček z ovoce).

Jak začít se smoothies

Aby byl smoothie nápoj skutečně zdravý, obecně se nedoporučuje používat pouze ovoce. To totiž obsahuje velké množství cukru. Je proto výhodnější kombinovat ovoce se zeleninou, případně dalšími ingrediencemi.

Kdo se smoothies teprve začíná, měl by nejdříve zkusit osvědčené recepty a do experimentů s různými surovinami se pustit až později, jakmile nabere více zkušeností. Je také vhodné začít raději s menším množstvím surovin.

Kdy si dopřát smoothies

Existuje spousta možností, jak připravit lahodný smoothie nápoj. Výběr konkrétních ingrediencí závisí i na účelu. Při hubnutí a udržování tělesné hmotnosti by měl mít nápoj méně kalorií a cukru, proto se do něj nehodí příliš sladké ovoce, ovocné šťávy nebo med. Přednost by měla dostat spíše zelenina, matcha čaj a avokádo.

Pokud má být smoothie náhradou jídla, například malé svačinky, měl by nápoj obsahovat vyvážený poměr všech živin, a to včetně bílkovin a zdravých tuků. Lze ho proto doplnit o oříšky, chia semínka, kokosový olej apod.

Ve smoothies podávaných po fyzické aktivitě nebo sportovním tréninku by nemělo chybět dostatečné množství bílkovin. Ty dokáže dodat například řecký jogurt, ořechové máslo nebo přímo syrovátkový či jiný protein.

Co patří do smoothie nápojů

Kromě prakticky jakéhokoliv ovoce a zeleniny mohou smoothie nápoje oživit čerstvé voňavé bylinky (například máta, meduňka, bazalka), stejně jako různé druhy ořechů a semínek. Intenzivní a pikantní chuť zajistí přidání trošky skořice, zázvoru nebo chilli koření. Výživnou a zdravou ingredienci představují ovesné vločky, obilné otruby, mořská řasa či kakaové boby.

Z tekutin se doporučuje voda, mléko, kefír, ale bez obav lze použít také rostlinná mléka (například mandlové, rýžové, ovesné nebo kokosové). Kdo nechce čekat na vychlazení nápoje v lednici, může do něj přidat i ledové kostky nebo ledovou tříšť.

Co nepatří do smoothie nápojů

Do smoothie nápojů nepatří zmrzlina, která je příliš kalorická. Stejně tak bychom neměli sáhnout po ovocných a sladkých jogurtech. Opatrnost se doporučuje i v případě sušeného ovoce, které má obecně vysokou koncentraci cukru. Jestliže bude součástí smoothies, stačí ho malé množství a je vhodné ho předem namočit do vody, aby změklo.

Do zdravých smoothie nápojů nepatří ani cukr a další sladidla. O sladkou chuť se snadno postará samo ovoce. Použité kousky by měly být vždy kvalitní a zcela čerstvé.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.