Pokud se do vašich stávkujících dětí roky marně pokoušíte dostat jakoukoliv tekutinu, možná v některých případech vezmete zavděk slazenými limonádami. Říkáte si „lepší něco, než nic“. Ovšem riziko konzumace slazených nápojů je obzvláště v dětském věku tak velké, že se pod to nedá podepsat s úplně klidným svědomím.

Samozřejmě nikdo z nás nechce nechat děti nebo sebe umřít žízní. Spíše jde o to zamyslet se, jaké tekutiny dětem podáváme a zda nezvážit jiné způsoby, jak je naučit pít vodu nebo neslazené ovocné a bylinkové čaje. Ideální je začít úplně odmala, což se ne vždy podaří. Proč jsou slazené nápoje pro naše tělo tak škodlivé?

Slazené nápoje škodí zdraví

Tyto drinky, které jsou u drtivé části populace, zejména pak dětí a dospívajících, tolik oblíbené, obsahují nejen obrovské množství cukru, ale také aditiv jako jsou barviva nebo éčka. Vše je zabalené do líbivé reklamy a prodejní strategie, která sice nahrává na ruku prodejcům, ale méně už jejich konzumentům, neboli potencionálním pacientům stomatologů, obezitologů nebo kardiologů.

Není novinkou, že pití slazených nápojů přispívá k vyššímu příjmu energie, s čímž souvisí nárůst hyperaktivity, poruch spánku nebo dokonce agresivity. Kromě velkého rizika obezity způsobují tyto nápoje také srdeční infarkt, mrtvici a cukrovku. Kromě toho můžou zapříčinit osteoporózu, astma nebo artritidu. Zejména u dětí dokážou nepříjemně podráždit žaludek i ledviny. Co se týče vzniku zubního kazu, ten je v tomto případě nezpochybnitelný, sladké nápoje mohou ovšem také nevratně poškodit sklovinu.

Přestože nám výrobci můžou tvrdit, že slazené nápoje skvěle zaženou žízeň, praxe ukazuje pravý opak. Čím více cukru do sebe v těchto nápojích dostanete, tím větší budete mít žízeň, čili o hydrataci zde nemůže být řeč. Stejně tak v nich marně hledáme často avizované vitamíny, které se ztratí v hromadách cukru a přídatných látek. Ani chemicky zpracované minerální vody s obsahem cukru a různých zvýrazňovačů chutí nemůžeme řadit mezi nápoje vhodné pro náš pitný režim.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…

Základem pitného režimu by nejen u dětí, ale i dospělých, měla být čistá voda. Ta je ideální na zahnání žízně, pomáhá udržovat optimální tělesnou hmotnost a má pozitivní vliv na všechny tělesné pochody. Pokud se nám nepodařilo navyknout děti na pití vody už od dětství, není problém ochutit ji například citronem, čerstvým ovocem nebo bylinkami, jako je máta, meduňka, pampeliška nebo sedmikráska. Skvělou alternativou jsou neslazené teplé nebo ledové čaje, do jejichž přípravy můžou být děti i zapojeny.

Pojďme jim příkladem a vyvarujme se všech nezdravých slazených limonád, prospějeme tím nejen sobě.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.