Bolesti zad nás mohou pěkně potrápit a nemusí se týkat pouze lidí v seniorském věku. Tento problém je stále častěji vídán i u mladé generace. Většinou pak kvůli nedostatku pohybu a sedavému způsobu života. Aby se vzniklé potíže vyřešily a my jsme nepociťovali tuto nepříjemnou bolest, zajdeme k lékaři a necháme si předepsat silné léky proti bolesti nebo si nějaké analgetika koupíme v lékárně. Pro dočasné řešení je to jistě skvělé, ale z dlouhodobého pohledu vůči našemu zdraví nepřijatelné. Rádi bychom vám prozradili, jak si poradit i bez nutnosti pravidelného pojídání léků, které nám tak akorát ničí zdraví.

Pohybem ku zdraví

Mnozí si možná nyní říkáte, že se jedná o starou hlášku, které nám říkávali učitelé, ale i rodiče. Jenže, když se zamyslíme, rozhodně měli pravdu. Čím více budete sedět a méně se hýbat, tím více vás bude všechno bolet, budete se cítit rozlámaní, ale i unavení. Svalstvo ochabuje, zhoršují se svalové funkce a křiví se páteř. Pokud se vám nechce chodit do posilovny, jistě nemusíte, můžete se hýbat i doma. Choďte na procházky nebo cvičte doma. Stačí klidně každé ráno patnáct minut a věřte, že už za měsíc poznáte změnu. Pokud sedíte, držte záda rovně a nehrbte se. Ramena a hlavu taktéž. Nikdy nedávejte nohy pod sebe či jednu přes druhou. Kolena, kotníky a stehna musí tvořit pravý úhel, když sedíte. Taktéž hlava musí být rovně a monitor by měl být v úrovni oči.

Kvalitní spánek je zásada

Matrace, která je slehlá či proležená a máte jí více než deset let, vyměňte ji. Berte v potaz to, že v posteli trávíme přibližně jednu třetinu svého života, proto byste měli spát klidně, nerušeně, a především rovně. Záda musí mít správnou podporu. Určitě se vyplatí investovat do ortopedické matrace nebo matrace s paměťovou pěnou. Ty budou kopírovat vaši páteř a vy se tak vyspíte do růžova.

Jednostranné zatěžování je také špatné

Další příčinou může být jednostranné zatěžování těla. Pokud děláte ve firmě takzvaně u pásu, můžete mít zátěž na jednu stranu těla. To stejné platí i pro práci v kanceláři. Snažte se měnit polohy a procházet se. Vhodné také jistě bude, když si během pauzy uděláte pár protahovacích cviků. A pokud je to jen trochu možné a nemáte práci daleko, choďte pěšky, nejezděte výtahem, ale raději vyjděte schody. To vše přispívá k eliminování bolesti zad.

Vyzkoušejte tejpování

Tejpování je skvělé pro zvýšení průtoku lymfy, uvolnění cév a podporu přirozeného procesu regenerace. Taktéž pomáhá uvolňovat bolest. Tejpy si můžete koupit a aplikovat sami. Avšak první aplikaci nechte raději na odborníkovi, který vám vše vysvětlí a poradí.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.