Máte pocit, že se vám v poslední době lepí smůla na paty a zkrátka se vám příliš nedaří? Říká se, že některé symboly přináší štěstí. Třeba vás právě ony nasměrují na cestu, která povede k vnitřní spokojenosti a šťastnějšímu životu.

Podkova pro pořádnou dávku domácího štěstí

Již staří Keltové připisovali podkově hlubší symbolický význam a věřili tomu, že kromě praktické funkce dokáže ohlídat domov, zejména před zákeřnými duchovními bytostmi. Dodnes je podkova považována za jeden z nejvýznamnějších symbolů, který má zajistit domácí štěstí.

Dokonce existují dva výklady významu, které se liší podle toho, jak podkovu nad vchodové dveře nebo na stěnu umístíte. Jestliže její ramena směřují dolů a oblouk je nahoře, pak přináší štěstí i všem lidem, kteří kolem ní jen projdou. V opačném případě si prý udržíte štěstí pěkně doma a už vás nepustí.

Půvabný čtyřlístek a trojlístek

Už jste někdy našli čtyřlístek a nosíte ho schovaný v peněžence? Právě čtyřlístek je jedním z nejkrásnější symbolů, kterým se připisuje schopnost přinášet štěstí. Není divu, že dokonce existují vášniví sběratelé, které mají ve své sbírce stovky, ba tisíce pečlivě vylisovaných exemplářů.

Ale nesmutněte, pokud nacházíte pouze zdánlivě obyčejné trojlístky. I ony mají svůj symbolický význam, konkrétně každý z jejich lístků. První lístek znamená víru, druhý lásku a ten poslední naději.

Roztomilý slon

Krásná dekorace z porcelánu, dřeva nebo přírodního kamene v podobě slona je oblíbeným symbolem štěstí a zdobí poličku v nejednom domově. Svůj význam získal tento symbol až v daleké Indii v souvislosti s bohem Ganéšou, který měl lidské tělo a sloní hlavu. Tento sloní bůh představoval moudrost, stabilitu, úspěch, štěstí a také schopnost překonávat různé životní překážky.

Ale pozor, aby vám sloník skutečně přinesl štěstí, musí mít chobot zvednutý nahoru.

Méně známé symboly štěstí

Pro domorodé obyvatele Severní Ameriky byla důležitým symbolem štěstí vážka. Považovali ji i za znamení čistoty, světla a transformace. Pozornost se k vážce upírala rovněž v jiných koutech světa, například v Japonsku. Tam byla považována dokonce za posvátnou, symbolizovala štěstí a sílu.

Nádherné slunečnice mají své místo hlavně v květomluvě, která se zabývá symbolickým významem jednotlivých květin. Slunečnice podle ní zastupují radost, štěstí, věrnost, úctu a dlouhověkost. Z dalších květin se pokládají za „šťastné“ také růže nebo třeba konvalinky.

Úsměv nic nestojí

I když se nejedná o symbol v pravém slova smyslu, jeho význam je prakticky ve všech kulturách světa stejný. Úsměv je nejznámější známkou radosti, potěšení a štěstí. Nezapomínejte se proto alespoň občas upřímně usmát, stojí to za to. Právě úsměv má velký pozitivní psychologický dopad, zlepší náladu nejenom ostatním lidem, ale i vám.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.