Co jiného je synonymem léta více než slunce a slaďoučké jahody? Nejsou však jen jakýmsi obyčejným ovocem a součástí velkého množství všelijakých dobrot, ale jsou také cenným zdrojem pro tělo prospěšných látek. Některé z benefitů vám prozradíme a přidáme k tomu dva recepty, které vám v sezóně jahod přijdou vhod.

Pro všechny, kteří se snaží vypadat dokonale

Podobně, jak je tomu u malin a borůvek, jsou i jahody plné antioxidantů. A jak už jistě víte, antioxidanty jsou důležité k tomu, aby tělo bránily před negativním působením volných radikálů. Za zmínku jistě stojí antioxidant fenol, který chrání buňky před předčasným stárnutím. A když se k tomu přidá vitamín C, který je hojně obsažený v jahodách, bude účinek dokonalý. Ten totiž podporuje tvorbu kolagenu v těle.

Zatočí s chronickým zánětem

Chronický zánět potřebuje vysoké dávky vitamínu C, aby se jej tělo dokázalo zbavit. A přírodní ,,céčko” je jednoduše ideální. To ale jistě není vše. Jahody umí inhibovat tvorbu cyklooxygenázy. To lze vysvětlit tak, že se chovají podobně jako aspirin či ibalgin. Lidé s artritidou a s onemocněním srdce by neměli váhat a jahody si dopřát pravidelně.

Kvalitní spánek díky sladké tečce

Pokud nemůžete spát nebo vaše tělo netvoří již tolik melatoninu, což se stává přibližně po šedesátém roce věku života, je dobré sáhnout po potravinách, které tuto sloučeninu obsahují. S předstihem například dvou hodin před spánkem si dopřejte jahody, klidně i třešně. Nezapomínejte, že se jedná o ovoce, takže je dobré je jíst pravidelně – jedna porce během pár dnů opravdu nestačí. Pokud se bojíte, že po jahodách budete nabírat na váze, strach není na místě. Jahody totiž patří mezi nízkokalorické ovoce, které je doporučováno i při redukčních dietách.

Samozřejmě toho jahody nabízejí mnohem více. Například fungují jako zdroj hořčíku, pomáhají při chudokrevnosti, překyseleném žaludku, při nachlazení a ledvinových kamenech.

Nepečený dort s jahodami

Tuto svěží letní pochoutku si jistě zamiluje každý. Připravte si následující suroviny a dortovou formu o průměru 21 centimetrů:

  • dětské piškoty: 2 balení
  • tvaroh: 500 mililitrů
  • zakysaná smetana: 250 mililitrů
  • jahody: 300 gramů
  • cukr: kokosový nebo třtinový podle chuti
  • vanilkový cukr

Na recept není nutné používat želé. Tuhost a dobrou manipulaci zajistí piškoty, které do sebe absorbují tekutinu.

Postup

Připravte si dortovou formu a dno vyložte nadrcenými piškoty – vrstva nemusí být příliš silná, stačí půl centimetru. Dále smíchejte tvaroh se zakysanou smetanou, třtinovým a vanilkovým cukrem. Vzniklou náplň vrstvěte na piškoty a připravte si jahody, které nakrájíte na tenké plátky a dáte je na tvaroh. Na jahody opět umístěte piškoty, náplň a plátky jahod. Poslední vrstvu by měly tvořit jahody, aby byl dezert esteticky dokonalý.

Jahodový crumble

Jahodový crumble je vydatný, chutný a ideální například ke snídani. Připravte si:

  • jahody: 400 gramů
  • ovesné vločky jemné: 120 gramů
  • špaldová mouka: 120 gramů
  • vlašské ořechy: 100 gramů
  • kokosový cukr nebo jiný: 80 gramů
  • skořice: 1 čajová lžička
  • máslo: 100 gramů

Postup

Umyjte jahody a nakrájejte je na malé kousky, které smícháte s cukrem. Máslo vytáhněte z lednice a nechte jej změknout na pokojovou teplotu. Po změknutí másla smíchejte skořici, vločky, ořechy s moukou a s máslem na jemnou drobenku. Nyní si vezměte zapékací misku, vymažte ji máslem a na dno nasypte půlku drobenky. Na ni rozložte nadrobno nakrájené jahody. Zbytkem drobenky posypte jahody a dejte péct. Troubu předehřejte na 180 °C a pečte 20 až 30 minut. Dezert bude upečený, jakmile vrchní část zezlátne. Podávejte s vanilkovou zmrzlinou ozdobenou jahodami.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.