V současné době už asi není nikdo, kdo by o čakrách alespoň něco neslyšel. Víte ale, k čemu čakry jsou? A proč by vám práce s nimi měla být k něčemu dobrá? Inu, stejně jako jóga, nám mohou pomoci v mnoha oblastech našeho života.
Podle východních náboženství obsahují naše těla 7 center energie. K dosažení vnitřní celistvosti a s ní spojené síly, tvořivosti poznání, lásky a blaženosti musí být všechna centra otevřená a harmonicky vzájemně spolupracovat. A jóga tomu může hodně pomoci.
Stejně jako vše hmotné ve vesmíru, i naše tělo oživuje energie (prána). Je obsažena ve všem – ve slunečních paprscích, ve vzduchu, v potravě i v energetické výměně s druhými lidmi a prostředím. Tělo pracuje s pránou uvnitř buněk prostřednictvím drah nazývaných nádí a také pomocí čaker.
Kde jsou a s čím jsou spojeny?
Čakra znamená kolo nebo vír. Přestože čakry neexistují ve fyzickém slova smyslu, říká se o nich, že mají své umístění, a to v energetickém sloupci, který se rozpíná od konce páteře k vrcholku hlavy, se nachází 7 těchto vírů. Vedlejší čakry jsou pak na rukách, chodidlech, konečcích prstů a ramenech.
Čakry mají velmi zajímavé charakteristiky, podle nichž si snáze můžete představit, proč je to které energetické centrum důležité a s čím jej východní moudrost spojuje.
První čakra (Múládhára): Je spojena se zemí a nachází se u kořene páteře. Jejím významem je „být a mít“. Aktivuje se červenou barvou.
Druhá čakra (Svádhišthána): Je spojena s vodou a symbolizuje právo „cítit a prožívat potěšení“. Její umístění je pod pupíkem a barvou je oranžová – oranžová, která osvobozuje.
Třetí čakra (Manipura): Jejím prvkem je oheň a právo „jednat“. Umístěna je v oblasti solar plexu. Duchovně pak vyjadřuje ego, osobnost a sebeúctu. Barvou je sluneční žlutá dodávající radost a rozjásanou uvolněnost.
Čtvrtá čakra (Anáhata): Je umístěna u srdce, tzv. srdeční čakra. Jejím prvkem je vzduch a právo „milovat a být milován“. Duchovně je spojena s láskou, odpuštěním a soucitem. Reprezentací je zelená, barva, která dodává harmonii.
Pátá čakra (Višuddhi): Prvkem této čakry je éter a právo „mluvit a být slyšen“. Také fyzicky se umísťuje do oblasti krku, štítné žlázy a orgánů důležitých pro vytváření řeči. Je spojena s vůlí a sebevyjádřením. Barvou je světle modrá, která otvírá duchovní inspiraci.
Šestá čakra (Ádžňá): Je spojena se světlem a najdete ji v oblasti tzv. třetího oka, a právem „vidět“. Duchovně vyjadřuje mysl, intuici, vhled a moudrost. Její barvou je indigově modrá dodávající vnitřní klid, jasnost a hloubku.
Sedmá čakra (Sahasrára): Prvkem je myšlenka a právo „vědět“. Tzv. korunní čakra je v nejvyšším bodě temene hlavy a vyjadřuje duchovnost. Její barvou je fialová otevírající se duchovním dimenzím.
Přeplnění versus vyprázdnění
Má-li být čakra v rovnováze, musí být schopna přijímat energii zvenku, začlenit ji do komplexu těla a pak tuto energii vyjádřit nebo vybít. Přijímat více, než dokážeme integrovat, je jako sníst více, než jsme schopni strávit. Výsledkem pak je přeplněná čakra, která přestává dobře fungovat. Pokud naopak uvolňujeme či vydáváme více energie, než přijímáme, vyčerpáváme se a čakra se vyprazdňuje.
Například při vyprázdněné první čakře máme podváhu, jsme neuzemnění a trpíme pocity bezvýznamnosti. Nedostatek může vzniknout v kterékoli čakře – v důsledku neschopnosti přijímat nebo zlozvyku uvolňovat příliš mnoho. Přílišná aktivita (přeplněná třetí čakra) nakonec způsobí pocit únavy a nedostatku energie. Neschopnost přijímat lásku vede k vyprázdnění srdeční čakry.
Vyprázdněná čakra je výsledkem strategie, kterou se snažíme vyhnout něčemu, čemu se nechceme postavit nebo na co nemáme vhodné nástroje. Přeplněná čakra zase souvisí s kompenzační strategií – odráží fakt, že se snažíme nahradit něco, čeho se nám nedostává. Často to bývá bezpečí, potěšení, moc či láska. Začneme na těchto věcech příliš lpět a upneme se na ně.
Příliš vyživené i podvyživené čakry mají jedno společné – oba stavy představují následky strategií nakládání se stresem, traumatem nebo nepříjemnými okolnostmi. A ve výsledku oba extrémy zabraňují harmonickému toku energie v našem těle.
Jóga jako cesta k celistvosti
Nevyrovnaná čakra ovlivňuje všechny ostatní čakry i zbytek našeho energetického systému. Se špatným uzemněním můžete těžko uplatnit svoji sílu. A s nedostatkem síly je obtížné se vyjádřit. Postupem času se objeví problémy – buď navenek, například v onemocnění, v práci či ve vztazích, nebo ve vnitřním formou tíživých přesvědčení a emocí.
Pomocí jógových ásan, dechových cvičení, meditace a vizualizace nebo zpěvu manter můžeme čakry ovlivnit a s nimi i naše zdraví.
Zdroj myšlenek: Kondice – Jóga speciál: Jóga a emoce. Praha, 2021.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.