Samovyšetření prsou je preventivní metoda, která má své nezastupitelné místo. Měla by ho provádět pravidelně každá žena. Pravdou ale je, že rakovinou prsu mohou onemocnět i muži. Ačkoli si to nepřipouštějí, samovyšetření prsou je vhodnou preventivní metodou i pro ně.

Jak na samovyšetření?

Nejprve se svlékněte do půl těla a stoupněte si před zrcadlo. Uvolněte se, ruce nechte volně podél těla. Všímejte si tvaru a velikosti prsů, zda někde není kůže vtažená nebo příliš vyklenutá, hledejte barevné odchylky, zarudnutí či jiné zvláštnosti oproti normálu. Totéž udělejte s rukama nad hlavou. Pozornost věnujte dvorci. Ten jemně zmáčkněte, zda z něj neteče výtok.

Vsedě nebo ve stoje začněte vyšetřovat prsy. Pravou rukou levý prs a naopak. Pomyslně si rozdělte prs na čtyři oblasti, začněte v horní vnitřní části. Prsty mějte naplocho a krouživými pohyby pomalu prohmatávejte prs. Nezapomeňte také na podpaží, kde jsou mízní uzliny. Prohmatejte ho také. Poté udělejte totéž na druhé straně těla.

Kontrolu prsou proveďte i vleže s jednou rukou pod hlavou a složeným ručníkem pod ramenem téže ruky. Proveďte opět vyšetření způsobem popsaným výše. Nezapomeňte na podpaží. Poté strany vyměňte a vyšetřete druhý prs.

Co hledat?

Při vyšetření kromě vzhledu hledejte jakékoli bulky, neobvyklé útvary pod kůží nebo neobvyklý tvar prsa. Proto je nutné provádět samovyšetření pravidelně, abyste zaznamenali odchylky od normy.

Kdy se provádí samovyšetření prsu?

Ženy by měli vyšetřovat prsa po skončení menses, tj. v polovině cyklu. Muži mohou kdykoli. Pravidlo však platí pro oba stejně – každý měsíc. Hlavně muži by neměli tento problém podceňovat, protože hlavně oni pak přicházejí s pokročilým nálezem v prsu. A je to škoda, protože samovyšetření je rychlé, snadné a může být i příjemné. Nic totiž nebrání vyšetřování partnerů navzájem. Zpravidla si odchylek všimnou právě naši nejbližší, kteří nás dobře znají.

Co dělat, když něco najdete?

Pokud objevíte něco, co se vám nezdá nebo přímo nějakou podezřelou bulku, navštivte co nejdříve svého lékaře (ženy přímo gynekologa) nebo mamologické centrum. Rozhodně nepanikařte, ve většině případů to rakovina nebývá. Přesto je ale důležité, aby to potvrdil odborník.

Screening nepodceňujte

Pravidelné screeningové vyšetření mamografem je součástí preventivní prohlídky žen od 45 let. Samovyšetření prsu je sice výborná preventivní metoda, ale rozhodně nedokáže nahradit zobrazovací metody. Proto je důležité na tyto preventivní prohlídky docházet a zbytečně je neodkládat.

 

Zdroje: https://www.hatefree.cz/clanky/pacienti-prichazeji-s-pokrocilym-nalezem-upozornuji-lekari-na-rakovinu-prsu-u-muzu, https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni