S příchodem nového roku se mnozí lidé pouští do velkolepých životních změn nebo předsevzetí. Jen málokomu však toto nadšení vydrží. Někdy vyprchá už po pár týdnech snažení. Radikální rozhodnutí, která vaše životní kroky povedou zcela jiným směrem, však dělat nemusíte. Jděte na to pomalu a zcela odlišným způsobem.

Stanovte si hodnotový žebříček

Pokud chcete nový rok začít s čistým stolem, je dobré si udělat pořádek v tom, čeho jste už dosáhli a co byste ještě chtěli podniknout. Hodnotový žebříček vám v tom pomůže. Sepište si na papír, jaké body ve svém životě chcete řešit v následujících měsících. Bude snad vaší snahou změnit zaměstnání? Chcete se konečně věnovat tomu, co vás tolik baví? Nic vám nebrání – možná jen vnitřní strachy, které ihned zažeňte neznámo kam. Toužíte po zlepšení komunikace s partnerem? I to můžete změnit. Vy jste pohon všeho. Ať to bude rodina, partnerství, práce, zlepšení životního stylu, vždy se konkrétně rozepište. Stanovte si také priority. Očíslujte si jednotlivá témata, abyste věděli, do čeho se pustíte prvně. To, co je pro vás zdaleka nejdůležitější, by mělo být v první pětici a to, co může počkat, bude spíš na konci.

Příklad:

  1. Změna životního stylu – budu více odpočívat, dopřávat si kvalitní spánek, lépe a zdravěji jíst a pravidelně se procházet.
  2. Práce – požádám nadřízeného o zvýšení platu, budu lépe dělit a organizovat čas, který práci věnuji.
  3. Partnerství/rodina – každý den si pohovořím s nejbližšími o jejich radostech i strastech, zeptám se, jaký měli den + se budu snažit o více společného času.
  4. Koníčky – začnu konečně zase malovat a dokončím také svou rozepsanou knihu.

Vaše novoroční „předsevzetí“ tedy nemusí předznamenávat radikální řez v životě, ale zcela běžné každodenní věci či chcete-li maličkosti.

Nechtějte od sebe zázraky

Až si stanovíte hodnotový žebříček a své priority, můžete se pustit postupně v novém roce do jejich realizace. A hlavně, nechtějte od sebe hned zázraky. Nemučte se přísnými dietami, jen abyste zhubli pět kilo za měsíc, nepachtěte se v posilovně, jen abyste docílili bicepsů hodných svalovců. Naučte se radovat ze života každý den. Mějte se rádi takoví, jací jste. A do ničeho se nepouštějte jen kvůli tomu, že to chce někdo jiný. Musíte to chtít skutečně vy samotní a s naprostou přirozeností. Krůček po krůčku můžete dosáhnout čehokoliv, co chcete. Někdy i sebemenší změnou životního stylu (a to platí i o psychohygieně) zmůžete daleko víc než urputnou snahou o rychlé změny. Buďte trpěliví, laskaví sami k sobě, ale i houževnatí.

Obklopujte se pozitivně smýšlejícími lidmi

Obrovským životním pohonem ke změnám není jen vaše vnitřní motivace, ale i lidi kolem vás. Jestli ve vašem okolí existuje někdo, kdo vás jakýmkoliv způsobem brzdí, ponižuje, shazuje a jen od vás bere, rychle se od něj distancujte. To platí nejen o domnělých přátelích, ale také o rodině. Jen vy si vybíráte, v jakém prostředí budete žít. Zajistěte si ty nejlepší podmínky pro krásný a šťastný život – optimisticky smýšlející lidé k tomu patří! Váš nový rok bude o to úspěšnější.

Vydejte se i do neznámých vod

A v neposlední řadě se naučte být odvážnější! Nový rok vám přinese příležitosti, musíte jim být ovšem otevření. Vystoupení z komfortní zóny někdy napomůže k tomu, co opravdu chcete. Už dávno neplatí heslo „sedávej panenko v koutě“. Nic vám do klína jen tak nespadne. Nestěžujte si a konejte. Pevné a rozhodné kroky vpřed zajistí, že vaše následující měsíce budou nejen nezapomenutelné, ale také velmi přínosné pro duševní rozvoj.

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Inspirace: New Year, New Beginnings, New Resolutions (successconsciousness.com)