Ať už patříte mezi milovníky květin rostoucích na loukách a zahradách nebo těch řezaných do vázy, jedno je jisté – neměli byste se jim vyhýbat ani v přírodě, ani doma. Je totiž prokázáno, že pokojové květiny umístěné ve vašem obydlí výrazně zvyšují kvalitu vašeho života, a to v mnoha směrech.

Kromě nesporného estetického hlediska váš domov provoní, vnesou do něj blízkost přírody a domácí pohodu. Správně zvolené rostliny v bytě dokážou vytvořit příjemné a zdravé prostředí. Některé druhy pokojových rostlin obsahují silice, které příznivě působí na naše tělesné i duševní zdraví. Pomocí květin si tedy nejen zkrášlíte byt, ale navíc získáte hned několik zdravotních benefitů.

Zvlhčují vzduch

Květiny zcela přirozeně a bez nutnosti dobíjet baterie zvlhčují vzduch v místnosti. V takovém prostředí se nejen lépe dýchá, ale také předchází respiračním nemocem, což oceníte zejména v případě, pokud máte malé děti. Mezi nejúčinnější přírodní květinové „zvlhčovače“ patří například ibišek nebo šáchor.

Zachycují prach

Dobrou zprávou pro alergiky je, že rostliny dokážou zachytávat prach plný alergenů. Každá rostlina umístěná uvnitř místnosti dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 procent.

Čistí vzduch

Možná nejdůležitější vlastností pokojovek je jejich schopnost pohlcovat nejen prach, ale i toxiny z ovzduší, nátěrů nebo nábytku. Údajně dokáží snížit množství škodlivin v našich domovech až o celou čtvrtinu. Za tímto účelem si pořiďte domů dracénu, toulcovku, filodendron, fíkus, chryzantému, kamélii nebo břečťan. Z dlouhodobého hlediska nebudete své tělo vystavovat toxickým látkám, kterých je v domácnostech plno, ač o nich možná ani nevíme.

Posilují imunitu

Silice jehličnanů obsažených ve větvičkách ve váze nebo například v bonsajích prokazatelně posilují imunitu a pomáhají v boji s respiračními onemocněními. Stejně dobrou službu pro nás vykoná i vánoční stromek. Navíc některými rostlinami se můžete nejen kochat, ale také je konzumovat, a to buď rovnou utržené, nebo jako součást pokrmů. Řeč je o bylinkách, kterými si můžete ozdobit domácnost a zároveň je využívat také v kuchyni. Je zbytečné představovat léčivé účinky šalvěje, tymiánu, máty, mateřídoušky nebo rýmovníku, obecně se vyplatí mít je doma čerstvé v květináči.

Působí proti únavě

Je všeobecně známo, že zelená barva uklidňuje a snižuje pocit únavy a vyčerpání, takže vnést si domů kousek přírody v jakékoliv formě rozhodně nemůže uškodit.

Pozitivní vliv na psychiku

Květinová vůně nejenže přehluší nepříjemné pachy, ale také pomáhá navodit pocity klidu a pohody. Na zlepšení nálady a pozitivní mysl působí třeba frézie, hyacinty, tulipány nebo narcisy. Pozor ale například na pivoňky nebo lilie – pokud máte citlivější čich, můžou vám díky velmi intenzivní vůni způsobit kromě záchvatů kýchání i bolest hlavy. A od bolesti hlavy je to jen malý kousek k intimním záležitostem – vůně některých rostlin má údajně afrodiziakální účinek. Nezbývá než vyzkoušet na vlastní kůži.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.