Obecně známou pravdou je, že ze svých chyb bychom se měli poučit do budoucna a že selhání nás v životě posouvají kupředu. A ačkoli se to v našich nejhorších chvílích nezdá, často platí výrok známého filozofa Friedricha Nietzscheho, že to, „co nás nezabije, to nás posílí“. A platí také to, že si začneme více vážit chvil, které jsou dobré.

Lidé si často myslí, že jakmile dosáhnou magické hranice 18 let, vědí všechno. Když vyrostete a projdete těžkými chvílemi, naučíte se hodně o smyslu života a o tom, že člověk nemůže jen nečinně přihlížet, že je potřeba velkého úsilí, změn postoje a učení se žít v přítomném okamžiku.

Neúspěchy jsou stejně jako úspěchy součástí vašeho života. A právě v těch nejtěžších situacích se opravdu zamyslíte nad svým životem.

Jak poznáte, že selhání je ve skutečnosti pro váš život požehnáním?

Změní se váš postoj

Pokud se například po těžkých chvílích rozvedete nebo začnete pít alkohol, určitě se změní váš pohled na rozvedená manželství či na alkoholiky. Pochopíte, jak daleko jsou schopni lidé zajít při řešení svých potíží. A pokud si sáhnete na dno, je jen na vás, zda se rozhodnete znovu vstát. Tak jako tak se změní perspektiva, ze které pohlížíte na svůj život i na životy ostatních.

Duchovně rostete

Většina lidí věří v nějakou vyšší moc. Vaše nejtemnější dny a největší neúspěchy mohou posílit vaši spiritualitu. Když jste na dně, začnete obvykle přemýšlet o tom, co by se stalo, kdyby vám mohlo pomoci něco většího a silnějšího, než jste vy sami. Duchovní cesta je pro každého z nás zcela jedinečná, ale v těžkých chvílích každý člověk osobnostně a duchovně roste.

Naučíte se, že nikdy nemáte vše pod kontrolou. Máte-li potřebu vše ovládat a ladit k perfektním výsledkům, něco jako smrt milovaného člověka nebo jiná tragédie vám brzy připomene, že ve skutečnosti nemáte pod kontrolou téměř nic.

Učíte se pokoře

Co když vám odeberou luxusní SUV na leasing, díky kterému se cítíte tak silní, pro nedostatek splátek? Co když přijdete o práci nebo budete bojovat se zlou nemocí? Co když si budete muset půjčovat peníze od známých, abyste přežili? Pochopíte, že SUV, které vám přinášelo pocit, že jste lepší než ostatní, je jen velmi nestálou životní hodnotou. Krize vás naučí pokoře a úctě k lidem a životu, namísto k hromadění majetku.

Nacházíte nové zdroje své síly

Pokud čelíte ve svém životě problémům, obvykle v sobě najdete sílu, o které jste ani nevěděli, že ji máte. Naučíte se, že má smysl vstát a zkoušet to znovu a znovu.

Je to stejné, jako když se dítě učí chodit. Znovu a znovu padá a zase vstává. Jako rodič ho neopravujete a neodrazujete. Dítě samo se snaží napravit svá selhání, dokud nenajde způsob, jak úspěšně chodit.

Učíte se žít v přítomném okamžiku

Většina lidí je ve stálém shonu, zavalena povinnostmi. Nemáte čas, abyste ocenili krásu toho, co se děje právě teď. Ve chvíli, kdy o povinnosti přijdete, třeba proto, že ztratíte zaměstnání nebo vaše děti vyrostou a přestanou potřebovat vaši péči, určitě vás to rozhodí. Nicméně právě v tuto chvíli máte konečně čas jít do parku a pozorovat přírodu a její proměny. A nejen to. Naučíte se žít a prožít každý okamžik života.

Jste otevření novým a lepším věcem

Kritické situace vám mohou připadat jako konec vašeho světa. Možná si ani nedokážete představit, že byste vůbec mohli na své cestě životem pokročovat. Když například ztratíte zaměstnání, považujete to za tragédii a nikdy by vás nenapadlo, že vás vaše práce vlastně moc nebavila nebo že existuje způsob, jak vydělat víc peněz. Ve chvíli, kdy to zjistíte, naučíte se ocenit selhání a neúspěch. Zjistíte, že ztráta vaší „komfortní zóny“ vám otevřela nové a mnohem lepší dveře.

Věřte, že vše k vám přichází přesně v tu správnou chvíli. Buďte trpěliví a zůstávejte pozitivní, protože život je něco, co se může změnit mrknutím oka.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.