Ještě v nedávné době zněl některým z nás rakytník přinejmenším exoticky a málokdo tušil, že se jedná o nenáročnou rostlinu, kterou si může každý vypěstovat na své zahrádce. V současnosti už je u nás rakytník tak rozšířený a oblíbený, že se nejedna domácnost pyšní vlastními rakytníkovými sirupy nebo marmeládami. Proč bychom měli rakytníkové produkty pravidelně konzumovat nejen v zimních měsících?

Zapomeňte na citrusy

Ačkoliv jsou plody tohoto keře ve srovnání s jinými plody pěstovanými u nás relativně malé, obsahují obrovské množství zdraví prospěšných látek, zejména vitamínu C, čímž se směle řadí mezi superpotraviny. Rakytník obsahuje mnohonásobně více tohoto vitaminu než citron, proč tedy utrácet za chemicky upravované vitaminové tablety nebo citrusy, které k nám váží dlouhou a úmornou cestu, když můžeme mít čerstvý rakytník vždy po ruce?

Kromě vitaminu C obsahuje rakytník také další vitaminy, např. A, B, D, F a K, je bohatý na železo a mangan, flavonoidy, třísloviny, ale také aminokyseliny, které jsou nezbytné mimo jiné k dobrému stavu kůže, nehtů a vlasů. A ačkoliv sběr bobulí možná nebude patřit mezi vaše oblíbené činnosti vzhledem k dlouhým trnům, kterými se kromě plodů rakytník vyznačuje, konzumace rakytníku se přesto mnohonásobně vyplatí.

Sirup, čaj nebo olej

Plody rakytníku můžete sníst okamžitě po utržení, musíte mít ale silnější žaludek a otupělé chuťové buňky, protože je extrémně kyselý. Oblíbenou úpravou je tedy zpracování do sirupů, šťáv nebo marmelád s použitím různých druhů sladidel. Doslova vitaminovou bombou je rakytníkový olej, který musí být lisovaný za studena. Veškeré vitaminy, které rakytník obsahuje, se v něm zachovají neporušeny a při jeho pravidelné konzumaci velmi výrazně podpoříte nejen imunitní systém, ale také zdravý vzhled pokožky, vlasů a nehtů.

Plody ale nejsou to jediné, co se dá využít v domácí lékárně i kuchyni – vyzkoušejte velmi lahodný čaj z rakytníkových listů, který můžete doplnit také sušenými plody. Množství zdraví prospěšných látek v listech není o moc nižší než v oranžových bobulích.

První volba pro posílení imunity

Pozitivního vlivu rakytníku na pokožku se hojně využívá při výrobě bio kosmetiky. O posilování imunity také není pochyb. Dobrou zprávou navíc je, že použití rakytníku je více než vhodné také v případě, že potřebujete podpořit funkci kardiovaskulárního systému nebo jej využít jako prevenci srdečních a cévních chorob. Mimo to podporuje správné trávení a funkci dalších vnitřních orgánů, jako je slinivka nebo játra. Některé studie dokonce mluví o jeho protinádorových účincích.

Takže – pokud jste se doposud zásobovali jinými zdroji vitaminu C, je nejvyšší čas dát šanci rakytníku, kterému se skvěle daří v našich končinách.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.