V rámci ohlédnutí za letošními prázdninami se ještě jednou společně podívejme, co dělat a nedělat, pokud si chceme dovolenou opravdu pěkně užít.

Dovolená je v zásadě nejen odměnou za nasazení a pracovní úsilí během roku, ale je to také možnost, jak poznat neznámé země, jejich kulturu a hlavně si odpočinout od každodenních starostí. Při lenošení u moře nebo klidném, a hlavně tichém rybaření, člověk nemusí řešit, zda přišli na pracovní poradu všichni včas, jestli je v restauraci správně prostřeno, zda pacient z pokoje číslo šest již dostal infúzi a podobně. A vlastně ani nezáleží na tom, zda bude člověk trávit dovolenou na chalupě nebo v horkém Chorvatsku. Dovolená je jen jedna, tak proč si ji náležitě neužít.

Má to totiž jeden malý háček. Aby vše proběhlo, tak jak má, je důležité, aby se účastníci dovolené, tedy především partneři, společně dohodli nejen na cílové destinaci, ale také na programu dovolené. Ne všichni jsou milovníci adrenalinových sportů nebo chytání bronzu při lenošení na pláži. A je také třeba zmínit i to, že dovolená bývá obdobím, které paradoxně hrozí častějšími hádkami mezi partnery. Jak je to možné?

Komunikace je důležitá

Bohužel se stává, že mnoho párů tak nějak neunesou zjištění, že jsou po celou dobu vlastně spolu, že musejí komunikovat, že musejí sdílet volný čas s tím druhým, a na to většina lidí není připravena. Mnohdy se může zdát, že se některý partner cítí jako v kleci, a hádka tak není nikdy daleko. Dovolená je v podstatě jediná doba, kdy mohou být partneři opravdu pořádně spolu, kochat se přírodou, užívat si volných dní. Někdo na to ale vlastně ani není připraven.

Jak z toho tedy ven nebo jaké je řešení? Je to prosté. Lidé by měli spolu hovořit i v běžném životě a dovolenou plánovat především společně. Pokud je jeden milovník horského vzduchu a turistiky, těžko bude spokojený na přeplněné pláži v Bulharsku, i když je to skvělá představa. Je třeba dělat kompromisy i co se týká dovolené. A to se vlastně vztahuje i na samotný program. Není nutné být spolu celý den. Pokud se na tom partneři shodují, může jeden lenošit u bazénu a konečně dočíst tu skvělou knihu, a ten druhý si místo toho vyjet na kole po zajímavých cyklostezkách. Zkrátka naplánovat si skvělou dovolenou lze, jen člověk musí vědět, jak na to.

Finance

Velkým problémem, zejména na dovolené, bývají finance. Nejsou v životě tak důležité, ale bez nich se člověk bohužel neobejde a jsou jednou z příčin hádek právě v období dovolených. Každá dovolená něco stojí, a i když je předem zaplacená, musí se počítat i s výdaji navíc. Ostatně to už jistě každý zažil na vlastní kůži a někdo má dokonce zkušenost i s tím, jak se penízky rychle vytrácí z peněženky kvůli poruše auta na dálnici někde u Benátek nebo v případě zlomené nohy na sjezdovce v Alpách. A samotný návrat do reality pak tomu jistě moc nepřidá.

Dovolená se vším všudy

Zkrátka, každá dovolená je jiná, každý si ji představuje podle svého a každý si ji naplánuje jinak. Je třeba si ji užít plnými doušky, protože tělo odpočinek potřebuje. Není nutné bydlet v pětihvězdičkovém hotelu nebo spát v damaškovém povlečení. Dovolená je plná dojmů a nezapomenutelných chvilek, které se v běžném životě jen málokdy vyskytnou.

No řekněte sami, dá se v polovině pracovního týdne spát pod hvězdami nebo ujet dvacet kilometrů na kole a přitom ještě navštívit strejdův vinný sklípek se vším všudy?

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.