Snad každý z nás si alespoň čas od času přečte, co ho podle horoskopu čeká následující den, týden, nebo dokonce po celý rok. Někteří tak činí z pouhé zvědavost, kratochvíle nebo pro pobavení. Mnozí pak na horoskopy nedají dopustit a jsou nedílnou součástí jejich každodenního života.

V našich končinách se běžně používá tradiční evropský horoskop, v němž figuruje dohromady 12 znamení zvěrokruhu. Konkrétně v něm najdeme následující hvězdná znamení: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. Ve světě však existují i další horoskopy, které se liší svým charakterem, názvy znamení, a dokonce i jejich počtem.

Čínský horoskop

Také u nás se lze občas setkat s čínským horoskopem, který patří k těm vůbec nejznámějším a připisuje se mu prastarý původ. Hojně je rozšířený a používaný nejenom v samotné Číně, nýbrž také v dalších zemích východní a jihovýchodní Asie.

Znamení čínského horoskopu jsou pojmenovaná podle různých zvířat a vážou se k rokům podle dvanáctiletého cyklu, který se stále opakuje. Jedná se o tato znamení: Krysa, Buvol, Tygr, Zajíc, Drak, Had, Kůň, Koza, Opice, Kohout, Pes a Vepř.

Perský horoskop

I mnohé starověké civilizace se intenzivně zajímaly o astrologii, postavení nebeských těles a to, jakým způsobem ovlivňují život lidí na planetě.

Zajímavý horoskop vznikl například v tehdejší mocné a rozsáhlé Perské říši. Také v něm jsou pojmenovány jednotlivá znamení podle zvířat: Ježek, Slon, Zlatý zajíc, Bobr, Orel, Vepř, Hřebec, Havran, Kohout, Jelen, Velbloud, Pes a Delfín.

Keltský horoskop

Pokud se ještě jednou ponoříme hluboko do minulosti, natrefíme na Keltský horoskop. Tajemný keltský národ, který žil v mladší době železné i na našem území, po sobě zanechal cenné kulturní a hmotné dědictví.

Rovněž Keltové se zabývali astrologií, a protože navíc žili v úzkém spojení s přírodou, není divu, že právě z ní jejich horoskop čerpá. Často se dokonce označuje jako stromový horoskop nebo stromoskop, protože jednotlivá znamení si získala svá jména právě podle stromů. A která to jsou? Je jich dokonce 21: Topol, Kaštan, Jasan, Habr, Fíkovník (Osika), Buk, Bříza, Jabloň, Jedle, Jilm, Cypřiš, Cedr (Modřín), Borovice, Vrba, Lípa, Dub, Oliva (Olše), Líska, Jeřáb, Javor a Ořešák.

Africký horoskop

Velice půvabný je horoskop afrických domorodců, který čerpá poznatky nejenom z astrologie, ale rovněž z poznatků a zkušeností, které si tamní obyvatelé předávali z generace na generaci.

Africký horoskop zahrnuje celkem 12 znamení netradičních názvů: Bohatství jantaru, Rodina, Každodenní laskavost, Trh, Prapředek, Soudce, Ořech koly, Cestovatel, Vzdálený horizont, Dítě pravdy, Sýpka a Baobab.

Indiánský horoskop

Asi nikoho nepřekvapí, že indiánský horoskop má velice blízko k přírodě. Jednotlivá jeho znamení je možné označit spíše jako tzv. totemy, které zastupují různá zvířata odlišných charakteristik. A právě podle nich jsou lidem přisuzovány určité specifické povahové vlastnosti.

V indiánském horoskopu je dohromady 12 zvířat: Sokol, Bobr, Los, Datel, Losos, Medvěd, Havran, Had, Sova, Labuť, Vydra a Vlk.

Cikánský horoskop

Kočovné cikánské kmeny provázelo snad odjakživa tajuplné čtení budoucnosti z ruky, stejně jako výklad karet. A váže se k nim také horoskop, jehož počátky sahají pravděpodobně až do středověku. Již tradičně má i on dohromady 12 znamení, kdy se každému z nich se pojí jiné vlastnosti.

V cikánském horoskopu jsou však konkrétní znamení pojmenována podle předmětů: Sekera, Meč, Mince, Zvon, Hvězda, Kolo, Svíčka, Koruna, Dýka, Kaple, Kalicha a Podkova.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.