Obyčejný, dostupný a nezřídka bohužel přehlížený. Přitom je právě celer zeleninou s mnoha zajímavými benefity, pro které si pozornost zaslouží. Nejenže z něj vytvoříte celou řadu lahodných pokrmů, ale pravidelná konzumace celeru prospívá zdraví. A celer se dokonce skvěle hodí i do redukčního jídelníčku.

1. Pestrost na talíři

Zdánlivě nudná zelenina nabízí kouzelnou pestrost. K dostání jsou totiž rovnou tři formy celeru, které lze v kuchyni šikovně zpracovat a proměnit v úžasné pochoutky. Všechny z nich je navíc možné konzumovat jak v syrové podobě, tak libovolně tepelně upravovat. Existuje proto opravdu rozmanitá škála jídel, do kterých se celer hodí.

Bulvový celer využijete všude tam, kam lze dát i mrkev či petržel. Tato chutná kořenová zelenina vynikne zejména v polévkách a omáčkách, ale připravíte z ní rovněž chutné a zdravé hranolky, stejně jako lehké pomazánky. Také řapíkatý celer můžete použít bez obav v zeleninových a jiných polévkách. Neobejde se bez něj ani boloňská omáčka, a dokonce je vhodný jako ingredience do výživných smoothie nápojů. Listový celer využijete podobně jako petrželovou nať. V sušené podobě oživí polévky, zatímco čerstvý krásně ozdobí bramborovou či rýžovou přílohu k masu. Listový celer se uplatní i v pomazánkách, pestech a zeleninových salátech.

2. Bohatý zdroj mikroživin

Všechny tři formy celeru jsou významným zdrojem vitamínů a minerálních látek. Jsou to především vitamíny A, C, K a některé vitamíny B komplexu, dále v nich najdeme draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo. Řapíkatý a listový celer obsahují navíc zajímavý podíl vlákniny, stejně jako kyseliny listové. A zejména řapíkatý celer ukrývá rovněž hned několik účinných antioxidantů.

3. Celerem ku zdraví

Zařazovat celer do jídelníčku se rozhodně vyplatí. Protože má antioxidační účinky, dokáže chránit buňky před nežádoucím působením volných radikálů. Prospívá také zažívacímu ústrojí, kdy napomáhá udržovat normální trávení a jeho protizánětlivé vlastnosti mohou být prevencí proti zánětům nejen v trávicím traktu.

Blahodárně působí celer také na srdce a cévy, může přispět ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a předchází vysokému krevnímu tlaku. Podporuje zdraví žlučníku, ledvin, a dokonce i kostí. Některé výzkumy navíc naznačují, že celer vykazuje schopnost podporovat sexuální apetit, takže je vlastně přírodním afrodisiakem.

4. Pomocník při hubnutí

Pokud potřebujete shodit nějaké to kilo navíc, nezapomeňte si pozvat celer do kuchyně a čas od času z něj ukuchtit výtečnou dobrotu. Celer obsahuje hodně vody, udává se až 95 % z celkového objemu. Naopak nemá skoro žádný tuk, vyznačuje se nízkým počtem kalorií a má také nízký glykemický index. Kromě toho, že dodá tělu důležité mikroživiny, skvěle zasytí na delší dobu, a tím zabraňuje nežádoucímu přejídání.

 

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.