Masáž obličeje vám provede zkušený specializovaný masér nebo lékař, ovšem základní promasírování můžete směle provést sami doma. Jedná se o stimulaci tlakových bodů na obličeji, krku a ramenou.
Obvykle se k masáži používá olejíček, výživný krém nebo tonikum, důležité je, aby prsty po pokožce mohly klouzat. Používají se též pomůcky, jako je například váleček na obličej nebo plochý nástroj gua sha.
Masáž obličeje pomáhá podporovat zdravou pokožku a zároveň uvolňovat obličejové svaly. Má relaxační a omlazující účinek, pomáhá vám vypadat a cítit se lépe.
Ať už chcete masáž obličeje používat čistě k relaxaci nebo k léčbě konkrétního onemocnění, existuje spousta technik, které můžete vyzkoušet.
Druhy masáží obličeje
- lymfodrenáž
- reflexní terapie
- shiatsu
- gua sha
- akupresura
Techniky masáže obličeje zahrnují také:
- baňkování
- vibrace
- štípání
6 důvodů, proč masáž obličeje stojí za to
1) Pomáhá proti stárnutí a vráskám
Jednou z hlavních výhod masáže obličeje je její schopnost zlepšit celkový vzhled pokožky. Malá studie z roku 2017 zkoumala účinnost masáže obličeje, která zahrnovala stimulační masážní zařízení. Účastníci používali zařízení proti stárnutí a krém na obličej a krk po dobu 8 týdnů. Účinky krému byly zesíleny při použití s masáží obličeje. Zlepšení bylo pozorováno jak u vrásek, tak v ochablé kůži a její struktuře.
Vědci také zkoumali účinky masáže obličeje na ex vivo kožní explantáty nebo vzorky. Po dobu 10 dnů byly vzorky kůže masírovány pomocí zařízení proti stárnutí dvakrát denně po dobu 1 minuty. Ve srovnání s neošetřenými kožními explantáty způsobil přístroj vyšší míru exprese dermálních proteinů, které měly na kůži účinek proti stárnutí.
2) Akné
Stimulace pokožky masáží může pomoci podpořit krevní oběh a snížit výskyt akné. Specifický výzkum, který poskytuje důkazy o masáži obličeje při zlepšování akné, je ale omezený.
V každém případě nebuďte ve svém přístupu příliš agresivní. Vyhněte se jakýmkoliv ostrým pohybům nebo peelingům, zejména v citlivých oblastech.
3) Zářící pleť
Masáž obličeje může být jen vstupenkou, pokud chcete jasnou, zářící pleť. Výzkum z roku 2002 zjistil, že 59 procent žen, které absolvovaly masáž obličeje, uvedlo pocit svěžesti a omlazení.
Asi 54 procent dále uvedlo, že je pokožka pružná, zatímco 50 procent zaznamenalo napnutí kůže. Spousta neoficiálních důkazů naznačuje, že stimulace obličejových svalů může pomoci napnout pokožku, uvolnit napjaté svaly a zvýšit krevní oběh.
4) Prokrvení kůže
Použití obličejového masážního válečku má pozitivní vliv na prokrvení pokožky, což může pomoci zlepšit vzhled pokožky. Podle malé studie z roku 2018 měli lidé, kteří absolvovali 5minutovou masáž obličeje pomocí válečku, zvýšený průtok krve do oblasti po dobu nejméně 10 minut po masáži. Po 5 týdnech masáže se výrazně zlepšila odezva průtoku krve na teplo.
5) Omlazení obličeje
Masáže obličeje mohou pomoci uvolnit napětí a zároveň zlepšit relaxaci a zdraví pokožky. Výzkum z roku 2018 poukazuje na účinnost masáže obličeje při podpoře omlazení obličeje. Bylo prokázáno, že masáž obličeje zvyšuje tloušťku obličejových svalů a plochu průřezu u žen, které se nechaly masírovat po dobu 30 sekund, dvakrát denně po dobu 8 týdnů.
6) Oprava zjizvené tkáně
Pokud máte jizvu na obličeji, která je v procesu hojení, masáž může být velmi prospěšná. Masáž jizvy a okolních oblastí může pomoci zvýšit průtok krve, uvolnit blízké tkáně a zploštit hrboly. Masáž obličeje může také pomoci zmírnit příznaky, jako je bolest, svědění a citlivost.
Zdroj informací: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/facial-massage-benefits#takeaway
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.