Letní slunečné dny plné aktivity a odpočinku v přírodě často kazí nevítané setkání s drobnými hmyzími útočníky. Komáří štípnutí, žihadlo od včel či vos nebo zakousnutí klíštěte mohou rychle přeměnit relaxační výlet i zahradní večírek na nepříjemný zážitek. Jak se bránily a léčily tyto nepříjemnosti naše babičky a pradědové, než se v obchodech začala objevovat široká nabídka moderních prostředků?

Pojďme se vrátit ke starým dobrým časům a zjistit, jaké přírodní prostředky měli naši předkové k dispozici.

Kousnutí a štípnutí od komárů: Snadná úleva z přírody

Komáři jsou nesnesitelní nejen kvůli svědění a možnosti přenosu nemocí, ale také díky svému ráznému způsobu, jakým vstupují do našich letních nocí. Naši předkové však znali způsoby, jak nejen vypudit tyto drobné krvelačné obludy, ale také jak zmírnit svědění po komářím kousnutí.

Jeden z osvědčených prostředků byla levandule. Abyste odpudili komáry, stačilo kolem oken zavěsit svazeček sušené levandule nebo natřít kůži několika kapkami esenciálního levandulového oleje. Levandule nejen krásně voní, ale její esenciální oleje odpuzují většinu létajícího hmyzu. Proti svědění užívali šťávu z citronu či citronelového oleje, kterou jemně potírali postiženou oblast.

Mátový olej byl také běžnou volbou – díky svému vysokému obsahu mentolu poskytuje chladivou úlevu a mírný anestetický účinek.

Bodnutí od včel a vos: Opatření našich předků

Bodnutí od včel a vos může být velmi bolestivé a nebezpečné, zejména pro alergiky. Naši předkové věděli, že klíčem ke zklidnění a ošetření rány je v dostupnosti důležitých bylin v okolí.

Jedním z nejjednodušších zákroků po bodnutí bylo použití listů jitrocele. Jitrocel se často označuje jako “lékárnička první pomoci”, protože ho najdete téměř všude a má mnoho příznivých účinků na zdraví. List jitrocele se jednoduše rozdrtil mezi prsty a šťáva se přiložila na postižené místo, což snižovalo otok a mírnilo bolest.

Med také nezůstal bez povšimnutí. Přirozené antiseptické vlastnosti medu pomáhaly dezinfikovat poraněné místo a urychlovalo hojení. Stačilo jemně nanést malé množství přímo na bodnutí.

Klíšťata a jejich nevyžádané hostování: Starobylé rady

Pastýři, farmáři a lesníci měli určité triky, jak se vyrovnat s problémem klíšťat, která se na nich často přiživovala. Esenciální olej z tymiánu nebo citronová tráva měli podle chuti klíšťata odpuzovat. Podobně se však dala použít i máta peprná či eukalyptus. Na odstraňování přichycených klíšťat se používaly prostředky jako žhavé jehly a pak dezinfekce například šťávou z cibule.

Moderní pomocníci: Užitečné přípravky 21. století

I když se můžeme hodně naučit z přírodních metod našich předků, v dnešní době máme k dispozici celou řadu průmyslových přípravků, které udělají život snazší.

Pro ochranu před hmyzem, jako jsou komáři, můžeme volit různé repelenty ve spreji nebo náramky obsahující látky, které efektivně odpuzují široké spektrum hmyzu. Přípravky jako Fenistil gel můžeme využít na zmírnění svědění a otoků po kousnutích.

Pokud jde o klíšťata, máme širokou škálu pinzet, které jsou speciálně navrženy tak, aby odstranily klíště celé. Rovněž dezinfekčních příspěvků existuje celá řada.

Ať už dáváte přednost přírodní moci bylin a plodin, nebo moderním farmaceutickým přípravkům, můžete  si být jisti, že máte výběr, jak se chránit a pečovat o svou kůži nejen v přírodě.

 

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.

Další informace: https://www.healthline.com/nutrition/plantain-weed, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-705/peppermint, https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/bee-prepared-for-bee-and-wasp-stings, https://www.cdc.gov/ticks/index.html