Přestože zima ještě nekončí, většina z nás již nedočkavě vyhlíží jaro. Alergikům však kazí příchod jarního počasí skutečnost, že právě toto období je zároveň hlavní pylovou sezónou. K nejčastějším alergickým projevům patří kýchání, vodnatá rýma, zarudlé a slzící oči, případně i dýchací obtíže nebo zhoršení atopického ekzému. Tyto nepříjemné příznaky alergie je ale možné alespoň částečně zmírnit, stačí se na pylovou sezónu připravit s předstihem.

Pylová alergie ve zkratce

Ačkoliv existuje mnoho druhů alergií, ta pylová patří k těm vůbec nejčastějším. Způsobuje ji přecitlivělost na pyl různých druhů rostlin. Nejčastěji to jsou pyly trav a obilovin, plevelů, stejně jako některých druhů stromů (například břízy, jasanu). Stačí, aby daná rostlina někde v okolí vykvetla a alergikovi může dát pořádně zabrat. Uvádí se navíc, že až u 20 % postižených jsou alergické projevy velmi silné a dokážou výrazně znepříjemnit každodenní život.

Sezóna kvetení je u různých rostlin odlišná, některé vykvétají velice časně, zatímco jiné až na sklonku léta. Pokud má proto člověk pylovou alergii na celou řadu pylů, může se s nepříjemnými symptomy potýkat klidně od února až do září.

Odhalte svého nepřítele

Pokud chcete s alergií bojovat, je třeba v první řadě zjistit, na co jste vlastně alergičtí. A právě zima, kdy pylová zrníčka ještě nejsou v ovzduší nebo je jejich koncentrace minimální, představuje ideální období pro realizaci alergických testů. Ty může provést alergolog, případně si je lze nechat zhotovit i jako samoplátce v laboratoři. Testy odhalí, které konkrétní druh pylu, případně jiných elementů (kouř, roztoči, plísně), způsobuje alergickou reakci. Podle aktuálního pylového kalendáře pak snadno zjistíte, kdy bude daná rostlina rozkvétat a můžete se na to připravit.

Proti alergii přírodou

Pylová zrníčka, která jsou běžnou součástí přírody, dokážou člověku znepříjemnit život. Na druhou stranu je možné právě do přírody sáhnout pro pomoc. Některé bylinné a další přírodní preparáty totiž dokážou utlumit alergické projevy. Ale protože je nástup účinků obvykle pozvolný, je vhodné začít s jejich užíváním již před samotným nástupem pylové sezóny.

Mezi nejzajímavější pomocníky v boji proti alergiím patří perila křovitá, která snižuje přecitlivělost, pozitivně působí na dýchací cesty a napomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Ulevit může i třapatka nachová neboli echinacea, která působí celkově blahodárně na imunitní systém člověka, stejně jako ostřopestřec mariánský, který je známý především detoxikačními vlastnostmi a podporou zdraví jater.

K zajímavým adeptům, které lze v souvislosti s alergií vyzkoušet, náleží také některé druhy hub (například hlíva), roiboos, černý bez a černý rybíz.

Nezavrhujte antihistaminika

Pokud patříte mezi silné alergiky a pylová sezóna je pro vás utrpením, neostýchejte se v nejhorším období sáhnout po antihistaminikách. Tyto léky dokážou potlačit produkci hormonu histaminu, který je zodpovědný za kýchaní, svědění očí a další typické alergické projevy. Na rozdíl od bylinek navíc zaberou rychleji, a proto představují první pomoc při akutních obtížích.

 

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.