Sluneční paprsky už nás začaly zaplavovat radostí a jasným světlem, co toho zkusit využít a nakouknout do svých temných hlubin? Zkuste osvětlit svůj stín a slunce si vezměte na pomoc. A jógu, samozřejmě, také.

Temné myšlenky nás občas přepadají bez ohledu na roční období, i když podzim a zima jsou v tomto ohledu přeci jen horší. Většina z nás před takovými myšlenkami utíká k rozličným aktivitám, workoholismu, v horším případě k alkoholu či jiným návykovým látkám. Pozornost směřujeme na druhé, hlavně jen ne sami na sebe! Kromě toho, že to není zdravý přístup, není v něm ani trocha tolik potřebné sebelásky.

Jóga nám ovšem může pomoci i tady. Pomůže nám přijmout sebe sama i s temnými stránkami a otevřít se sebelásce.

O co jde především?

Jakmile přejde zima a objeví se konečně slunné jarní a letní dny, dodává nám to energii při úklidu půdy, sklepa, zahrádky po zimě, ale i k úklidu v sobě samých. A tady je nejdůležitější přijmout, že každý z nás má své stinné stránky. Je nutné se otevřít tomu, že jsme prchliví, netrpěliví, občas pokrytečtí, náladoví a bůh ví, jací ještě. Právě kvůli tomu lidé tak často trpí sebenenávistí. Přiznat si, že máme i stinné stránky, je cesta, díky které akceptujeme sami sebe, učíme se odpouštět si a netrestat se za pády a prohřešky.

Otevírá se nám možnost podívat se zpátky a příště reagovat lépe. Platí ono již tolikrát vyřčené – teprve když poznáte lásku sami k sobě, jste schopni šířit lásku kolem sebe.

Falešná sebeláska

Mnoho lidí si myslí, že se milují, ale to, co skutečně cítí, je falešná sebeláska. Mají se totiž rádi jen za určitých podmínek. Například, když se jim podaří zhubnout pár kilo, dokáží být dobří v práci nebo ve sportu, pomáhají druhým… co když ale pár kil přiberete? Hýždě vám hyzdí celulitida? Jste nemocní, takže nemůžete dokazovat nic v práci, ve sportu, a ani nemůžete pomáhat druhým? Co uděláte? Dokážete mít rádi sami sebe i tak?

To, co bereme jako sebelásku, je často jen iluze, protože milujeme jen svou světlou stránku nebo svoji masku – přetvářku, kterou ukazujeme navenek. Uvnitř však neustále sami sebe soudíme. Pokud uděláme něco správného, tak se odměníme. Ale když selžeme, něco se nepovede nebo nás druzí kritizují, máme špatnou náladu, jsme plačtiví, vztekáme se nebo proti druhým bojujeme. To všechno jsou naučené vzorce chování, které lze skrze praxi jógy, která nás vede k naslouchání a poznání pravého já, měnit.

Učte se vidět i pozitivní

Ano, i to je stále opakovaná pravda i poučka – ale kolik lidí to opravdu dokáže? Kdo se dokáže natolik vnitřně proměnit, aby se mu dařilo směrovat pozornost především na pozitivní věci? Až příliš často svoji pozornost směřujeme na negativní věci, které nás potkají, zatímco ty pozitivní jsou (téměř jako samozřejmost) přesunuty na vedlejší kolej. Když se nás pak někdo zeptá: „Jak se máš?“, máme tendenci mluvit o tom špatném, protože je to to první, co nás napadne.

Existují, knihy, videa, kurzy, terapie, jógová praxe a další – nepřeberné množství možností, které vás povedou cestou všímavosti, cestou vnímání pozitivního. Pomalu se budete učit věnovat pozornost věcem, které se vám povedly, na všechno to dobré, co vás potkalo. Můžete si například psát deník vděčnosti, kam si pravidelně budete zapisovat nejen všechny své úspěchy, ale všechno, co máte a za co jste vděční. Přátelství, láska, děti, krásný výhled, hezká fotografie, obraz, kniha… je toho tolik dobrého, co ve svém životě ihned zapomínáme pro jednu věc, která se nezdařila!

Jak začít?

Můžete třeba začít tak, že si sepíšete sto věcí, lidí a událostí ze svého života a důvod, proč jste za ně vděční. Vděčnost je cesta lásky a máte-li v srdci vděčnost, strach nemá šanci. Budete silnější, odvážnější, více v proudu života. Kdykoli ucítíte stres, nervozitu, obavy, přepněte do módu vděčnosti. Objevte, co je na tom kterém okamžiku dobré, co ve vašem životě funguje.

Uvidíte, že se velmi brzo začnete – jako mávnutím kouzelného proutku – cítit lépe a lépe.

 

Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.