Všeobecně se dá říct, že většina lidí by chtěla štíhlou a na pohled atraktivní figuru. Tentokrát tedy vynechme fakt, že ideál krásy má každý člověk nastavený jinak. Většina mluví jasně. Jak toho ale dosáhnout? Bez pohybu se neobejdete, ale není to zdaleka jediný a především nejsilnější faktor, který ovlivňuje rychlost a konečný výsledek.

Dát si do těla nestačí

Je úplně jedno, jestli cvičíte s vlastní vahou, chodíte na řízené lekce, propadli jste boxu, běhu nebo cyklistice. Možná, že jste zařadili pravidelné kardio v podobě skákání přes švihadlo. Je tu totiž jeden detail. A pokud na něj zapomenete, budou vám veškeré útrapy v posilovně k ničemu. Energetický výdej jako by nebyl.

Tím tajemstvím je vyvážená strava. POZOR. Nemyslíme výrazné zmenšení porcí nebo dokonce omezení jídla a vynechávání jednotlivých chodů. Naopak. Při manku se tělo velice rychle dostane do stresu a každý příjem, který v takové situaci dostane, pojme jako přesun do rezerv. Vezme si tedy jen minimum živin, skoro nic nevyloučí a všechno si schová na horší časy. U mužů do oblasti břicha a u žen do stehen a boků. Přesně tam, kde máte problematické zóny. Omezením jídelníčku nebo dokonce hladověním tedy jdete sami proti sobě a skrytě nabádáte tělo, aby dělalo přesný opak toho, co chcete.

Čísla mluví jasně

Minimálně ze začátku – než shodíte všechen tuk a dostanete tělo do formy – byste se měli držet pravidla 80:20. To znamená, že čtyři pětiny úspěchu stojí za správně nastaveným jídelníčkem a pouhá pětina za pravidelným pohybem. Zdá se vám to šílené? Možná, ale je to realita. Štíhlá figura začíná na talíři a nelze to nijak obejít.

Představte si situaci, kdy jíte jako obvykle – snídáte pozdě a bez dostatku bílkovin, oběd vynecháváte nebo ho nahradíte sladkou tečkou a kávou se šlehačkou, k večeři si dáte něco smaženého, abyste zahnali pocit hladu a pravidelně si dáváte zmrzlinu nebo slané chipsy. Neomezujete se v příjmu uzenin a domácích buchet. To, že obžerství občas proložíte zeleninou, salátem nebo ovocem, je pouhá kapka v moři a nelze jí připisovat jakékoli zásluhy. Naopak. Takové nárazové záchvaty zdraví vás mohou demotivovat, protože mají nulový účinek a ve vás vyvolají pocit, že veškerá vaše snaha nefunguje. Nefunguje ale z toho důvodu, že není dostatečně silná, aby porazila konkurenci nezdravých porcí, kterých je ve vašem jídelníčku mnohem víc.

Ideální kombinace

Pokud máte pár kilogramů navíc, primárně budete chtít odbourat tuk a zásoby, které vás hyzdí. K tomu potřebujete vyváženou stravu a pohyb, při kterém spálíte maximum kalorií. Pro začátek se tedy vzdejte závaží nebo cvičení s vlastní vahou. Mnohem lepší variantou jsou aerobní aktivity, u kterých se pořádně zapotíte. Patří mezi ně především svižná chůze (v průměru 7 kilometrů za hodinu), cyklistika, běh nebo skákání přes švihadlo. Jen si dejte pozor na to, abyste veškerý pohyb měli pod kontrolou a prováděli ho správně. Divili byste se, kolik lidí neumí běhat nebo přeskočit lanko.

Ve chvíli, kdy se přiblížíte požadované váze, budete sice štíhlí, ale značně povolení. Aerobní aktivity vás totiž zbaví tuku, ale postavu nijak dramaticky neposílí. A tak je na čase zařadit váhy (a to jak v posilovně, tak ty z vlastního těla). Váha půjde mírně nahoru (většinou v řádu několika málo kilogramů), postava se ale promění ve skutečný skvost, nabere ty správné a zdravé tvary, odbouráte bolesti zad, zlepšíte držení těla a aktivujete i ty nejmenší svaly v těle. A tak to má být. Letní sezónu už zřejmě v top formě nestihnete, ale je to skvělý a udržitelný návod, jak se udržet v kondici navěky. Tak směle do toho.

 

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/weight-loss-a-healthy-approach

https://www.fitness007.cz/blog/lze-zhubnout-bez-cviceni-a-spravneho-jidelnicku/