Fyziologický podklad zrození života jistě všichni znáte. V momentu, kdy je vajíčko oplodněné spermií, dochází k úžasnému procesu, díky kterému vznikne v děloze ženy člověk. Toto časové období vývoje je dlouhé standardně 9 měsíců. Pojďme si tedy říct něco o tom, jak embryo a následně lidský plod ovlivňují vnější faktory. Je jich celá řada a mohou se promítat i do dalšího života po narození.

Kdy plod začíná vnímat okolní faktory aneb jak probíhá vývoj smyslů?

Mnoho odborníků se shoduje na tom, že lidský plod je schopen jakéhosi vnímání vnějších faktorů přicházejících od matky už kolem 16 až 20 týdne těhotenství. V tomto období dochází k výraznému vývoji nervové soustavy, s tím je tedy spojený i rozvoj smyslů (zrak, sluch, hmat, chuť). Zhruba v třicátém týdnu těhotenství miminko již disponuje očima, které reflexně otevírá a zavírá. Některé gravidní ženy kromě jiného zajímá, kdy je jejich očekávané dítko schopné vnímat hudbu (ta údajně příznivě ovlivňuje především nervový systém). Tato doba se odhaduje na 16 až 20 týden života v děloze. Pozadu však nezůstává ani hmat a chuť. Hmatové funkce jsou patrné již v 18 až 19 týdnu vývoje. A pak tu máme chuť, která je neméně důležitá. Dítě je schopné asi v třetím až čtvrtém měsíci těhotenství rozeznávat jako první chuť sladkou, která převládá v plodové vodě. Díky ní plod doplňuje živiny pro příznivý růst.

Negativní vlivy, které se mohou podepsat na zdravotním stavu plodu v děloze

Pakliže by si nastávající matka myslela, že miminko v její děloze nijak neovlivní to, jak se cítí, byla by na omylu. Psychická pohoda gravidní ženy je velice důležitá po celou dobu vývoje děťátka. Plod totiž vnímá nepohodu své maminky poměrně intenzivně. Především pak po dvou až třech měsících těhotenství. Neúměrný stres ženy automaticky vyvolá uvolnění specifických hormonů do krve (např. kortizol), to tedy logicky ovlivní i ještě nenarozené miminko. V důsledku stresové zátěže se tak může výrazně zpomalit jeho růst. Co má však ještě negativnější vlivy, je kouření a pití alkoholu během gravidity. Tohle nezodpovědné chování může snadno způsobit předčasný porod, nebo nutriční nedostatečnost po narození dítěte.

Podpořte inteligenci svého nenarozeného miminka čtením básniček, pohádek nebo vážnou hudbou

Celá řada provedených studií potvrzuje, že zvuky vycházející z vnějšího prostředí mohou významně plod ovlivnit již v onom 16 až 20 týdnu života. Kolem pátého měsíce těhotenství je dokonce miminko schopné rozeznávat tón, hloubku a výšku hlasu své matky. Proto je s výhodou, když nastávající maminka bude v tomto období svému miminku číst básničky, povídky, pohádky. I poslech jakékoliv zklidňující hudby je příznivý pro vyvíjející mozek plodu, a kromě jiného dítě i zrelaxuje. Doporučuje se však upřednostnit tu vážnou. Pusťte si tedy třeba Mozarta, nebo Vivaldiho, blahodárně tak ovlivníte inteligenci svého děťátka. Co vy víte, možná z něj jednou bude slavný vědec/vědkyně!

Žena je onou nejdůležitější bytostí, která významně ovlivní život ještě nenarozeného človíčka

Je tedy vidno, že napojení nastávající matky s děťátkem v děloze je nanejvýš intenzivní. Aby se ženě narodil človíček vyrovnaný, sebevědomý a klidný, je zkrátka nutná pohoda ženy během gravidity. Ona je tím člověkem, který v podstatě určí, jaké budou další životní kroky jejího dítěte. Zaznamenáno je mnoho případů, kdy matka své těhotenství prožívala neklidně, byla v neustálém stresu, a dokonce zauvažovala o tom potomka nemít. Tohle všechno se promítne do vyvíjejícího se plodu. S dítkem tak může mít do budoucna žena problematický vztah a nejen to. Děti duševně nestabilních a neustále stresovaných žen mohou trpět hyperaktivitou, poruchami učení, pocity úzkosti a smutku. Každá dáma v produktivním věku by tedy měla vážně před otěhotněním zauvažovat, zda skutečně žije v prostředí, které je pro děťátko příznivé. Duševní stabilita, dobré sociální zázemí a zejména radost ze života dokáže vytvořit skvělé základy pro další spokojený lidský život.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.