O léčbě nemocí prostřednictvím tlaku na konkrétní body všude možně na těle, už asi slyšel každý. Obvykle si tímto způsobem ale sami nedokážeme poradit ani s méně závažnými potížemi, protože většinou máme o akupunktuře představu jako o obrovském informačním sytému, kdy je potřeba znát nekonečný seznam složitých drah a těch správných bodů.

V případě drobných potíží, jako je například bolest hlavy, nemusíte vědět víc, než kde najdete ten správný bod a jak dlouho jej masírovat. Především ale musíte této metodě věřit.

Podstata léčby akupresurou

Tradiční čínská medicína tvrdí, že na těle máme přes 700 přesně umístěných akupresurních bodů (a naše představa obrovského seznamu s nekonečným počtem bodů a drah vůbec není mylná). Tisícileté zkušenosti tvrdí, že životní energie každého jedince proudí v tzv. drahách s energetickými body (meridiány). Ty fungují na podobném principu jako cirkulace krve. Dráhy pak tvoří síť, která je rovnoměrně rozmístěna po celém těle. Sítí proudí životní energie (čchi). Každý meridián je energetickým centrem konkrétního orgánu a na každém jsou definované akupresurní body. Jejich úkolem je povzbuzení průtoku energie a regenerace organismu.

Tradice říká, že masáží těchto bodů se prokrví, zpevní a uzdraví tělo a orgány, na které je bod napojen. Účinné body jsou samozřejmě též na obličeji, takže pokud se věnujete omlazujícím masážím obličeje, je dobré pár těchto bodů znát a případně jich během masáže využít sobě či druhému ku prospěchu.

Body ve tváři

Ve tváři se vyskytuje více než 30 akupresurních bodů. Pro zjednodušení se zaměříme pouze na 10 bodů hlavních (a zapamatovatelných). Jejich stimulace masáží pomůže nejen k rozjasnění, zpevnění a zrelaxování obličeje, ale také mohou pomoci k léčbě vnitřních orgánů, se kterými jsou díky meridiánům propojeny.

Bod 1: Naleznete jej ve středu temene hlavy, je tam malinké měkké místo. Tento bod ovlivňuje centrální srdeční a nervovou soustavu. Pomáhá při křečích v břiše, problémech s trávením či s plynatostí.

Bod 2: Ten se nachází přímo uprostřed čela. Léčí žaludeční problémy, průdušnici a pomáhá při vstřebávání kyslíku z krve v mozku.

Bod 3: Je kostním výčnělkem, který sahá od spánku až tam, kde se stýká kost spánková s kostí čelní. Je to cca pěticentimetrová oblast, jejíž stimulace působí pozitivně na celý organismus – uklidňuje mysl a pomáhá při některých stavech a bolestech očí či hlavy. Většinou si automaticky pokládáme ruce na tuto oblast, když nás začne bolet hlava nebo když usilovně přemýšlíme.

Bod 4: Tento bod se nachází v oblasti mezi očima a kořenem nosu. Působí na problémy s očima a žaludkem a při bolestech v lýtkách

Bod 5: Najdeme jej na vnějším okraji očnice. Zlepšuje kvalitu zraku.

Bod 6: Ten se nalézá nad obočím, přesně uprostřed. Působí hlavně na oči, mozek, střeva a vědomí. Také pozitivně účinkuje při únavě a ospalosti.

Bod 7: Jsou to dva body a nachází se na okraji brady a pod koutky úst. Léčí nachlazení, působí na hypofýzu a tlumí bolest hlavy.

Bod 8: Ukrývá se přímo v ušních otvorech, takže je potřeba tlačit prsty přímo do uší. Snižuje se tím krevní tlak – a pravděpodobně si na něj vzpomenete vždy.

Bod 9: Leží uprostřed spánku, jde o citlivé, mnohdy bolestivé místo. Dotek v této oblasti léčí střeva, pobřišnici, žaludek, plíce, oči, nadbytek tekutin a pomáhá při potížích s trávením.

Bod 10: Desátý bod leží mezi nosem a rty a dokáže vyřešit celou řadu problémů. Napomáhá k dobré fyzické i psychické pohodě, dokáže zastavit krvácení a slouží jako prevence rakoviny.

Rychlá automasáž bodu, který stimuluje krásu

  • Pohodlně se usaďte.
  • Ukazováčky položte na akupresurní bod, který se nachází přímo uprostřed očních panenek dole ve středu tváře. Stlačte body na obou stranách tváře, je dobře, když pociťujete mírnou bolest.
  • Tlak zesilujte pomocí krouživých pohybů.
  • Během kroužení nezapomínejte dýchat – dech je hluboký a pomalý, nadechuje se nosem, vydechuje ústy.
  • Tlak vyvíjejte přibližně 1 minutu.

Samozřejmě je nejlepší „ošetřit“ všechny tlakové body – tedy alespoň všech deset. Pokud se vám nechce trávit čas mačkáním příslušných bodů, tato zjednodušená verze bývá součástí například omlazující fasciální masáže, kterou provádí zkušený specialista.

 

Zdroj informací: Kateřina Dolenská: Omlazující techniky pro zdravou pleť bez vrásek. Praha, Kořeny, 2022.