Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Výběr správných potravin vám ovšem kromě přínosů pro zdraví a krásu těla může pomoci také s podporou psychické rovnováhy. Dokáží totiž stimulovat mozek a dodat vám pocit štěstí a lepší nálady. Abyste proto zahnali stres a nenechali se ovládat negativními myšlenkami, připravili jsme pro vás seznam těch nejlepších potravin, které vám pomohou navodit pocit spokojenosti a radosti.

Sladké banány

Banány jsou jedním z nejchutnějších a zároveň nejlevnějších druhů ovoce, které zakoupíte téměř na každém rohu. Dobrou náladu vám navodí především díky obsahu tryptofanu, aminokyseliny, která se v těle mění na hormon serotonin (známý také jako hormon štěstí). Kromě toho jsou bohatým zdrojem vitamínu B6 a draslíku – a právě ty podporují správné fungování nervové soustavy.

Borůvky a jiné lesní plody

Lesní ovoce je pravděpodobně tou nejzdravější přírodní potravinou vůbec. Pokud je přidáte do svého každodenního jídelníčku, nejenže vám pomohou navodit pocit lepší nálady, ale také vás ochrání před působením volných radikálů v těle, podpoří vaši paměť a jsou skvělým prostředkem pro prevenci deprese. Kromě toho také chutnají naprosto fantasticky.

Tučné ryby

Tučné ryby z divokého prostředí jsou plné omega-3 mastných kyselin, které jsou zvláště důležité jak pro zdraví kardiovaskulárního systému, tak i pro zdraví mozku – podle některých vědců dokonce fungují jako přírodní antidepresivum. Mnohé výzkumy navíc potvrzují, že jejich pravidelná konzumace pomáhá zlepšovat průběh bipolární poruchy osobnosti.

Kešu ořechy

Ořechy jsou obecně skvělou potravinou, která by ve vašem jídelníčku rozhodně neměla chybět. Zvláštní pozornost byste však měli věnovat kešu ořechům – konzumace již malé hrsti denně vám totiž pomůže navodit pocit mnohem lepší nálady. Kromě toho také obsahují řadu užitečných vitamínů a minerálů, které zmírňují stres, a niacin, jenž zlepšuje kvalitu spánku.

Brokolice a zelená zelenina

Brokolice a další zelená zelenina, jako je například špenát, kapusta či chřest, obsahuje hojné množství kyseliny listové, která podporuje zdraví mozku a účinně pomáhá navodit pocit lepší nálady. Jejím přidáním do jídelníčku navíc získáte mnoho užitečných minerálů potřebných pro dobré fungování nervové soustavy a silných antioxidantů, které vyčistí vaše tělo od toxinů a ostatních nebezpečných látek.

Citrony a pomeranče

Citrusové ovoce je známo především pro svůj obsah vitamínu C, který hraje velmi důležitou roli, co se týče zdraví těla a mozku. Zvláštní pozornost byste měli věnovat především pomerančům a citronům, protože ty navíc obsahují velké množství užitečných antioxidantů, jež pomáhají navodit lepší náladu, stimulují paměť a čistí tělo od nebezpečných toxinů.

Vybírejte pečlivě, my vám už jen popřejeme dobrou chuť a hromadu dobré nálady k tomu.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.