Mnoho oblíbených potravin, a to včetně těch, které jsou pro nás skutečným zdravotním přínosem, může paradoxně při nadměrné konzumaci naše zdraví závažně poškodit. Často totiž obsahují určité množství nebezpečných sloučenin, se kterými si lidské tělo ve větším množství již neumí poradit. Je proto velmi důležité, abychom byli s jejich konzumací obzvláště opatrní a vyhnuli se tak potenciálnímu nebezpečí.

Tuňák a jiné ryby

Ačkoliv ryby patří mezi jedny z nejzdravějších potravin vůbec, některé druhy obsahují velké množství rtuti – zejména tuňák. Tento nebezpečný prvek ovlivňuje při nadměrné konzumaci vývoj mozku, a podle mnoha odborníků navíc poškozuje samotné mozkové buňky. Zvláště opatrné by měly být především těhotné ženy a malé děti, jejichž tělo nedokáže nadbytek rtuti přirozeně odbourávat.

Černý čaj

Pití bylinných čajů je velmi prospěšné pro lidské tělo a duševní zdraví, ovšem i v tomto případě platí pravidlo „všeho s mírou“. Zejména s konzumací černého čaje bychom to neměli přehánět, protože obsahuje chemickou látku zvanou oxalát. Její nadměrné množství v těle může vést ke kolapsu ledvin, což je závažný stav, který člověka může dokonce ohrozit na životě.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek je populární koření, které dodá naprosto jedinečnou chuť téměř každému pokrmu. Je ovšem potřeba vzít v úvahu, že jde o silné narkotikum a předávkování může vést k intenzivním nevolnostem, svědění, poruchám vědomí nebo dokonce k halucinacím. Podle odborníků způsobuje toxicitu již pouhých 5 gramů, proto je dobré využívat i ostatní druhy koření. Na výběr je jich určitě dostatečné množství.

Banány

Banány patří mezi to nejoblíbenější a zároveň nejzdravější ovoce. Obsahují totiž značné množství draslíku, který je zodpovědný za mnoho funkcí v lidském těle. Kromě jeho nedostatku je však nebezpečný i jeho nadbytek. V takovém případě se totiž můžete potýkat s hyperkalémií, život ohrožující poruchou, která může vést k náhlé zástavě srdce. Snažte se proto nekonzumovat více než jeden, maximálně dva banány denně.

Popcorn z mikrovlnné trouby

Ačkoliv je popcorn označován za relativně zdravou svačinku k večernímu filmu, pokud jej jíte často a připravujete jej v mikrovlnné troubě, může mít jeho konzumace závažné dopady na zdraví vašeho mozku. Obsahuje totiž diacetyl, který je příčinou vzniku amyloidních plaků v mozku, které jsou spojovány s rozvojem Alzheimerovy choroby. Raději si proto zakupte obyčejná semínka a připravte si popcorn na pánvi.

Lékořice

Nadměrná konzumace lékořice může vést ke snížení hladiny draslíku v těle. Tento problém je často spojován se zvýšením krevního tlaku a následným zvýšením rizika srdečního selhání. Podle odborníků může již pouhá konzumace 57 gramů lékořice denně způsobit během dvou týdnů nepravidelný srdeční rytmus či vést k arytmii. Pokud tuto pochoutku máte rádi, pro jistotu si hlídejte, kolik si jí dopřáváte.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.