Šrucha zelná patří mezi jednoleté byliny z čeledi šruchovitých. Tato rostlinka má ráda teplejší oblasti, daří se jí i u nás v České republice. Paradoxně je tady považována za plevel, ačkoli v tradiční medicíně platí za velmi účinnou bylinku, která si poradí s mnoha nemocemi. Ale pozor, nejedná se o žádné babské rady. Účinky šruchy na zdraví byly potvrzeny i klinickými studiemi. Pojďme se podívat, co od této bylinky čekat, a jak ji zařadit do stravy.
Šrucha v lidové medicíně
Když zabrousíte do lidové medicíny, dozvíte se, že šrucha se doporučuje k léčbě močových infekcí, žaludečních potíží (včetně vředů), zánětů, respiračních onemocnění, horečky, nespavosti, zánětu jater a bolesti hlavy. A to je jen zlomek. Portulák pomáhá řešit zácpu, nechutenství a dokonce pomáhá snižovat cholesterol a regulovat hladinu cukru v krvi při diabetu.
Vitamínová bomba
Šrucha obsahuje mimo další látky flavonoidy, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Z vitamínů je bohatá na vitamín A, B2, B3, B6, dále na vitamín C a vitamín E. Z řady minerálů obsahuje draslík, hořčík, zinek, železo, fosfor a vápník. To je dost slušný výčet zdravých látek, které dnes mnoha lidem v jídelníčku chybí.
Potvrzené účinky na zdraví
S přihlédnutím k výčtu složek obsažených v rostlině portulák, které jsme si vyjmenovali výše, lze s jistotou potvrdit, že se jedná o bylinu s antioxidačními účinky, která může mít pozitivní vliv na imunitu. Kromě toho působí proti bolesti, chrání ledviny a játra před poškozením, je vhodná pro diabetiky, pomáhá při hyperlipidémii (zvýšené množství tuků v krvi), a dokonce se o ní tvrdí, že může mít protirakovinné účinky. Chrání nervy a mozek, dokonce při testech na zvířatech bylo ověřeno zlepšení paměti a učení.
Může mít šrucha i nežádoucí účinky?
I když je šrucha většinou dobře snášena, jako u všeho se mohou vyskytnout u některých jedinců nežádoucí účinky. Mezi ně patří kopřivka nebo zácpa. Ačkoli se šrucha doporučuje diabetikům, zároveň upozorňujeme, aby si tito lidé během konzumace většího množství této rostlinky hlídali hladinu glukózy v krvi, kterou může ovlivnit.
Šruchu by neměly užívat těhotné ženy, protože může vyvolávat stahy hladké svaloviny. Ve vysokých dávkách by dokonce mohla ohrozit plod. Její vliv na kojení není znám. Dále se nedoporučuje její konzumace pacientům, kteří trpí ledvinovými kameny, protože šrucha obsahuje šťavelany.
Jak zařadit šruchu do jídelníčku
Portulák neboli šrucha může mírně nakyslou chutí připomínat šťovík, ale většinou se přirovnává ke špenátu. V kuchyni si s ní můžete pohrát a přidat ji do mnoha jídel. Velmi dobrá je v zeleninovém salátu, hodí se také do polévky místo pažitky nebo petrželky, do pomazánky nebo do dresingu. Protože svou chutí připomíná špenát, můžete ji podusit spolu s ním. Tím to ale nekončí. Šruchu můžete zavařit do slaného nebo sladkokyselého nálevu, připravit si z ní léčivý výluh nebo vyrobit léčivou tinkturu (ta se ale používá zevně k léčení a hojení ran).
Zdroje inspirace: https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2020/04/06.pdf, https://insanelygoodrecipes.com/purslane-recipes/, https://www.drugs.com/npp/purslane.html