Ať už jste žena nebo muž, určitě to dobře znáte. Prostě se s druhým pohlavím nemůžete dohodnout. Neplatí to vždy a ve všech případech, ale skutečnost je taková, že myšlení (a tedy i řeč) mužů a žen se od sebe opravdu liší. Jak? A jak si můžete lépe porozumět?

Emoce versus racionalita

Je to ošklivé, ale už staří Řekové tvrdili, že ženy mají mozek v děloze. Proto prý nedokážou racionálně uvažovat a řídí se jen svými city, pudy a emocemi. My sice už dnes víme, že umístění mozku je správné a shodné s jeho umístěním u mužů, přesto ženy vidí, myslí a prožívají věci jinak než jejich partneři a druhé pohlaví celkově.

Inteligence žen je založena především na prožitcích, intuici a emocích.  Muži naopak dávají přednost rozumu. I tak si ale vzájemně mohou porozumět, neboť kde je vůle, je i cesta. Pokud byste tedy svému protějšku rádi lépe rozuměli, obětujte trochu času a trpělivosti. Máme pro vás pár návodů, jak zvládnout ty nejčastější třecí plochy.

Jazykový koutek pro ženy

Pravidlem číslo jedna je bezesporu: Nečtěte pořád mezi řádky

Muži jednají přímočaře, tedy pokud něco řeknou, napíší do SMSky nebo jinak zveřejní, většinou to tak skutečně myslí. Jen my, ženy, za tím neustále hledáme něco víc. Jsme schopny dokonce prostou SMS s kamarádkou rozebírat celý večer, ačkoli zpráva byla jasná a stručná. Schválně se ve vhodné chvíli zkuste s partnerem pobavit o tom, co myslel tím a oním. Pravděpodobně zjistíte, že nemyslel vůbec nic jiného, než co napsal.

Nechte muže chvíli mlčet

Pro muže je domov místo, kde může konečně vypnout a vydechnout si. Proto mu to umožněte, ačkoli byste raději hned chtěly něco řešit nebo si jen tak povídat. Pro muže neexistuje „jen tak si povídat“. A už vůbec ne, že by si tlachání nějak užíval, odreagoval se, jako to mají ženy. Je to pro něj další zátěž, další úkol. Muži to s námi nemyslí zle a rozhodně to, že mlčí a bezduše koukají na televizi, neznamená, že by nás neměli rádi. A pokud jim tenhle klid dopřejeme, budou nás mít o to raději a domů se budou těšit.

Dobrou radou je také si uvědomit, že pokud muž ohlásí, že bude semifinále ve fotbale (nebo cokoli podobného), nechytejte ho za slovo a nezačínejte s výčitkami, že raději půjde s kamarády sledovat fotbal do hospody, než by byl s vámi, nebo že bude koukat na televizi a nevšímat si vás. Jenže o vás tady vůbec nejde! Muž si chce prostě jen užít sportovní zážitek.

Nezahlcujte muže informacemi

Tato rada úzce souvisí s tou předchozí. Ženy jsou zkrátka schopné rozebírat každou hloupost. Jenže to muž nevydrží. Jakmile záhy zjistí, že se nejedná o žádnou naléhavou věc, vypíná a přestává poslouchat. Pokud tedy nezačnete s tím důležitým hned na začátku, snadno se stane, že skutečně nebude vědět, co jste mu sdělovala závažného.

Muže zkrátka zajímají jen určitá témata a vůbec nejvíc praktické věci, které je potřeba řešit. Jestliže chcete řešit své pocity, krásu a módu, životní příběhy známých či celebrit, prostě drby, opravdu raději zajděte někam posedět s kamarádkou.

Nechoďte kolem horké kaše

Mužská intuice není nic moc, proto s partnerem nekomunikujte v náznacích a hádankách. Říkejte věci přímo a jasně. Muž sám od sebe neví, že potřebujete pomoc s domácností, že obstaráváte děti, nákupy, vaříte a uklízíte. Ve chvíli, kdy se začnete vztekat, že ani s tím smetím nedojde, teprve tehdy muž pochopí, že se něco děje. A teprve pak, zcela logicky, následuje otázka, proč jste si mu o pomoc neřekla. Uvidíte, že i muž je schopen obstarat zcela sám i velký nákup nebo vyzvednout děti z družiny, jen mu to musíte říct.

Otázka uklizené domácnosti je podobný oříšek. To, co už je pro vás neúnosné, muž obvykle vnímá jako „v pohodě“. Takže pokud mu nestrčíte vysavač přímo do ruky, iniciativy se nedočkáte. Pokud nepoužijete přímé metody, můžete se zlobit leda tak sama na sebe, že vám partner s ničím nepomáhá.

Lekce ženského jazyka pro muže

Neřešte, jen poslouchejte

Ženy jsou většinou „citlivky“ a potřebují se svým partnerem všechno sdílet – pocity, emoce, touhy, nápady i křivdy. Velmi často nechtějí slyšet žádné řešení, jen potřebují obejmout a vyslechnout. Ale jelikož muži jsou bytosti racionální, hned se zamýšlejí právě nad řešením toho, co od partnerky slyší a pak se diví, že to nepomáhá. Většinou tedy potřeba ženy po pevném objetí nebo slov útěchy zůstane nenaplněna a od muže se maximálně tak dozví, že „všechno moc prožívá“.

Ano, milí muži, ženy všechno hrozně prožívají, ale věřte, že si se životem také umějí poradit i samy. Od vás se očekává, že budete ta skála, o kterou se lze opřít – a není třeba žádných slov.

Dávejte ženám zpětnou vazbu

Něha a povídání je pro většinu žen stejně důležitá jako sex. Většina mužů ale dělá tu chybu, že se v rozhovoru neangažují – proč tomu tak je, jsme ostatně zmínili už výše. Muž se zkrátka velice rychle „odpojí“. V ženě pak vzniká pocit, že jí nejste ochotni věnovat ani 5 minut, kdy byste jí naslouchali.

Chcete-li svou milovanou potěšit, držte se toho, že žena potřebuje zpětnou vazbu, pocit, že se o ni skutečně zajímáte. Slova jako: „Aha, ano, jistě…“ a podobná ženu jedině naštvou. Přitom opravdu stačí těch 5 minut, kdy se ženy zeptáte na pár otázek nebo okomentujete něco z toho, co vám vypráví, a je klid. Spokojené jsou obě strany a vy pravděpodobně budete moct zůstat „odpojení“ či sledovat sport klidně po zbytek večera.

Nebojte se požádat o pomoc

Nikdo není dokonalý, a dokonce ani muži ne. Jsou přesvědčení, že vše zvládnou, resp. že to neodmyslitelně patří k jejich roli a raději by se sedřeli a utrápili, než by dali najevo nějakou svou slabost. Pokud jako muž požádáte o pomoc či radu, ne, opravdu to není známkou vaší slabosti či neschopnosti. A když se  s řešením nějakého problému obrátíte na svou partnerku, strašně ji potěšíte a povzbudíte. Věřte, že by v tu chvíli pro vás udělala i nemožné. Tento domnělý znak slabosti (požádat o pomoc či společně řešit problematickou situaci) je naopak pro ženu projevem lásky.

Shrneme-li celý problém, je vše vlastně strašně stručné a jasné

Když je žena nespokojená, vzdychá, stěžuje si a vyčítá. Muž ale takový psychický nátlak nesnáší, a tak dochází k třenicím a hádkám. Přitom by partnerce rád vyhověl, jen nechápe, co od něj vlastně chce. Jakmile žena mluví jasně a racionálně, muž obvykle rád vyhoví, dokonce poskytne i tolik důležité podpůrné objetí. A věnuje-li muž alespoň pár minut pro to, aby se vypovídala, ona mu klidně dopřeje celovečerní civění na televizi či do mobilu.

Zdá se to až příliš jednoduché? Je to jednoduché. Jen musíte oba chtít vyjít si vstříc a vynaložit trochu trpělivého úsilí. Pak není síly, která by zkazila pohodu, která u vás doma zavládne,

 

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.