Medvědí česnek patří k prvním jarním bylinkám, na které si můžeme zajít do lesa a nemusíme za ně utrácet. Bohužel si jej však můžeme užívat pouze pár týdnů v roce, proto nemeškejte a na česnek co nejdříve vyrazte. Při sběru však dbejte zvýšené opatrnosti, abyste si jej nespletli s jedovatým ocúnem nebo konvalinkou. Listy česneku mají jemnou česnekovou a pikantní chuť a velké množství bioaktivních látek, které prospívají nejen zdravému duchu, ale také celkově organismu. Až si ho přinesete domů, připravte si z něj například pesto, které uložíte do zavařovacích sklenic a vytáhnete například tehdy, když na něj dostanete chuť nebo nebudete vědět, co zrovna vařit k obědu.

Pozor na záměnu s jedovatými rostlinami

Před sběrem je potřeba si pamatovat, že česnek nesmíte sbírat v chráněných krajinných oblastech. A také je třeba myslet na to, že listy česneku vyrůstají ze země jednotlivě, z jednotlivé cibulky. Listy jsou lesklé, měkké, voní po česneku a rostou ve velkých skupinách. Naopak konvalinka má tuhé, lysé a dva naproti sobě vyrůstající listy tyčící se ze společného stonku. Ocún, stejně jako konvalinka, je silně jedovatá rostlina. Poznáte dle široce kopinatých, páskovitých a podlouhlých listů. Rostliny rostou jednotlivě.

Proč si medvědí česnek dopřát?

Medvědí česnek je známý jako přírodní antibiotikum. Má silné antibakteriální účinky, působí preventivně proti nachlazení a chřipce. Jelikož se tento rok nese ve znamení častých respiračních chorob, dopřejte si česnek nejen jednou, ale natrhejte si ho tolik, abyste si ho mohli vychutnávat až do sezonní čerstvé zeleniny. Navíc pokud trpíte častými kvasinkovými infekcemi, v jídelníčku by vám rozhodně chybět neměl.

Obsahuje také značné množství vitaminu C, který podporuje správné fungování imunitního systému. Mimo vitaminu C obsahuje větší množství železa, čistí ledviny, působí antioxidačně a působí proti vysokému krevnímu tlaku.

Pesto z medvědího česneku

Na lahodné pesto z medvědího česneku si připravte tyto suroviny:

  • 200 gramů medvědího česneku
  • 0,5 lžičky soli
  • 120 mililitrů olivového oleje
  • 4 lžíce ořechů
  • 60 gramů parmazánu

V receptu není uvedeno, jaké ořechy si připravit. Ty však volte podle své vlastní chuti. Doporučují se piniové nebo vlašské. Někdo má rád dokonce lískové. Aby ořechy získaly lepší a výraznější chuť, můžete je před rozmixováním opražit.

Postup přípravy pesta je jednoduchý. Opláchněte listy česneku, vložte je do mixéru, promixujte a přidejte ořechy. Opět promixujte, osolte, přisypte parmazán a přilijte olej. Vše společně promixujte a máte hotovo. Pesto si dopřejte na těstoviny či na pečivo.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.