Péče o rostliny bez chemie není pouze šetrná k životnímu prostředí, ale také k našemu zdraví a peněžence. S jednoduchými technikami, jako je přírodní hnojení a kompostování, je možné dosáhnout krásné zahrady bez používání škodlivých pesticidů.

Zdravá půda jako základ úspěchu

Aby se co nejlépe dařilo rostlinám, je potřeba, aby rostly ve zdravé půdě. Zlepšit její strukturu a dodat jí živiny je možné poměrně snadno, a to pravidelným kompostováním a mulčováním. Díky tomu se bude v půdě držet vlhkost, která taktéž podporuje růst zdravých rostlin. Mulčování půdy pak pomáhá s potlačením růstu plevelu, čímž se minimalizuje výskyt škodlivých rostlin i škůdců. Vezměte v potaz i rozložení zahrady, kromě vlhkosti půdy hraje velkou roli také doba, během níž budou rostliny vystavené slunci. Na základě toho uzpůsobte výběr, anebo alespoň seskupení zvolených rostlin. Ve chvíli, kdy budou mít odpovídající vlhkost půdy a potřebný sluneční svit, nevyžadují tolik péče. A navíc je menší riziko chorob, které často vznikají například nadměrnou vlhkostí.

Zvýšení biodiverzity v zahradě pomocí výsadby květin a bylin může přilákat užitečné druhy hmyzu, jako jsou včely a berušky požírající mšice. Dochází díky tomu k vyváženějšímu ekosystému, který podporuje zdraví rostlin a opět snižuje potřebu používání pesticidů.

Náhrada chemických prostředků alternativami z přírody

Chemické pesticidy sice mohou být účinné, ale přináší rizika pro životní prostředí, lidské zdraví a biodiverzitu. Naštěstí existuje mnoho přírodních alternativ, které mohou být stejně účinné při boji se škůdci a chorobami, a to bez negativních dopadů na zdraví a životní prostředí. Kromě podpory výskytu užitečného hmyzu vyzkoušejte biologické přípravky, které obvykle obsahují živé mikroorganismy, které cíleně útočí na určité škůdce nebo choroby rostlin.

Jako prevence nebo pomocná ruka při začínajících problémech poslouží také bylinné a rostlinné prostředky. Mnoho bylin se totiž pyšní odpuzujícími účinky na škůdce a choroby rostlin. Skvělý je v tomto případě výluh z máty, česneku nebo šalvěje. Vlastní přírodní přípravek na škůdce snadno připravíte tak, že vybrané byliny zalijte horkou vodou a necháte je pod pokličkou louhovat zhruba 15 minut. Následně výluh využijte jako zálivku, a to ideálně v ranních hodinách, která je pro rostliny nejpřínosnější.

Přírodní péče o rostliny přináší mnoho výhod jak pro vás, tak pro životní prostředí. Používání přírodních prostředků snižuje expozici škodlivým chemikáliím, čímž chráníme zdraví nás i našich dětí nebo domácích mazlíčků. Minimalizací nebo úplným odstraněním chemikálií ze zahrady snižujeme zátěž pro životní prostředí a podporujeme udržitelnost pro budoucí generace. Kromě toho, pěstování rostlin bez chemikálií zajišťuje, že jsou potraviny ze zahrady bezpečné a zdravé pro konzumaci.

V neposlední řadě zkuste vybírat rostliny, které jsou na místní podmínky zvyklé, nikoliv exotické varianty ovoce či květin.

 

INSPIRACE: https://griffinorganics.com/healthy-trees-and-shrubs-without-chemicals/, https://morningchores.com/chemical-free-gardening/, https://www.wildlifetrusts.org/actions/chemicals-free-organic-gardening