Není pád jako pád. Jednou je z toho slušný výron, pak potlučené lokty. Když ale spadnete přímo na kostrč, pořádně to zabolí. Na chvíli. Ty pravé potíže se ale objeví s výrazným časovým odstupem. A už nikdy se jich nezbavíte.
Pozor na každý krok
Podzim je tu a zima se brzy přihlásí o slovo. Mokré schody, spadané listí, vlhké zábradlí, náledí, tenká vrstva ušlapaného sněhu nebo břečka, které se chcete za každou cenu vyhnout. O pády není nouze. Nezáleží na věku, nebezpečí hrozí všem. Stačí jeden nešikovný pohyb a tělo se složí do tvaru nepovedeného origami. A bolí. Doslova úpí bolestí a dává vám o tom vědět ve dne i v noci.
Pád na kostrč je jeden z nejbolestivějších vůbec. Nohy letí do vzduchu a vy dopadáte přímo na zem. Celá kostra se otřese a v rozkroku cítíte tupou bolest. Nohy máte otupělé a po pár minutách vás mohou začít paralyzovat silné křeče směrem od kyčlí ke kolenům. Pánevní vazy dostaly zabrat. Každý krok vám činí potíže, v bedrech loupe a máte pocit páteře ve hmoždíři.
Následky pádu na kostrč
Možná vás pár dnů bude limitovat bolest a objeví se modřina, ale nenechte se zmást. Tím to rozhodně nekončí. Vizuální stopa je jedna věc, palčivé bolesti ta druhá. Následky se bohužel ale mohou objevit i po několik měsících nebo letech. A to v té nejhorší možné formě – těžko léčitelné a odbouratelné.
- problémy s inkontinencí
- permanentní bolesti zad
- ztuhlost svalů a kloubů
- problémy s početím
- potíže při porodu (nemožnost přivést dítě na svět přirozenou cestou)
- rozvoj silných migrén
- silná menstruace a problémy při menopauze
- rozhozený zažívací systém
- riziko posunu pánve a kyčlí a natažení pánevních vazů
Jde o velmi netypické následky, které negativně ovlivňují především život žen. Pád na kostrč je skutečně nebezpečný a je třeba ihned po nehodě vyhledat lékařskou pomoc, kde odborník určí, zda jde o naraženou kost nebo zlomeninu. Obojí provází palčivá bolest. Zatímco u naraženin a pohmožděnin bolest do deseti dnů s podporou suchého tepla a klidového režimu většinou odezní, zlomenina člověka paralyzuje a brání mu v jakémkoli pohybu. Bolest se zhoršuje a nepomáhají žádné dostupné prostředky, jako jsou léky na tlumení potíží, obklady, odpočinek, spánek nebo protahovací cviky. Křeče mohou z oblasti pánve vystřelovat směrem ke kolenům nebo do boků a tím znemožňovat i běžné činnosti.
Když už se to stane
Pádům se nevyhnete. Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. Samozřejmě, že u dětí, těhotných žen nebo starších ročníků je situace horší – přeci jen jde o rizikové skupiny, ale všeobecně se má za to, že nekontrolovaný pád je hrozbou pro všechny – bez rozdílu věku nebo pohlaví. Tělo totiž není v tenzi a nemůže včas zatnout svaly a účinně se bránit nárazu.
Jak postupovat při naražené kostrči:
- suché teplo – obklady
- minimum pohybu
- masáže – ideální je Dornova metoda
- respektujte svoje tělo (nesnažte se bolest rozhýbat)
- kvalitní strava
- léky proti bolesti
- zvýšená opatrnost před dalšími pády a podklouznutím
Jeden tip do foroty
Vzhledem k tomu, že naražená kostrč vás omezuje především v pohybu, je třeba, abyste si osvojili postup zdravého vstávání. Je to trochu ošemetné, protože za doprovodu vystřelující bolesti se to trénuje poměrně těžko. Máte-li tedy čas, naučte se speciální triky, jak se zvednout přes boky a nezatížit spodní záda nebo podbřišek, který je po pádu hodně citlivý a bolestivý. Cvik TGU (zkoušejte ho klidně bez závaží) vám v mnohém ulehčí fungování po úrazu a následné hojení. A bonus pro ženy: tento trik oceníte i po přirozeném porodu nebo císařském řezu, kdy tělo vyžaduje velmi jemné zacházení.