Určitě jste již zažili chvíle, kdy se potřebujete soustředit nebo naopak vypnout, ale do hlavy se vám vtírá stovky nevhodných myšlenek. Pak je tedy načase zaměřit se na kontrolu své mysli.
Realita každodenního života je plná přemýšlení a zvažování. Je to logické – denně vstupujeme do mnoha interakcí s druhými lidmi a potýkáme se s většími či menšími úkoly a výzvami. Do hlavy se nám dostávají i věci, které tam mít vůbec nechceme. „Co by se stalo, kdybych odpověděl/a…?“ Opravdu bylo dobré udělat tohle, když…? Nepříjemné myšlenkové pochody bývají také velice neodbytné. A uvězněné v našem vědomí nabývají na síle. Posléze vedou k frustraci, pocitu marnosti, beznaděje, problém ještě umocňují – a to všechno většinou úplně zbytečně.
Jak lze žít přítomností?
Hloupé i nevinné poznámky, nespravedlivá obvinění, nečekané komplikace i špatné zprávy. Jak v tom všem tedy žít přítomným okamžikem? Jak zařídit, aby se nás takové myšlenky nedotýkaly? Jak se zbavit myšlenek, které přijdou v ten nejméně vhodný okamžik a připomenou stará selhání, křivdy, trapasy i bolesti? A které myšlenky je dobré zpracovat a poučit se z nich a kterých se zbavit?
Kontrola mysli
Psycholog Dalibor Špok ve svém seriálu Kontrola mysli na Psychologie.cz přirovnává práci s myšlenkami k přípravě jídla. Říká: „Chutné jídlo připravíme jedině tehdy, když budeme vědět, že někdy je čas na vaření (tedy kombinovat suroviny vědomým procesem, promýšlet, prožívat a měnit) a jindy prostě potraviny k vaření nepoužívat (kontrolovat mysl, kam se vydá nebo nevydá).
Pokud se naučíme rozlišovat kvalitu potravin a budeme vědět, co vyhodit, co pořídit a jak to udělat, teprve pak se můžeme stát i šéfkuchaři vlastního života.“
Nutné je zdůraznit, že naše hlava funguje ve vztahu k jídlu jako lednička nebo spíž běžné rodiny. Jsou v ní potraviny, které jsme sami koupili, ale i ty, které přinesl někdo jiný. Z nich některé máme rádi, jiné nám nechutnají, některé jsou zdravé, jiné ne, postupem času se kazí a stávají se nebezpečnými. Při každodenní přípravě jídla na to samozřejmě myslíme. To, co už není dobré, vyhodíme. Ale umíme něco takového se svými myšlenkami?
Paralelní vesmír
Myšlenky jsou způsobem, jakým se vypořádáváme se světem kolem. Jsou našimi zkušenostmi, znalostmi, ale i dojmy či nápady – nebo paralelními světy: Co by bylo, kdyby… Bohužel myšlenkám nelze říct, že je mít nebudeme. Jednoduše přicházejí. Lze se ale rozhodnout, které si uložíme a které necháme vyhasnout, protože nám nic nedávají a mnohdy nám ubližují.
Kontrola mysli pak není žádné jednorázové plánování, ale neustálé rozhodování, umění vybrat si z enormního množství podnětů, které naše vědomí zaregistruje jako užitečné.
Zdroj inspirace: https://psychologie.cz/kontrola-mysli-v-praxi/
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.