Poslední roky můžeme pozorovat velký otužovací boom, kdy se české řeky a rybníky v zimních měsících plní plavci s čepicemi na hlavě a zmodralými rty. Je otužování novým efektivním trendem v cestě za zdravým a odolným organismem nebo se koupání v ledové vodě spíše přeceňuje?

Odborníci a miliony otužilců na celém světě mají v této otázce jasno: otužování je jednoznačně správným směrem na cestě za silnou imunitou, pokud je provozováno správně a jsou při něm dodržována určitá pravidla. Pojďme se společně podívat na jeho nesporné přínosy.

Pozitivní vliv na psychiku

Otužování má nesporný vliv na posílení nejen celého imunitního systému, ale také lidské psychiky. Lidé, kteří se pravidelně otužují, zaznamenají během roku výrazně méně respiračních onemocnění, snižuje se u nich riziko vzniku vysokého krevního tlaku, kožních potíží a je u nich posilována psychická odolnost. Dalším bonusem je trénink soustředění, vytrvalosti a pevné vůle. Pozitivní působení studené vody lze zaznamenat okamžitě – například při pouhém opláchnutí obličeje se vám hned lépe myslí, cítíte se povzbuzeni a mnohem svěžejší.

Otužování vzduchem

Pokud milujete teplo a nedokážete si ani v nejhorším snu představit, že do ledové vody ponoříte třeba jen chodidla, zkuste se začít otužovat vzduchem. V noci si pootevřete okno nebo choďte na pravidelné procházky na čerstvém vzduchu a odložte u toho jednu vrstvu oblečení. Uvidíte, že po počátečním lehkém šoku se budete cítit lépe a lépe.

Začněte studenou sprchou

Dalším stupněm může být sprchování se ve studené vodě. Vodu ochlazujte velmi pomalu, zpočátku postačí vlažnější voda a při každé další sprše postupně ubírejte teplotu. Začíná se od nohou a postupuje se směrem nahoru. Každý den přidejte pár vteřin a brzy se budete v chladnější vodě cítit naprosto přirozeně. V průběhu dne si můžete dopřát také ponoření předloktí nebo nohou do studené vody, pokud to situace dovolí.

Otužování ve studené vodě by pro vás mělo být příjemným zážitkem, k čemuž byste se měli dopracovat pozvolna a bez zbytečného tlačení na pilu. Důležité je poslouchat vaše tělo, samo vám řekne, kdy už překračujete hranici. Koupání v zamrzlé řece je nejvyšší level pro skutečné profesionály, kteří mají za sebou nejen dlouhé hodiny tréninku, ale také komplexní prohlídky u lékaře a jsou psychicky odolní. Nicméně nejedná se o metu nedosažitelnou, takže pokud chcete překonávat sami sebe a jako bonus si odnést mnoho zdravotních benefitů, s chutí do toho!

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.