Během zpracování jednotlivých surovin při vaření vzniká velké množství zbytků. Většina z nich skončí posléze na kompostu, v bioodpadu nebo (bohužel) rovnou v koši. Spoustu z nich lze přitom ale ještě v domácnosti či na zahrádce zajímavě využít.

Výživné hnojivo pro rostliny

Pokud patříte mezi milovníky poctivé turecké kávy, dobře víte, že na dně zůstává po vypití šálku kávová sedlina. A právě ta může posloužit jako výtečné hnojivo, které se navíc pyšní vysokým obsahem minerálních látek. Sedlinu ze zrnkové kávy stačí nechat proschnout na starých novinách nebo pečícím papíře, a poté s ní čas od času přihnojit pokojové nebo venkovní i rostliny. Obzvláště vám za ni poděkují růže, pelargonie, azalky a hortenzie, které se za tuto výživu odmění bohatým květenstvím.

Zejména pokojovým rostlinám, ale také okrasným letničkám pěstovaným na zahrádce a některým druhům zeleniny svědčí banánové slupky. Ty totiž představují důležitý zdroj draslíku a dalších cenných látek. Hnojivo z nich připravíte během chviličky. Slupku z banánu pečlivě vydrhněte (mohou na ní ulpívat pesticidy a patogenní bakterie), nasekejte na malé kousky a zpracuje do zeminy přímo k rostlinám.

Voňavý domácí čistič

Při úklidu domácnosti je možné efektivně využít řadu dostupných a levných prostředků. Mnoho drahých komerčních přípravků nahradí zcela plnohodnotně obyčejná jedlá soda, ocet a kyselina citronová.

A jeden perfektní domácí čistič si můžete snadno vyrobit i z citrusových slupek. Postup je skutečně jednoduchý. Do větší sklenice se vloží slupky z citronů, pomerančů nebo jiných citrusových plodů a zalijí se stejným dílem vody a octa. Po přibližně 3 až 4 týdnech se směs scedí a přelije do rozprašovače. Je vynikajícím pomocníkem například při čištění kachliček od vodního kamene, sporáku a dalších povrchů. A jako bonus během úklidu interiér úžasně provoní!

Dobroty „ze zbytků“

Už jste si zkoušeli připravit jablečné chipsy? Tato chuťovka nadupaná vitaminy a vlákninou je hotová během krátké chvilky. Připravuje se z jablečných slupek, které se obalí ve skořicovém cukru a následně se v troubě rozložené na pečicím papíře upečou dokřupava.

Odřezky z mrkve, petržele, dřevnaté části brokolice, kedlubny a chřestu, to vše můžete využít při přípravě zdravého zeleninového vývaru. Pouze dbejte na to, aby byly použité části důkladně očištěné.

Rovněž listy ředkviček jsou jedlé. Mají zajímavou nahořklou až pikantní chuť. Použít se dají pro oživení zeleninových salátů, a dokonce se z nich dá připravit špenát. Delikátní výsledek vznikne zejména tehdy, pokud se použije jeden díl ředkvičkových listů a jeden díl spařených mladých listů kopřivy.

Zelená mrkvová nať je pro změnu výborná do domácího pesta. Nejlépe chutná v kombinaci s česnekem, kvalitním olivovým olejem, na pánvi opraženými slunečnicovými semínky a solí. Všechny ingredience se důkladně rozmixují a je hotovo. Pesto lze dochutit také šťávou z vymačkaného citronu.

Přírodní bytový parfém

Různé vybrané zbytky potravin se hodí i při přípravě domácího potpourri. Jedná se o speciální směs koření, nasušených rostlin či jejich částí, která se postará o příjemné a voňavé ovzduší v bytě či domě.

Místo kupovaného potpourri si můžete vyrobit vlastnoruční směs přesně podle sebe. Skvěle se do ní hodí třeba nasušené jablečné slupky a citrusová kůra. Přidat můžete i okvětní plátky růží, stejně jako hřebíček, badyán či jiné aromatické koření. A jestliže toužíte po intenzivnější vůni, stačí přikápnou pár kapek éterického oleje.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.