Je to životní styl, přístup k prostředí kolem nás, ke zdraví a k přírodě. Čím dál více lidí se zamýšlí nad tím, kam vyhodit kelímek od ranní kávy a kam plechovku od kukuřice. Osvojte si základní pravidla a pochopte důvod svého jednání, v opačném případě se stanete obětí mýtů a nesmyslů.

Nejlepší? Sotva z poloviny

Co začít dobrou zprávou? Češi jsou společně se Slováky v rámci Evropy na předních příčkách v žebříčku těch, kteří dbají na třídění odpadu ze všech sil. V současnosti se zodpovědně chová bezmála osmdesát procent lidí. Úctyhodné číslo. O to víc v porovnání, že se jejich počet za poslední deset let téměř zdvojnásobil. Velkou měrou se na tom podílí mediální masáž, osvětové pořady a agitační programy ve školách a podpora rodičů, kteří vedou svoje děti k lásce vůči přírodě. Péče o životní prostředí je dnes vcelku populární záležitost. Pořádají se akce v podobě skupinových (dobrovolných) úklidů měst a cestovní kanceláře mají v nabídce speciální zájezdy, kdy návštěvníci uklízí pláže a pomáhají místním.

Problém je ale v tom, že povětšinou vyznáváme vyjma směsného odpadu jen “svatou trojici” sklo-papír-plast. To je na nepřeberné množství odpadu zoufale málo. Být nadšenec do třídění zdaleka nestačí, přestaňme být samouci a podívejme se na odpad jinak. Vyvarujete se momentu, kdy se v kontejneru objeví něco, co tam nepatří a znehodnotí tak celý jeho obsah. Škoda, která se nedá napravit, stojí spoustu peněz v řádu tisíců korun a v neposlední řadě uštědří životnímu prostředí silnou podpásovku. Možná si tu pochvalu za třídění nezasloužíme a za zásluhy se bijeme do hrudi příliš brzy. Plastová lahev se zbytky oleje nebo promaštěná krabice od pizzy patří mezi nejčastější nešvary.

Nenechte se napálit

Rozlišit plast, papír a sklo je směšně jednoduché. Bohužel realita je jiná a musíte brát v potaz celou řadu dalších faktorů. Nedejte na první dojem, jinak zbytečně ublížíte přírodě.

Kelímek na kávu

Každé ráno, den co den si kupujete malé espresso. Kelímek automaticky házíte do kontejneru na papír. Jak jinak. Je přece rozložitelný a ekologický. Omyl. Vše, v čem můžete bez obav přenášet jídlo nebo tekutiny, je potaženo speciální vrstvou (teplotně odolným plastem), která zabraňuje protečení. Máte-li možnost, noste si vlastní hrníček nebo si pořiďte kousek vyrobený z recyklovaných kelímků na kávu.

Papírový kapesníček

Sám název napovídá, kam s ním. Ale opak je pravdou. Vlákna jsou sice z papíru, ale silně narušená, aby mohla být zaručena měkkost kapesníku. Bohužel, ten biologický odpad z vašeho nosu do modrého kontejneru rozhodně nepatří.

Dětské pleny

Dle statistik je prokázané, že dítě – než se osamostatní – vyprodukuje bezmála tunu odpadu. Jde o ohromné množství těžko rozložitelných látek. Pokud máte možnost, investujte do látkových plen. Rozhodnete-li se pro jednorázovou variantu, dbejte na správné třídění. Na jedné straně jsou pleny ve stejné kategorii jako kelímek na kávu, protože musí mít vrstvu zabraňující úniku tekutin, na straně druhé bojují s biologickým odpadem stejně jako papírové kapesníčky.

Kapsičky pro děti

Příkrmy pro batolata nebo lahůdka pro kočky, obal je stejný. Na pohled vypadají jako plast, ale jde o poměrně složitou materiálovou směsku, kterou lze s čistým svědomím třídit jen těžko. Podobně jsou na tom i blistry od léků.

Účtenky

Znáte to. Účtenky, potvrzení z terminálu o platbě kartou, jízdenky v tramvaji, parkovací lístky. Hebké, jemné, lesklé. O kontejneru na papírový odpad ani neuvažujte. Vše je totiž potažené speciální vrstvou, kterou nelze už dál třídit. Teplocitný papír je nejen těžko zpracovatelný, ale i toxický.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných zdrojů.