Jakmile není duševní a tělesná stránka v rovnováze, člověk snadno onemocní. Obranyschopnost organismu se totiž značně snižuje, pokud je narušena duševní pohoda. V moderní době je nejdestruktivnějším prvkem nadměrný stres, který je spouštěčem celé řady psychosomatických onemocnění. Naslouchejte tedy důsledně sami sobě, nepřehlížejte nebezpečné příznaky přetížení a včas obtíže řešte. Také mějte na paměti, že nemoc je „volání duše o pomoc“. Musíte tedy zpomalit, ať chcete nebo ne.

Jak poznat, že vaše duše volá o pomoc?

Nemusíte být zrovna lékařem či jiným odborníkem, abyste snadno poznali, že se s vámi něco děje. Lidský organismus je ostatně velmi sofistikovaný, a tak vám dá jasné signály k tomu, abyste něco změnili. Naslouchejte tedy sobě samým, neboť ještě před tím, než do života přichází skutečná tělesná nemoc (často označovaná jako psychosomatická), dostanete šanci udělat kroky k nápravě – zpravidla v podobě varovných příznaků. Jaké to jsou?

  • zvýšená nebo abnormální únava/ztráta vitality
  • dlouhé pospávání a neschopnost ráno vstát z postele
  • chmurné myšlenky/negativismus
  • ztráta smyslu života nebo také „krize identity“
  • žaludeční nevolnost a případně i zvracení
  • změny ve vyprazdňování (průjem nebo zácpa)
  • zvýšený tep (nebo také arytmie)
  • časté bolesti hlavy nebo dokonce migrény
  • zvýšený krevní tlak
  • chronické bolesti kdekoliv na těle

Upozornění: Pakliže na sobě zpozorujete jakékoliv akutní stavy spojené s narušeným vědomím či prudkými bolestmi, ihned kontaktujte lékaře nebo rychlou záchrannou službu. Takové tělesné příznaky nelze podceňovat a mohou se vázat na vážné onemocnění. Také myslete na to, že přetrvávající fyzické potíže nejsou v pořádku, a tak byste se také měli podrobit lékařskému vyšetření.

Prevence je základem

Možná vám to bude připadat jako klišé, ale prevencí můžete opravdu předejít disharmonii duše a těla. Proto nepodceňujte pravidelné prohlídky u svých ošetřujících lékařů a chovejte se ke svému zdraví zodpovědně. A pokud vám nepomůže na očistu duše jakákoliv podoba psychohygieny, neostýchejte se navštívit psychologa, terapeuta nebo kouče. Během diskuse s odborníkem si můžete dokonce srovnat své myšlenky a naučit se žít více v harmonii.

Co pro sebe v životě uděláte, se vám dvojnásobně navrátí

Říká se, že život bude takový, jaký si ho uděláte. A je v tom velký kus pravdy. Společnost je ale bohužel stále více a více zaměřená na výkon, s nímž se pojí i zvýšená míra tlaku zvenčí. To snadno vyvolá stresovou reakci, pokud pravidelně neprovozujete psychohygienu (může mít nespočet podob – od procházek v přírodě, meditace až po sport). Pro zachování dobrého zdraví je tedy důležité vyrovnávat duševní a tělesné aspekty života. Jak tedy nastolit harmonii v praxi?

  1. Snažte se udržet pohodové vztahy v rodině i mezi přáteli. Zdravé sociální vazby jsou nesmírně důležité pro dobrou psychickou kondici.
  2. Vybalancujte časově profesní a soukromý život, tj. nezapomínejte pro množství práce na své nejbližší.
  3. Neporovnávejte se s okolními lidmi. Žít život někoho jiného nemá žádný smysl a jen vás to vyčerpá.
  4. Zkuste se odnaučit své zlozvyky. Také se naučte něco nového a přínosného pro život.
  5. Užívejte si každý životní okamžik naplno. Nemyslete na minulost ani na budoucnost a žijte prostou přítomností. Je to osvobozující.
  6. Najděte ve svém životě nový impulz – například se pusťte do nějakého koníčku, dobrovolnické činnosti nebo cestujte. Jakmile vystoupíte ze své komfortní zóny, svět se vám otevře.
  7. Investujte svůj čas do dobré fyzické kondice. Pobývejte pravidelně na čerstvém vzduchu, procházejte se, cvičte, běhejte, meditujte. Protáhněte každý den své tělo a odvděčí se vám pevným zdravím.
  8. Mějte na paměti, že jste skutečně to, co jíte. Přemýšlejte nad skladbou svého jídelníčku a soustřeďte se na čerstvé potraviny, nikoliv na ty průmyslově zpracované. Vitamíny a minerály jsou základem nejen pro dobré tělesné zdraví, ale i pro to duševní!

A ještě pár slov závěrem – jestli se opravdu rozhodnete udělat pro svou duševní a tělesnou rovnováhu maximum, vězte, že se stanete nejen zdravějšími, ale také moudřejšími a silnějšími osobnostmi. Můžete tak životem snadněji proplouvat, úspěšně čelit lekcím a stát se pevnou oporou nebo vzorem pro ty, kteří tak silní nejsou.

 

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroje: What Does It Mean To Have Psychosomatic Symptoms? – Talkspace, 9 simple rules in Finding Harmony in Life – The Dualarity