Jste v situaci, kdy by se vám hodila pomoc, ale neustále řešíte důvody, proč to neudělat? Nemusíte být na všechno na sami. Někdy je lepší se obrátit na blízkou osobu, v jiných situacích vám pomůže spíše odborník. Nebojte se udělat ten první krok.

Víte, jaké dnes máte možnosti? Ať už zažíváte emoční vypětí, máte problémy ve škole či v zaměstnání nebo se potýkáte s nelehkou životní situaci, ze které nevidíte cestu ven, vždy je tu nějaké řešení. Neuzavírejte se do sebe. Oslovte někoho a nechte si pomoct.

Nebojte se přiznat, že je toho už na vás moc

Syndrom vyhoření se nemusí týkat jen zaměstnání. Snadno se s ním setkáte i v osobním životě. Možná už delší dobu ztrácíte energii a nic nestíháte. Navíc vám chybí nějaký čas pro sebe. Určitě jste už někdy řešili podobnou situaci, kdy jste například nestíhali hlídat děti nebo i domácí mazlíčky a ještě se zároveň se starat o domácnost. Taková situace se nedá vydržet dlouhodobě a člověk se začne hroutit. Nestyďte se v takových chvílích uznat, že už je toho na vás moc a požádejte o pomoc. Oslovte úklidovou firmu, jenž vám ušetří čas, který byste mohli strávit s dětmi. Najměte si chůvu, třeba i jednorázově, a udělejte si s manželem alespoň jeden večer pro sebe. Nebo si najděte někoho, kdo vám občas vyvenčí psa.

Oslovte své blízké nebo rodinu

Možná byste si v některých chvílích potřebovali s někým popovídat a svěřit se s tím, co vás aktuálně trápí.V takovém případě se jako první možnost určitě nabízí oslovit nejbližší osobu. Ať už je to někdo z rodiny nebo blízký přítel, mohou vám často pomoci nejlépe, protože vás znají a vy jim důvěřujete. Ani rodinu se ale nebojte poprosit o občasnou výpomoc v domácnosti.

Najděte si vlastního psychoterapeuta

V životě jsou i okamžiky, kdy se možná potýkáte s psychickými problémy, úzkostmi či depresemi. Nechcete ale zatěžovat své blízké nebo řešíte něco citlivého a stydíte se za to. Nejen v takových chvílích se nebojte oslovit odborníka, u kterého víte, že vás nebude soudit, ale přesto vám pomůže se z některých věcí dostat. Vyhledejte pro sebe psychoterapeuta, který vás nejen vyslechne, ale také s vámi probere veškeré obtíže a poradí vám nejlepší možné řešení pro změnu k lepšímu.

Vyhledejte nějaký spolek či centrum

Existuje celá řada problémů, při kterých by se nám hodila spíše forma dlouhodobé terapie či léčby nebo hození záchranného lasa. Ať už řešíte problémy v dospívání, konflikty v partnerství, potýkáte se se závislostmi, se sociálními fóbiemi, věřte, že každý problém se dá řešit. Existují totiž nejrůznější spolky a centra, která se zaměřují na konkrétní a nelehkou životní situaci, ve které se zrovna nacházíte. Zde pracují lidé, kteří nebudou váhat vám pomoct. Jen musíte odhodit strach a oslovit je. Dnešní moderní doba nabízí spoustu výhod, protože se můžete sejít osobně, zavolat na jejich linku a popovídat si nebo jen komunikovat přes internet.

Nebojte se jako student oslovit poradnu

S častými problémy se potýkají také studenti, především vysokých škol. Třeba ti, kteří nastupují do prvního ročníku a do nového prostředí nebo ti, kteří si vybrali náročný obor. Postupně například zjišťují, že nezvládají studijní povinnosti a nároky školy. Možná se v tom poznáváte i vy. Nejčastěji jde o poruchy učení, problémy se spánkem, s trémou, s pamětí, možná také o motivaci ke studiu. A to se často projeví i depresivními a úzkostnými stavy. Ale ani tak na to nemusíte být sami. Jednotlivé školy i fakulty dnes nabízí různá poradenská centra, kde si můžete diskrétně popovídat s pověřenou osobou ze školy.

Každý jsme asi v životě bojovali s něčím, kdy jsme se stali vlastními léčiteli, a spoléhali se jen na sebe. Pamatujte ale, že na nic z toho, čím si zrovna procházíte, nemusíte nikdy být sami. Nebojte se oslovit blízkou osobu nebo odborníka.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.