Cílem prastarého učení jógy je přivést člověka skrze cvičení a dech k rovnováze mezi tělem a myslí. Zatímco cvičení jednotlivých asán je lepší praktikovat pod dohledem instruktora, do tajů plného jógového dechu můžete proniknout sami, pěkně v pohodlí domova. Dopřejete si klid, odbouráte stres a dokonce si můžete prodloužit život.
Život určený počtem dechů
Podle jógy je život každého živého tvora limitován konkrétním počtem dechů. A stěžejní myšlenkou je, že si vědomým zpomalením dechu život prodlouží. Pojďte do toho. Když se naučíte správně dýchat, můžete si relaxovat a prodlužovat život vlastně kdykoliv.
Kdo může pranájámu praktikovat?
Plný jógový dech má svá omezení. Není doporučován osobám s kardiovaskulárními, cévními a psychickými nemocemi. Jestliže nějakým problémem z této oblasti trpíte, raději od plné pránájámy upusťte. Všichni ostatní se mohou do nácviku pustit okamžitě.
Proč určitě pránájámu praktikovat?
Název Pránájáma vznikl spojením slov: prána = dech, kosmická energie a ájáma = kontrolovat. Jogíni věří, že dýcháním se do těla dostává kyslík společně s kosmickou energií. Právě ta funguje jako síla, tvoří, uchovává a mění. Pokud se naučíte vědomě dýchat, brzy objevíte, že dech dokáže nádherně zklidnit a harmonizovat. Současně se naučíte stabilizovat mysl, pracovat s myšlenkami a soustředit se na to skutečně důležité. Stresu dáte sbohem. Najednou bude vše jasnější, zbytečnosti opustíte a vědomě si užijete přítomné.
Pránájáma také:
- přispívá k pročistění krve a stabilnímu krevnímu tlaku
- podporuje funkci imunitního systému
- stabilizuje nervový systém
- posiluje plíce
- probouzí a pročišťuje čakry
- rozšiřuje vědomí
Tři fáze, 3 části a častá chyba
Plný jógový dech má tři fáze: nádech, výdech a dechová pauza. Výdech by měl být dvakrát delší než nádech a dechová pauza trvá tak dlouho, dokud není potřeba se spontánně nadechnout. Současně je nutné, aby dech šel plynule přes břicho, hruď i podklíčkovou oblast. Známkou dobře provedeného dechu je, že se při nádechu břicho dole vyklene, nikoliv stáhne. To je nejčastější chyba. Na stažené břicho pozor, nesnažte se o to. Aby vzduch mohl plynout, musí se břicho vyklenout. Nádech probíhá tak, že se nejdříve naplní břicho, poté vzduch prostupuje hrudníkem a nakonec podklíčkovou oblastí. Výdech potom vrací vše do původní polohy. Při dýchání je důležité vnímat, jak a kudy vzduch prochází a naučit se využívat plnou kapacitu plic.
Nácvik v lehu na zádech, poté kdykoliv
Plný jógový dech vyžaduje praxi. Věnujte jí 15 minut denně, jakmile si techniku osvojíte, bude pro vás přirozené plně jógově dýchat kdykoliv a užívat si klid. Nácvik dechu začněte polohou v lehu na zádech. Nejdříve dýchejte, jak jste zvyklí. Postupně dávejte dlaně na břicho, hrudník a podklíčkovou oblast. Pravděpodobně zjistíte, že se jednotlivé části zvedají jen málo, nebo vůbec. Jako první se zkuste do břicha, hrudníku i pod klíční kosti vědomě nadechnout. Nejdříve několikrát do každé části zvlášť.
Plynulá vlna zezdola nahoru a pak zpět
Plný jógový dech musí plynout jako vlna. Začíná v nádechu, který vede zezdola nahoru: při nádechu se břicho zakulatí a vyklene ven, vzduch dále vede přes hrudník do oblasti pod klíční kosti, s výdechem se zase vše vyfukuje a vrací na místo. Pomůže představa, že máte dole v břiše umístěný balónek a ten nádechem musíte nafouknout. Pomůže vám také pohyb paží: položte je volně podél těla, dlaněmi vzhůru. S nádechem je pomalu přesouvejte po zemi až do plného upažení. S výdechem paže pomaličku vracejte zpět. Ucítíte jak se břicho i hrudník nafukují a vyfukují, a to je správně.
Zavřete oči a soustřeďte mysl
Při nácviku si zavřete oči a sledujte, co se s tělem děje. Vědomě tlačte vzduch nahoru a dolů. Mysl soustřeďte jen na tento proces. Brzy zjistíte, že jste tu jen vy a váš dech. Stres ani nic okolo prostě nemá šanci vás dostat.
Autorka se témata dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.
Magda Plivová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.