Jako děti se nebojíme selhat, ale v dospělosti tuhle schopnost ztrácíme. Přitom jsou to právě naše nedokonalosti, které nás posouvají kupředu a pomáhají nám růst. Naučme se opět dělat chyby a vítat je jako své učitele, kteří nás posunou k vysněným cílům. Úspěch nespočívá v dokonalosti, ale v cestě od překážky k překážce bez ztráty nadšení. Protože jak se říká, nikdo jiný to za nás neudělá.

Selhání plodí úspěch

Jako malé děti se nebojíme chybovat. Je to pro nás přirozené. Učíme se chodit a stále dokola padáme. Neumíme si zavázat tkaničky a tak je opakovaně zavazujeme špatně, dokud nepřijde ten moment, kdy je poprvé zavážeme správně. Jednoduše si tento moment vytvoříme po řadě neúspěšných pokusů.

Stejně je tomu v dospělosti. Nečekejte na ten jeden jediný perfektní moment. Vytvořte si ho. Nečekejte, až nastane nebo ho vytvoří někdo druhý za vás. Právě skrze opakované selhání se tomuto momentu přibližujete.

Úspěch se přijímá snadno. A to nejen nám, ale i našemu okolí. Podívejme se na několik úspěšných lidí, kteří se nebáli opakovaně selhat, poučit se, stát se silnějšími a navzdory všem překážkám dojít ke svému cíli.

„Jsem přesvědčen o tom, že to co rozlišuje úspěšné lidi od neúspěšných, je vytrvalost.“

Steve Jobs

Vincent Van Gogh trpěl duševní chorobou a během života prodal jeden jediný obraz. Svůj život ukončilsebevraždou. Navzdory složité životní cestě se nevzdal a dnes se o něm učí studenti výtvarných škol.

Walt Disney, tvůrce známého Mickey Mouse, zkrachoval při pokusu podnikat a byl vyhozen z novin pro nedostatek kreativity. Dnes zná jeho pohádky celý svět.

Abraham Lincoln neuspěl v podnikání a nervově se zhroutil. Přesto se o něm dnes učíme jako o jednom z nejvýznamnějších prezidentů Spojených států amerických.

Nezapomínejte na své sny

Naše sny často usnou v momentě, kdy začneme být sami se sebou příliš spokojení. Zvykneme si na to, v čem žijeme a zapomeneme, že jsme si kdysi přáli žít jinak. Přestaneme v životě cokoliv chtít a přestaneme růst.

Zapomeneme na veškerou motivaci, která nás kdysi hnala kupředu a ztratíme z obzoru své cíle, které tam dlouhé roky byly.

Jsme přehlceni životem a máme pocit, že nám téměř na nic nezbývá čas. Mnohdy stačí pouze omezit přísun informací a udělat si prostor pro vlastní přemýšlení. Eliminujte ze svého života nadbytečné starosti a přijměte osobní rozvoj jako součást každodenního života.

Naučte se vítat vlastní chyby

„Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“

Elbert Hubbard

Chyby je třeba přijímat, ale ne je za každou cenu vytvářet. Naučte se předem poznat okamžik, kdy byste udělali chybu. Nepřepínejte se a nepracujte unavení. Právě v momentě, kdy máte pocit, že na vás vše padá a nevíte kam dřív skočit, udělejte si přestávku. Vměstnejte odpočinek do svého nabitého programu a udělejte si prostor pro vlastní odpočinek. Jakmile se k práci vrátíte o půl hodiny později, odpočatí a s čistou hlavou, budete vidět řešení tam, kde předtím nebyla. Získáte odstup. Podobné situace vás učí uvědomovat si vlastní limity, poznávat sebe sama a zdokonalovat se.

Pokud už chybu uděláte, nezoufejte. Vítejte ji a mluvte o ní. Mluvte o ní s přáteli, analyzujte ji, poučte se z ní. Nestyďte se za ni a přiznejte ji na veřejnosti, mluvte o ní s kolegy. Nenechávejte si své selhání pro sebe. V týmu vyřešíte daný problém mnohem rychleji a často budete překvapeni reakcemi ostatních. Zjistíte, že nejste zdaleka sám, kdo podobnou chybu udělal.

Začleňte chybu do svého života a vítejte ji jako přítele, který vás přišel upozornit na nedostatek, který můžete příště zlepšit a už ji neopakovat. Životní zkoušky, kterými projdeme, nás učí a přináší nám nové znalosti. Ty můžeme využít v dalších životních situacích.

Nebojte se chybovat a úspěch se dostaví.

Autorka se tématikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.