Jděte svým dětem příkladem a veďte je ke zodpovědnosti za životní prostředí již od útlého věku. Jak dětem pomoci s osvojením si pozitivních ekologických návyků hravou formou?

Použijte k motivaci drobné odměny

Jako první byste svým ratolestem měli vysvětlit, podle čeho poznají, do jakého kontejneru se má daný odpad vyhodit. Jakmile se alespoň v základních druzích budou děti orientovat, můžete třídění pojmout formou soutěže. Například kdo z rodiny během týdne správně roztřídí co nejvíce věcí, vyslouží si jako motivační odměnu nějakou dobrotu. Užít si společnou zábavu související s recyklací navíc můžete i v momentě, kdy se vrhnete do zdobení recyklačních košů či nádob, které máte v domácnosti.

Udělejte si na zahradě vlastní kompost

Pokud máte tu možnost, vytvořte si na zahradě vlastní kompost, protože stejně důležité, jako je třídění plastů, skla či papíru, je i odpovědně zbavování se bioodpadu. Právě ten totiž patří na kompost, kde se po nějakém čase přetvoří v kvalitní hnojivo pro vaši zahrádku. Jestliže děti něco milují, pak je to kombinace tvoření s nepořádkem, proto je zapojte nejen do třídění odpadu na kompost, ale také do následného sázení rostlinek a hnojení směsí z vlastního kompostu.

Vydejte se na ekologický výlet

Možností, jak svůj výlet přetvořit v ekologický, je hned několik. Chcete-li to vzít z gruntu, vypravte se někam do přírody sesbírat odpad, který tam zanechali nezodpovědní lidé před vámi. Se svým dítkem si užijete pobyt na čerstvém vzduchu, projdete se, a ještě mu pomůžete vytvořit si důležité ekologické návyky.

Po cestě se zaměřte i na rostliny, které minete, protože příroda je nedílnou součástí životního prostředí. Jestliže se obáváte, že ohledně rostlin nemáte dostatečné znalosti a zkrátka je od sebe nerozeznáte, existuje v dnešní době již několik aplikací do chytrých telefonů, které vám přesně prozradí, o jakou květinu či bylinu se jedná. Případně si k ruce vezměte tradiční papírovou verzi encyklopedie.

Nechejte děti sestavit ekologický plán pro vaši domácnost

Jakmile budou mít vaše děti lepší představu o tom, co přírodě svědčí a co naopak nikoliv, jmenujte je do vůdčí role v domácnosti a nechejte je navrhnout nová řešení, jak být doma ještě o něco více eco-friendly. S jakými změnami mohou přijít? S výměnou běžných žárovek za energeticky úsporné, s pěstováním většího množství ovoce, zeleniny a bylinek, anebo třeba s přetvořením starých kartonových krabic v bunkr. Napadnout toho však může malé ekology daleko více a mnohdy budete velmi mile překvapeni. Díky tomu, že jsou děti jmenované do vůdčí role, se budou cítit zodpovědně, důležitě a ekologie tak pro ně bude o to zajímavější.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.