V dnešní době se propaguje především to, abychom svůj život učinili lepší tím, že budeme plně prožívat právě přítomnou chvíli. Jenže jedna věc je soustředit se na přítomnost a trénink „všímavosti“, ale pouze to v běžném životě většinou nestačí.
Potřebujeme si stanovovat cíle, mít se na co těšit, i když se z toho nesmí stát hnaní se za věcmi, které ve chvíli, kdy jich dosáhnete, vlastně ani nezpůsobí radost, a tak se začnete hnát za něčím dalším.
Pro orientaci v životě zůstává plán nezbytný, záleží ale na tom, jaký je.
Selským rozumem
Když se rozhodnete jet autem z místa A do místa B, pravděpodobně použijete mapu nebo navigaci. Zjistíte, že máte na výběr z několika různých cest. Pokud spěcháte, vyberete si tu nejrychlejší. Jestliže jedete na výlet, asi si vyberete cestu, která je nejzajímavější.
Stejné to je s dosahováním jakéhokoli cíle. Bez mapy bude vaše mysl bezcílně bloumat a pracovat neefektivně. Pokud však zformulujete svůj plán stejným způsobem, jako plán výletu, jestliže systematicky zkoumáte rozličné možnosti cesty, pak jsou vaše myšlenky soustředěné a začnete zjišťovat, že dosáhnout lze téměř jakéhokoli rozumného cíle.
Proměňte své sny
„Pokud nevíte, čeho chcete v životě dosáhnout, asi toho moc nedosáhnete.“ (John Templeton)
Mnoho lidí ví, co od života chtějí, ale jen málo z nich svých snů dosáhne. Jen ti, kdo svůj sen promění v pečlivě naplánovanou životní cestu se dostanou tam, kam chtějí. Ostatní zůstanou závislí na shodě šťastných okolností, na pomoci druhých, kteří je někam posouvají. Když se jim nedaří, hovoří o úspěšných lidech v duchu: „Měl štěstí.“ „Prostě znal ty správné lidi.“ A podobně.
Jenže plánování úspěchu se štěstím nijak nesouvisí, a nesouvisí ani s tím, zda máte známosti na správných místech.
Tyto věci pro svou životní cestu nepotřebujete, stejně jako je nepotřebujete na výletě autem. Samozřejmě, jakmile vyrazíte, potkáte se s lidmi, kteří vám mohou na cestě pomoci, ale takovou pomoc si plně zasloužíte, protože jste tudy svou cestu plánovali.
Dobrý plán
Chcete-li si vytvořit dobrý plán životní cesty, v mysli si představujte to, čeho chcete dosáhnout. Své představy si zaznamenávejte na papír a vytvořte si seznam potřebných kroků. Dlouhodobé cíle budou vyžadovat větší množství kroků, ale principy jsou pořád stejné. Když víte, čeho chcete dosáhnout, vždy si vytvořte plán, jak na to.
Až budete mít základní plán, věnujte čas úpravám a upřesňování, a hlavně sbírejte informace. Potom svůj plán dodržujte! Mnoho lidí selhává, má-li dodržet úkoly, které dali sami sobě.
Steven Covey už kdysi napsal bestseller „Sedm návyků vůdčích osobností“ a jeho myšlenky zůstávají aktuální stále. Doporučuje, abyste při plánování začínali myšlenkou na konec, tedy na výsledek. Ty nejlepší plány vždy přesně vystihují, jak má na konci vše vypadat. A nejde o to, zda mluvíme o práci a hmotných věcech nebo o věcech osobního, osobnostního či duchovního úspěchu.
Kroky na cestě
Následující návod vám pomůže s dosažením cíle.
1) O svém cíli nikdy nepřemýšlejte v mlhavých představách, ale vždy jasně a konkrétně.
2) Vše si zapište, a to včetně podrobností.
3) Cíl udržujte v popředí své mysli tím, že si ho budete prakticky každý den krok po kroku procházet.
4) Zjišťujte si všechno, co s vaším cílem souvisí.
5) Buďte ochotni pracovat, kolik bude potřeba, jestliže se otevře příležitost.
6) Zůstaňte otevřeni všem možnostem, které vám mohou na cestě k cíli pomoci.
Víme, co nechceme
To, čemu se chceme v životě vyhnout, obvykle víme poměrně přesně. Ale je potřeba dát si tu práci, vnitřní práci, která vás dovede k tomu, co chcete. Přemýšlením nad svými cíli velmi rozvíjíte svůj potenciál, ale je to namáhavé.
Teprve ve chvíli, kdy zjistíte, co chcete, můžete se přesunout ke stanovování si cílů, plánovat jejich naplnění a začít pracovat podle plánu. A tehdy se cíle začnou zhmotňovat a stávat se realitou.
„Pokud máte správný směr, stačí prostě pořád jít.“ (buddhistické přísloví)
Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.