Vést k ochraně životního prostředí lze děti již od útlého věku, a to formou zábavných her, díky kterým si vaše ratolesti nejen osvojí ekologické základy, ale taktéž si jako rodina užijete spoustu zábavy. Jaké konkrétní ekologické aktivity můžete společně vyzkoušet?

Vydejte se na projížďku na kole

Jedním ze způsobů, jak snížit uhlíkovou stopu, je omezení automobilové dopravy. Kolo je tak skvělým dopravním prostředkem, kterým urazíte delší vzdálenost než pěšky, a přitom během toho neznečistíte prostředí kolem. Tím, že touto cestou od mala povedete i své potomky, v nich probudíte nejen sportovního, ale i ekologického ducha. Pokud navíc zamíříte do přírody, tím lépe. Prohlédněte si prostředí kolem sebe a svým dětem přibližte, k čemu jaká rostlinka slouží, zda je jedovatá, nebo se naopak může zužitkovat v kuchyni. Pobyt na čerstvém vzduchu prospěje celé rodině. A pokud si sami nejste jistí, jakými bylinkami či stromy jste obklopení, existuje spousta knih nebo aplikací do telefonu, které vám poradí.

Vrhněte se na společné vyrábění

Spoustu vnitřních i venkovních dekorací je možné vyrobit pomocí přírodních materiálů. Například v podzimních měsících nechejte děti sesbírat opadané listí, šípky, větvičky, šišky atd. a společnými silami se pusťte do výroby věnce. Ten následně umístěte například na venkovní dveře, kde bude dělat parádu po dobu několika týdnů. Stejně tak příhodné je i zasazení vlastních rostlinek, třeba bylinek. Abyste své potomky zabavili o to více, nechejte je pomocí různých fixek ozdobit i květináče, do kterých budete bylinky následně sázet. Také jim dovolte o klíčí rostlinku pečovat, čímž si opět osvojí nové znalosti, jak to v ekosystému chodí. Bylinky jsou ideální volbou proto, že je poté můžete i zužitkovat – něco s nimi uvařte nebo děti naučte, jak připravit pomazánku.

Vyrobte si vlastní produkty

Větší děti by mohla nadchnout výroba domácích svíček, kosmetiky nebo třeba pracího prostředku či uklízecích prostředků. Vy navíc získáte užitečný produkt do domácnosti. Na internetu existuje spousta návodů, v nichž hlavní roli hrají právě přírodní suroviny.

Například výroba domácích eko svíček je opravdu jednoduchá, připravit je můžete do sklenice od již vypálené svíčky. A co dalšího je potřeba?  Vosk, knoty, plíšky a oblíbené esenciální oleje. Pak už postačí jenom vaše trpělivost a dětská šikovnost.

Eko čisticí prostředky se pro změnu dají vyrobit z vody, octu a citronu nebo esenciálního oleje. Domácí výrobou dětem ukážete, že každá mince má dvě strany, a tak i uklízecí prostředky nebo svíčky je možné vykouzlit bez využití chemie.

Tip na party hru

Pořádáte-li dětskou, třeba narozeninovou, oslavu, opět existují i ekologické hry, které zabaví jak oslavence, tak jeho hosty. Příkladem je hra, během níž se děti učí hravou formou recyklovat. Na jednu hromadu naházejte jakýkoliv plastový, papírový či směsný odpad a několik metrů od toho umístěte recyklační nádoby. Poté nechejte děti jednoho po druhém se s vybraným odpadem strefit do nádoby. Pokud se trefí, a ještě navíc do té správné, získávají body. Kdo bude mít nejlepší mušku a bude nejlépe třídit, vyhraje.

Problematikou se dlouhodobě zabývám a při tvorbě článku jsem čerpala ze svých znalostí a zkušeností.