Přípravky péče o pleť nakupujeme různým způsobem. Někomu se líbí na pohled, jiného zaujmou nápisy typu: zmatňující, omlazující, rozjasňující či proti hlubokým vráskám. Hodně lidí i otočí přípravek na druhou stranu, aby si přečetli složení – tedy pokud jsou pro ně ta malá písmenka vůbec čitelná. Obvykle to ale stejně brzy vzdají, jakmile se dostanou na výčet chemických sloučenin, které jsou pravděpodobně pouze pro absolventy VŠCHT. Ale často vlastně ani nevíme, co třeba takový retinol nebo vitamin C pro naši pleť dokáží udělat.
Naučte se číst z druhé strany
I my se vyhneme složitým chemickým názvům, ale jak působí běžné složky, vitaminy či některé extrakty, to si říct můžeme. Příště se vám bude vybírat mnohem snadněji, když budete vědět, co a proč hledáte. A dokonce je pravděpodobné, že ten nejhezčí design přípravku či produktové řady posunete až na druhé místo.
Nejlepší kosmetické složky a suroviny
Co potřebuje každá pleť
Aminokyseliny: Jsou základní stavební jednotkou všech proteinů. Proto jsou potřebné nejen pro naši pleť, ale celkově pro zdravý vývoj svalů, vlasů, pokožky, nehtů a doslova každého vlákna v lidském organismu.
Alfa hydroxylová kyselina (AHA): Je tvořena skupinou ve vodě rozpustných kyselin, které se přirozeně vyskytují v ovoci, cukrové třtině, v kyselém mléce a ve víně.
Elastin: Jde o nerozpustnou bílkovinu, která tvoří hlavní součást pružných vláken ve tkáních živočichů. Nejvíce elastinu najdete ve vláknech šlach, průdušek, plic a cév.
Vitamin A (RETINOL): Je důležitý pro růst a obnovu kožních tkání. Pomáhá udržovat vlhkost pleti. Jeho nedostatek může způsobovat vysychání kůže, svědění a ztrátu pružnosti. Ve své čisté podobě je vitamin A prokazatelně velmi účinný proti jemným i hlubokým vráskám. Urychluje obnovu pleti, redukuje vrásky, jemné linky a stařecké skvrny, zpevňuje a vyhlazuje pleť, stimuluje tvorbu nového kolagenu, sjednocuje barevný tón pokožky, brání vzniku stařeckých skvrn a zmírňuje jejich vzhled, stahuje rozšířené póry, předchází ucpávání pórů a zmírňuje projevy akné.
Pokud používáte vitamin A, musíte používat každý den SPF, dokonce je to nutné ještě nejméně měsíc po poslední aplikaci vitaminu A. Pleť se rychleji obnovuje a proto nemáte kůži tolik chráněnou proti vlivům UV záření. Proto je tedy nezbytné každodenně aplikovat SPF 30, nebo ještě lépe SPF 50.
Enzymy: Jsou bílkoviny vytvářené tělem, které fungují jako katalyzátor urychlující a směrující přirozené chemické reakce v těle. Bez enzymů by chemické reakce v těle probíhaly tak pomalu, že by organismus nebyl schopen normálních životních funkcí.
Glycerin: Chrání přirozenou obranyschopnost kůže vyplňováním prostoru, kterému se říká mezibuněčná hmota, a dále přitahuje právě takové množství vody, které udržuje homeostázu kůže.
Koenzym Q10: Regeneruje kožní buňky a podporuje tvorbu kolagenu a elastinu v pleti. Pokožce navrací původní pružnost a pevnost, pomáhá při ekzému a podporuje správnou funkci pokožky.
Vitamin B5 (PANTHENOL): Používá se ke zvlhčení pokožky, snadno se absorbuje do vrstev pod povrchem pokožky, kde se přeměňuje na kyselinu pantothenovou. Má zvlhčující, změkčující a zklidňující účinky. Používá se především k péči o spálenou, omrzlou a podrážděnou pleť. V kosmetických přípravcích má velmi široké uplatnění ve vlasové, nehtové, tělové i obličejové péči.
Co jsou antioxidanty a kde je najdeme?
Antioxidanty jsou látky, které chrání buňky před oxidací tím, že absorbují nebo zneškodňují volné radikály. V kosmetice se využívají proto, že zabraňují poškození buněčných složek, jako je kolagen a elastin, a tím zároveň zabraňují předčasnému stárnutí. Zároveň zvyšují odolnost proti slunečnímu záření.
Nejznámějšími antioxidanty jsou vitamin C, E a beta-karoten, ale také vitamin B. Ostatně všechny typy vitaminu B mají na pokožku blahodárný vliv.
Vitamin C dále bojuje proti příznakům stárnutí pleti tím, že ji zjemňuje, regeneruje, obnovuje její pružnost a sjednocuje barvu. Vitamin E rovněž zmírňuje projevy stárnutí, vyhlazuje vrásky a navrací pleti pružnost a pevnost. Též snižuje viditelnost pigmentových skvrn. Dalšími antioxidanty jsou aloe vera a například argan. Argan je strom planě rostoucí v Maroku, z jehož plodů se získává olej, který je velmi bohatý na antioxidanty – regeneruje, hydratuje a vyživuje. Působí preventivně proti vzniku vrásek a projevům stárnutí pleti. Důležitá je i funkce vitaminu P (RUTIN), který působí synergicky s vitaminem C a zesiluje jeho účinek. V kosmetice je navíc často využívání proti rozšíření žilek.
Co použít na aknózní pleť, psoriázu a ostatní problémy s pletí
Šťáva z listů aloe vera se používá v péči o pleť pro její uklidňující, ochranné a hydratační účinky, ale zejména pro její protizánětlivé vlastnosti. Alkohol je organická sloučenina, která má mimo jiné konzervační a dezinfekční vlastnosti (tonizuje a osvěžuje) a bývá nedílnou součástí pleťových vod na různé typy pleti.
Biotin (vitamin H) pomáhá předcházet tvorbě akné. Zabraňuje také vysušování pleti a svědění pokožky. Je účinný v boji proti lupénce a jiným kožním problémům, a i on chrání pleť před škodlivými volnými radikály a podporuje tvorbu kolagenu.
Vitamin B6 (PYRIDOXIN) pomáhá dokonce léčit ekzém, protože urychluje metabolické a chemické reakce v buňkách. Hydratuje pleť, reguluje hormony a tím bojuje proti akné i kožním skvrnám.
Rovněž vitamin D se používá k léčbě aknózní a problematické pleti, ale také se přidává do anti-aging výrobků. Zlepšuje totiž elasticitu kůže a schopnost jejího hojení, podporuje tvorbu kolagenu, snižuje viditelnost vrásek a pigmentových skvrn. Při styku pokožky s UV zářením je vitamin D schopný vytvářet se sám, a zajistit tak lepší kožní ochranu proti slunečnímu záření.
Sáhneme-li do přírodní lékárny využít můžeme rozhodně sílu heřmánku pravého, který obsahuje celou řadu léčivých látek. Na pokožku působí protizánětlivě a dezinfekčně. Proto je účinný při kožních vyrážkách, ale také při spáleninách a eliminaci tvorby jizev.
Nesmíme zapomenout ani na velmi známý a rozšířený tea tree (čajovník), který má hojivé a podpůrné vlastnosti využívané při péči o normální, problematickou i citlivou pleť, ale také v péči o nehty a nohy. Čajovník má antiseptické, čistící a zklidňující účinky, působí antibakteriálně a používá se také do přípravků po opalování, koupelových olejů a přípravků pro ústní a intimní hygienu.
Co dělat se stárnoucí pletí?
Když potřebujete zvýšit množství kolagenu v pleti
Pro zvýšení množství kolagenu se v současnosti stále víc využívá takzvané mikrojehličkování, protože kolagen udržuje strukturní neporušenost kůže a okamžitě se začne tvořit, aby zahojil porušená místa. Kolagen je hlavní strukturální protein kůže, kostí, vazů, chrupavek a pojivové tkáně. Úbytek kolagenu spojený s věkem, vystavením slunci a znečištěnému ovzduší vede ke vzniku vrásek. Svou významnou roli zde hrají též peptidy. Tyto aktivní molekuly vytvářejí v kůži komunikační síť, která hlásí poškození pleti, čímž se formuje nový kolagen.
Velká koncentrace vitaminu C může přispívat k reparaci kůže a podporovat tvorbu kolagenu. Vitamin C kůži zpevňuje, vyběluje, vyhlazuje vrásky a posiluje cévní stěny. A rozhodně nesmíme zapomínat na již zmíněné vitaminy D, E a H (biotin), které rovněž pomáhají zvyšovat množství kolagenu v pokožce.
Anti-agingové účinky
Extrakt z hroznového vína má antioxidační, antialergický a aniartritický účinek. Chrání před účinky volných radikálů a je omlazovačem organismu. Má blahodárný vliv na kapilární cévy a v kosmetice slouží právě jako anti-agingová složka používaná do obličejových, tělových a opalovacích přípravků. Léčivý jíl zase disponuje čistícími a léčivými vlastnostmi. Používá se k odstranění odumřelých buněk, ke zjemnění a omlazení pokožky.
Hydratace je absolutní základ
Pro skvěle hydratovanou pleť pomůže urea, která udržuje vyrovnané pH pokožky a napomáhá pronikání dalších účinných látek hluboko do kůže. Váže na sebe velké množství vody a hydratuje pleť do hloubky bez zbytečného zatížení. Bojuje proti známkám stárnutí a zabraňuje snižování elasticity pleti. Nesmírně důležitá je zde též kyselina hyaluronová, která má schopnost vázat na sebe velké množství vody (pojme jí přibližně tisícinásobek) a vyměňovat ionty.
Hydratace a výživa
Při péči o stárnoucí pleť si hlavně zapamatujte kyselinu hyaluronovou a peptidy.
Kyselina hyaluronová je přírodní, tělu vlastní substance obsažená v mnoha orgánech těla. Regeneruje vazivo tak účinně, že potlačuje i proces stárnutí kůže (vyplňuje hluboké vrásky), a proto je využívána i v kosmetických omlazujících přípravcích. Urychluje též hojící procesy a potlačuje vznik jizev.
Peptidy jsou proteiny, které díky své velikosti snadno a efektivně pronikají do pokožky. V kosmetice pomáhají ke zlepšení přirozeného procesu uzdravení pokožky a jsou vhodné pro zralou pleť. Mají vypínací, zpevňující i regenerační účinky.
Vitamin F (linseed acid) je málo známý vitamin, ale právě on může pro vaši pleť udělat to pravé, co potřebuje. Obvykle se získává frakčním oddělováním mastných kyselin lnu při nízké teplotě. Pokožku především hydratuje a vyživuje.
Další vitaminy důležité pro zdravou a odolnou pleť i ve vyšším věku se ukrývají v šípku. Šípek (rosa canina) se získává velmi šetrnou extrakcí za studena z plodů divoké růže. Šípky jsou mimořádně bohaté na vitamin C, B1, B2, pektiny a třísloviny a jsou vhodné k podpoře odolnosti. Extrakt ze šípků posiluje imunitu pleti.
Zdroj: BEAUTY AKADEMIE: Studijní materiály k akreditovanému rekvalifikačnímu kurzu „Kosmetička“. Praha, 2024
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.